Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

 


৫ [পাঁচ]

বিভিন্ন দেশ এবং ভাষা

 

 
Xhoni ёshtё nga Londra.
জন লন্ডন থেকে এসেছে ৷
jana lanḍana thēkē ēsēchē
Londra ndodhet nё Britaninё e Madhe.
লন্ডন গ্রেট ব্রিটেনে অবস্থিত ৷
lanḍana grēṭa briṭēnē abasthita
Ai flet anglisht.
সে (ও) ইংরেজীতে কথা বলে ৷
sē (ō) inrējītē kathā balē
 
 
 
 
Maria ёshtё nga Madridi.
মারিয়া মাদ্রিদ থেকে এসেছে ৷
māriẏā mādrida thēkē ēsēchē
Madridi ndodhet nё Spanjё.
মাদ্রিদ স্পেনে অবস্থিত ৷
mādrida spēnē abasthita
Ajo flet spanjisht.
ও স্প্যানিশ ভাষা বলে ৷
ō spyāniśa bhāṣā balē
 
 
 
 
Petri dhe Marta janё nga Berlini.
পিটার এবং মার্থা বার্লিন থেকে এসেছে ৷
piṭāra ēbaṁ mārthā bārlina thēkē ēsēchē
Berlini ndodhet nё Gjermani.
বার্লিন জার্মানীতে অবস্থিত ৷
bārlina jārmānītē abasthita
Flisni ju te dy gjermanisht?
তোমরা দুজনেই কি জার্মান বল?
tōmarā dujanē'i ki jārmāna bala?
 
 
 
 
Londra ёshtё njё kryeqytet.
লণ্ডন একটি রাজধানী ৷
Laṇḍana ēkaṭi rājadhānī
Madridi dhe Berlini janё gjithashtu kryeqytete.
মাদ্রিদ এবং বার্লিনও রাজধানী ৷
mādrida ēbaṁ bārlina'ō rājadhānī
Kryeqytetet janё tё mёdhenj dhe tё zhurmshёm.
রাজধানীগুলো বড় এবং কোলাহলপূর্ণ হয় ৷
rājadhānīgulō baṛa ēbaṁ kōlāhalapūrṇa haẏa
 
 
 
 
Franca ndodhet nё Europё.
ফ্রান্স ইউরোপে অবস্থিত ৷
phrānsa i'urōpē abasthita
Egjipti ndodhet nё Afrikё.
মিশর আফ্রিকায় অবস্থিত ৷
miśara āphrikāẏa abasthita
Japonia ndodhet nё Azi.
জাপান এশিয়ায় অবস্থিত ৷
jāpāna ēśiẏāẏa abasthita
 
 
 
 
Kanadaja ndodhet nё Amerikёn e Veriut.
কানাডা উত্তর আমেরিকায় অবস্থিত ৷
kānāḍā uttara āmērikāẏa abasthita
Panamaja ndodhet nё Amerikёn Qendrore.
পানামা মধ্য আমেরিকায় অবস্থিত ৷
pānāmā madhya āmērikāẏa abasthita
Brazili ndodhet nё Amerikёn e Jugut.
ব্রাজিল দক্ষিণ আমেরিকায় অবস্থিত ৷
brājila dakṣiṇa āmērikāẏa abasthita
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët dhe dialektet

Ka 6000 deri 7000 gjuhë të ndryshme në të gjithë botën. Numri i dialekteve është natyrisht shumë më i lartë Por, cili është ndryshimi midis gjuhës dhe dialektit? Dialektet gjithmonë kanë një ngjyrim të lokalizuar qartë. Pra, ato i përkasin varieteteve rajonale të gjuhës. Kjo do të thotë se dialektet janë një formë gjuhësore me qasje më të vogël. Si rregull, dialektet vetëm fliten, nuk shkruhen. Ata formojnë sistemin e tyre gjuhësor. Dhe ndjekin rregullat e tyre. Teorikisht, çdo gjuhë mund të ketë disa dialekte. Të gjitha dialektet i përkasin gjuhës standarde të një vendi. Gjuha standarde kuptohet nga të gjithë njerëzit e një vendi. Me të, edhe folësit e dialekteve të ndryshme mund të komunikojnë me njëri tjetrin. Pothuajse të gjitha dialektet po bëhen gjithnjë e më pak të rëndësishme. Ju vështirë se dëgjoni dialekte që fliten më nëpër qytete. Gjuha standarde flitet zakonisht edhe në jetën profesionale. Prandaj folësit e dialekteve shpesh konsiderohen si ruralë dhe të paarsimuar. E megjithatë ata mund të gjenden në të gjitha nivelet shoqërore. Pra folësit e dialekteve nuk janë më pak inteligjentë se të tjerët. Përkundrazi! Ata që flasin dialekt, kanë shumë përparësi. Për shembull në një kurs gjuhe. Folësit e dialekteve e dinë që ekzistojnë forma të ndryshme gjuhësore. Dhe ata kanë mësuar të kalojnë shpejt midis stileve gjuhësore. Prandaj, folësit e dialekteve posedojnë një kompetencë më të lartë të variacionit. Ata mund të kuptojnë se cili stil gjuhësor përshtatet me një situatë të caktuar. Kjo madje është vërtetuar shkencërisht. Pra: Keni guxim të përdorni dialekt - ia vlen!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt