Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


14 [katёrmbёdhjetё]

Ngjyrat

 


১৪ [চোদ্দ]

রং, রঙ

 

 
Bora ёshtё e bardhё.
বরফ সাদা ৷
barapha sādā
Dielli ёshtё i verdhё.
সূর্য হলুদ ৷
sūrya haluda
Portokalli ёshtё portokalli.
কমলালেবু কমলা ৷
kamalālēbu kamalā
 
 
 
 
Qershia ёshtё e kuqe.
চেরি লাল ৷
cēri lāla
Qielli ёshtё blu.
আকাশ নীল ৷
ākāśa nīla
Bari ёshtë i gjelbërt.
ঘাস সবুজ ৷
ghāsa sabuja
 
 
 
 
Toka ёshtё kafe.
মাটি বাদামী ৷
māṭi bādāmī
Reja ёshtё gri.
মেঘ ধূসর ৷
mēgha dhūsara
Rrotat janё tё zeza.
টায়ার কালো ৷
ṭāẏāra kālō
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё bora? E bardhё.
বরফের রং কী? সাদা ৷
baraphēra raṁ kī? Sādā
Çfarё ngjyre ёshtё dielli? I verdhё.
সূর্যের রং কী? হলুদ ৷
sūryēra raṁ kī? Haluda
Çfarё ngjyre ёshtё portokalli? Portokalli.
কমলালেবুর রং কী? কমলা ৷
kamalālēbura raṁ kī? Kamalā
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё qershia? E kuqe.
চেরির রং কী? লাল ৷
cērira raṁ kī? Lāla
Çfarё ngjyre ёshtё qielli? Blu.
আকাশের রং কী? নীল ৷
ākāśēra raṁ kī? Nīla
Çfarё ngjyre ёshtё bari? I gjelbërt.
ঘাসের রং কী? সবুজ ৷
ghāsēra raṁ kī? Sabuja
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё toka? Kafe.
মাটির রং কী? বাদামী ৷
māṭira raṁ kī? Bādāmī
Çfarё ngjyre ёshtё reja? Gri.
মেঘের রং কী? ধূসর ৷
mēghēra raṁ kī? Dhūsara
Çfarё ngjyre janё rrotat? Tё zeza.
টায়ারের রং কী? কালো ৷
ṭāẏārēra raṁ kī? Kālō
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gratë flasin ndryshe nga burrat

Të gjithë e dimë se gratë dhe burrat janë të ndryshëm. Por, a e dinit se ata gjithashtu flasin ndryshe? Studime të shumta e kanë treguar këtë. Gratë përdorin modele të ndryshme gjuhësore nga burrat. Ato shpesh shprehen në një mënyrë më indirekte dhe më të rezervuar. Burrat, nga ana tjetër, kryesisht përdorin një gjuhë të drejtpërdrejtë dhe të qartë. Por, temat për të cilat ata flasin janë gjithashtu të ndryshme. Burrat flasin më tepër për lajmet, ekonominë ose sportet. Gratë preferojnë çështjet sociale siç janë familja ose shëndeti. Burrat pëlqejnë të flasin për fakte. Gratë preferojnë të flasin për njerëzit. Është e habitshme që gratë përpiqen të flasin një gjuhë “të dobët”. Kjo do të thotë se ato shprehen me më shumë kujdes dhe edukatë. Gratë bëjnë edhe më shumë pyetje. Në këtë mënyrë ato ndoshta kërkojnë të krijojnë harmoni dhe të shmangin konfliktin. Për më tepër, gratë kanë një fjalor shumë më të gjerë për ndjenjat. Biseda është shpesh një lloj kompeticioni për burrat. Gjuha e tyre është dukshëm më provokuese dhe agresive. Dhe burrat flasin shumë më pak fjalë në ditë sesa gratë. Disa studiues pohojnë se kjo është për shkak të strukturës së trurit. Pasi truri i grave është i ndryshëm nga i burrave. Kjo do të thotë se edhe qendrat e tyre gjuhësore janë të strukturuara ndryshe. Por, ndoshta ka faktorë të tjerë që ndikojnë në gjuhën tonë. Shkenca nuk ka hulumtuar për një kohë të gjatë në këtë fushë. Sidoqoftë, gratë dhe burrat nuk flasin gjuhë krejtësisht të ndryshme. Keqkuptimet nuk duhet të ndodhin. Ka shumë strategji për një komunikim të suksesshëm. Më e thjeshta është: dëgjoni më mirë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt