Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

 


৬৮ [আটষট্টি]

বড় – ছোট

 

 
i madh dhe i vogёl
বড় এবং ছোট
baṛa ēbaṁ chōṭa
Elefanti ёshtё i madh.
হাতি বড় ৷
hāti baṛa
Miu ёshtё i vogёl.
ইঁদুর ছোট ৷
im̐dura chōṭa
 
 
 
 
i errёt dhe i çelёt
অন্ধকার এবং উজ্বল
andhakāra ēbaṁ ujbala
Nata ёshtё e errёt.
রাত অন্ধকার হয় ৷
rāta andhakāra haẏa
Dita ёshtё me dritё.
দিন উজ্বল হয় ৷
dina ujbala haẏa
 
 
 
 
i vjetёr dhe i ri
বৃদ্ধ / বৃদ্ধা এবং যুবক / যুবতী
br̥d'dha / br̥d'dhā ēbaṁ yubaka / yubatī
Gjyshi ynё ёshtё shumё i vjetёr.
আমাদের ঠাকুরদা / দাদু খুবই বৃদ্ধ ৷
āmādēra ṭhākuradā / dādu khuba'i br̥d'dha
Para 70 vjetёsh ai ishte akoma i ri.
৭০ বছর আগে সে যুবক ছিল ৷
70 bachara āgē sē yubaka chila
 
 
 
 
i bukur dhe i shёmtuar
সুন্দর এবং কুৎসিত
sundara ēbaṁ kuṯsita
Flutura ёshtё e bukur.
প্রজাপতি সুন্দর হয় ৷
prajāpati sundara haẏa
Merimanga ёshtё e shёmtuar.
মাকড়সা কুৎসিত হয় ৷
mākaṛasā kuṯsita haẏa
 
 
 
 
i trashё dhe i hollё
মোটা এবং রোগা
mōṭā ēbaṁ rōgā
Njё grua 100 kile ёshtё e shёndoshё.
যে মহিলার ওজন ১০০ কেজি তিনি মোটা ৷
yē mahilāra ōjana 100 kēji tini mōṭā
Njё burrё 50 kile ёshtё i dobёt.
যে পুরুষের ওজন ৫০ কেজি তিনি রোগা ৷
yē puruṣēra ōjana 50 kēji tini rōgā
 
 
 
 
i shtrenjtё dhe i lirё
দামী এবং সস্তা
dāmī ēbaṁ sastā
Makina ёshtё e shtrenjtё.
গাড়ীটা দামী ৷
gāṛīṭā dāmī
Gazeta ёshtё e lirё.
খবরের কাগজটি সস্তা ৷
khabarēra kāgajaṭi sastā
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Code-Switching

Gjithnjë e më shumë njerëz po rriten si bilingualë. Ata mund të flasin më shumë se një gjuhë. Shumë nga këta njerëz ndryshojnë shpesh gjuhën. Ata vendosin në varësi të situatës se cilën gjuhë të flasin. Për shembull, ata flasin në punë një gjuhë të ndryshme nga ajo që flasin në shtëpi. Kështu ata përshtaten me ambientin. Ekziston gjithashtu mundësia për të ndryshuar gjuhën spontanisht. Ky fenomen quhet code-switching. Me code-switching gjuha ndryshon gjatë të folurit. Ka shumë arsye pse folësit ndryshojnë gjuhën. Shpesh folësit nuk mund të gjejnë fjalën e duhur në një gjuhë. Ata mund të shprehen më mirë në gjuhën tjetër. Mund të ndodhë që folësit ndihen më të sigurt në një gjuhë. Prandaj ata e zgjedhin këtë gjuhë për çështje private ose personale. Ndonjëherë nuk ekziston një fjalë specifike në një gjuhë. Në këtë rast folësit duhet të ndryshojnë gjuhën. Ose e ndryshojnë gjuhën për të mos u kuptuar. Në këtë rast code-switching funksionon si një gjuhë sekrete. Dikur kritikohej përzierja e gjuhëve. Mendohej se folësit nuk mund të flisnin një gjuhë në mënyrë korrekte. Sot shihet ndryshe. Code-Switching njihet si një kompetencë e veçantë gjuhësore. Mund të jetë interesante të vëzhgoni folësit gjatë code-switching. Shpesh ata nuk ndryshojnë vetëm gjuhën. Elementë të tjerë komunikues ndryshojnë gjithashtu. Shumë flasin më shpejt, me zë të lartë ose me theks në gjuhën tjetër. Ose përdorin spontanisht gjeste dhe mimika. Code-Switching është gjithashtu paksa culture-switching…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt