Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


1 [njё]

Persona

 


‫1 [یک]‬

‫اشخاص/مردم‬

 

 
unё
‫من‬
man
unё dhe ti
‫من و تو‬
man va to
ne tё dy
‫هردوی ما‬
har doye mâ
 
 
 
 
ai
‫او (مرد)‬
oo (mard)
ai dhe ajo
‫آن مرد و آن زن‬
ân mard va ân zan
ata tё dy
‫هردوی آنها‬
har doye ânhâ
 
 
 
 
burri
‫آن مرد‬
ân mard
gruaja
‫آن زن‬
ân zan
fёmija
‫آن کودک‬
ân kudak
 
 
 
 
njё familje
‫یک خانواده‬
yek khânevâde
familja ime
‫خانواده من‬
khânevâdeye man
Familja ime ёshtё kёtu.
‫خانواده من اینجاست.‬
khânevâdeye man injâst
 
 
 
 
Unё jam kёtu.
‫من اینجا هستم.‬
man injâ hastam
Ti je kёtu.
‫تو (مرد) اینجایی / تو (زن) اینجایی.‬
to injâ hasti
Ai ёshtё kёtu dhe ajo ёshtё kёtu.
‫آن مرد اینجاست و آن زن اینجاست.‬
ân mard injâst va ân zan injâst
 
 
 
 
Ne jemi kёtu.
‫ما اینجا هستیم.‬
mâ injâ hastim.
Ju jeni kёtu.
‫شما اینجا هستید.‬
shomâ injâ hastid
Ata janё tё gjithё kёtu.
‫همه آنها اینجا هستند.‬
hameye ânhâ injâ hastand.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Përdorimi i gjuhëve kundër sëmundjes së alzheimerit

Ata që duan të qëndrojnë në formë mendërisht për një kohë të gjatë, duhet të mësojnë gjuhë. Aftësitë gjuhësore mund t'ju mbrojnë kundër demencës. Këtë e kanë treguar disa studime shkencore. Nuk ka rëndësi çfarë moshe kanë nxënësit. Ajo që ka rëndësi është që truri të stërvitet rregullisht. Mësimi i fjalorit aktivizon zona të ndryshme të trurit. Këto zona kontrollojnë procese të rëndësishme njohëse. Prandaj, poliglotët janë më të vëmendshëm. Gjithashtu, ata mund të përqendrohen më mirë. Gjithsesi, të qënit poliglot ka avantazhe të tjera. Njerëzit poliglotë mund të marrin vendime më të mira. Ata arrijnë të marrin një vendim më shpejt. Kjo për shkak se truri i tyre ka mësuar të zgjedhë. Ai di gjithmonë të paktën dy terma për të njëjtën gjë. Secili prej këtyre termave përfaqëson një opsion të mundshëm. Prandaj, poliglotët duhet të marrin vendime vazhdimisht. Truri i tyre është i ushtruar të zgjedhë mes disa gjërave. Dhe ky ushtrim nuk promovon vetëm zonën gjuhësore të trurit. Shumë zona të trurit përfitojnë nga poliglotizmi. Njohuritë gjuhësore gjithashtu nënkuptojnë një kontroll më të mirë kognitiv. Sigurisht, njohuritë gjuhësore nuk e parandalojnë demencën. Sëmundja përparon më ngadalë tek njerëzit poliglotë. Dhe truri i tyre duket se është në gjendje të kompensojë më mirë pasojat. Simptomat e demencës shfaqen në formë më të dobët tek ata që vazhdojnë të mësojnë. Konfuzioni dhe harresa janë më të dobëta. Nga përvetësimi i gjuhëve përfitojnë si të rinjtë ashtu edhe të moshuarit. Dhe: me çdo gjuhë bëhet më e lehtë të mësosh një të re. Kështu që në vend të ilaçeve duhet të përdorim fjalorin!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt