Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


63 [gjashtёdhjetёetre]

Bёj pyetje 2

 


৬৩ [তেষট্টি]

প্রশ্ন জিজ্ঞাসা ২

 

 
Kam njё hobby.
আমার একটা শখ আছে ৷
āmāra ēkaṭā śakha āchē
Unё luaj tenis.
আমি টেনিস খেলি ৷
āmi ṭēnisa khēli
Ku ka njё fushё tenisi?
টেনিসের ময়দান কোথায়?
ṭēnisēra maẏadāna kōthāẏa?
 
 
 
 
A ke ndonjё hobby?
তোমার কি কোনো শখ আছে?
Tōmāra ki kōnō śakha āchē?
Unё luaj futboll.
আমি ফুটবল খেলি ৷
Āmi phuṭabala khēli
Ku ka njё fushё futbolli?
ফুটবল ময়দান কোথায়?
phuṭabala maẏadāna kōthāẏa?
 
 
 
 
Mё dhemb krahu.
আমার হাতে ব্যাথা করছে ৷
Āmāra hātē byāthā karachē
Mё dhemb kёmba dhe dora.
আমার পায়ের পাতা এবং হাতেও ব্যাথা করছে ৷
āmāra pāẏēra pātā ēbaṁ hātē'ō byāthā karachē
Ku ka njё doktor?
এখানে কি ডাক্তার আছেন?
ēkhānē ki ḍāktāra āchēna?
 
 
 
 
Unё kam njё makinё.
আমার একটা গাড়ী আছে ৷
Āmāra ēkaṭā gāṛī āchē
Unё kam edhe njё motorr.
আমার একটা মটর সাইকেলও আছে ৷
āmāra ēkaṭā maṭara sā'ikēla'ō āchē
Ku ka njё vend parkimi?
গাড়ী দাঁড় করানোর জায়গা কোথায়?
gāṛī dām̐ṛa karānōra jāẏagā kōthāẏa?
 
 
 
 
Unё kam njё pulovёr.
আমার একটা সোয়েটার আছে ৷
Āmāra ēkaṭā sōẏēṭāra āchē
Unё kam edhe njё xhaketё dhe njё palё xhinse.
আমার একটা জ্যাকেট এবং এক জোড়া জিন্সও আছে ৷
āmāra ēkaṭā jyākēṭa ēbaṁ ēka jōṛā jinsa'ō āchē
Ku ёshtё lavatriçja?
ওয়াশিং মেশিন কোথায়?
ōẏāśiṁ mēśina kōthāẏa?
 
 
 
 
Unё kam njё pjatё.
আমার কাছে একটা প্লেট আছে ৷
Āmāra kāchē ēkaṭā plēṭa āchē
Unё kam njё thikё, njё pirun dhe njё lugё.
আমার কাছে একটা ছুরি, কাঁটা এবং চামচ আছে ৷
āmāra kāchē ēkaṭā churi, kām̐ṭā ēbaṁ cāmaca āchē
Ku janё kripa dhe piperi?
নুন এবং মরিচ / গোলমরিচ কোথায়?
nuna ēbaṁ marica / gōlamarica kōthāẏa?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Trupi reagon ndaj gjuhës

Gjuha përpunohet në trurin tonë. Trurin jonë është aktiv kur dëgjojmë ose lexojmë. Kjo mund të matet me metoda të ndryshme. Por jo vetëm truri reagon ndaj stimujve gjuhësorë. Studime të reja tregojnë se gjuha gjithashtu aktivizon trupin. Trupi ynë funksionon kur lexon ose dëgjon fjalë të caktuara. Këto janë fjalë që i referohen reagimeve fizike. Fjala buzëqeshje është një shembull i mirë. Kur lexojmë këtë fjalë ne aktivizojmë “muskujt e buzëqeshjes”. Fjalët negative gjithashtu kanë një efekt të matshëm. Fjala dhimbje është një shembull. Trupi ynë shfaq një reagim të vogël dhimbjeje kur e lexojmë. Mund të thuhet se ne imitojmë atë që lexojmë ose dëgjojmë. Sa më e gjallë të jetë gjuha, aq më qartë reagojmë ndaj saj. Një përshkrim preciz çon në një reagim të fortë. Për një studim u mat aktiviteti i trupit. Personave të testuar iu treguan fjalë të ndryshme. Pozitive dhe negative. Mimika e këtyre personave ndryshonte gjatë provës. Lëvizja e gojës dhe ballit varionte. Kjo dëshmon se gjuha ka një efekt të fortë tek ne. Fjalët janë më tepër sesa thjesht një mjet komunikimi. Truri ynë e përkthen të folurin në një gjuhë trupore. Sesi funksionon ekzaktësisht ende nuk është hulumtuar. Me shumë mundësi rezultatet do të kenë pasoja. Mjekët diskutojnë sesi të trajtohen më mirë pacientët. Pasi shumë të sëmurë duhet të ndjekin një terapi të gjatë. Në të përfshihen shumë biseda…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt