Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

 


১৬ [ষোল]

ঋতু এবং আবহাওয়া

 

 
Kёto janё stinёt e vitit:
এইগুলো হল বিভিন্ন ঋতু
ē'igulō hala bibhinna r̥tu
pranvera, vera
বসন্ত, গ্রীষ্ম
basanta, grīṣma
vjeshta dhe dimri.
শরৎ এবং শীত
śaraṯ ēbaṁ śīta
 
 
 
 
Vera ёshtё e nxehtё.
গ্রীষ্মকাল উষ্ণ ৷
grīṣmakāla uṣṇa
Nё verё dielli shkёlqen.
গ্রীষ্মকালে সূর্যের আলো উজ্বল হয় ৷
grīṣmakālē sūryēra ālō ujbala haẏa
Nё verё dalim shёtitje me qejf.
আমরা গ্রীষ্মকালে হাঁটতে ভালবাসি ৷
āmarā grīṣmakālē hām̐ṭatē bhālabāsi
 
 
 
 
Dimri ёshtё i ftohtё.
শীতকাল ঠাণ্ডা ৷
śītakāla ṭhāṇḍā
Nё dimёr bie borё ose shi.
শীতকালে বরফ পড়ে বা বৃষ্টি হয় ৷
śītakālē barapha paṛē bā br̥ṣṭi haẏa
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf.
শীতকালে আমরা ঘরে থাকতে ভালবাসি ৷
śītakālē āmarā gharē thākatē bhālabāsi
 
 
 
 
Ёshtё ftohtё.
এখন ঠাণ্ডা ৷
ēkhana ṭhāṇḍā
Bie shi.
এখন বৃষ্টি হচ্ছে ৷
ēkhana br̥ṣṭi hacchē
Fryn erё.
এখন ঝড়ো হাওয়া বইছে ৷
ēkhana jhaṛō hā'ōẏā ba'ichē
 
 
 
 
Ёshtё ngrohtё.
এখন গরম ৷
ēkhana garama
Ёshtё ditë me diell.
এখন রোদ আছে ৷
ēkhana rōda āchē
Ёshtё kohё e kthjellёt.
এটি মনোরম (রোদ খুব কড়া) ৷
ēṭi manōrama (rōda khuba kaṛā)
 
 
 
 
Si ёshtё moti sot?
আজ আবহাওয়া কেমন?
āja ābahā'ōẏā kēmana?
Sot ёshtё ftohtё.
আজ ঠাণ্ডা পড়ছে ৷
Āja ṭhāṇḍā paṛachē
Sot ёshtё ngrohtё.
আজকে গরম পড়ছে ৷
ājakē garama paṛachē
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit dhe emocionet

Nëse ne mund të flasim në një gjuhë të huaj, ne jemi të lumtur. Ne jemi krenarë për veten tonë dhe përparimin tonë në të mësuar. Nga ana tjetër, nëse nuk jemi të suksesshëm, jemi të mërzitur ose të zhgënjyer. Ndjenjat e ndryshme janë të lidhura me të mësuarit. Sidoqoftë, studimet e reja vijnë me rezultate të mëtejshme interesante. Ata tregojnë se ndjenjat luajnë rol gjatë të mësuarit. Sepse emocionet tona kanë ndikim në suksesin tonë të të mësuarit. Të mësuarit është gjithmonë një detyrë për trurin tonë. Dhe ai dëshiron ta zgjidhë këtë detyrë. Nëse ai ka sukses, varet nga ndjenjat tona. Nëse mendojmë se mund ta zgjidhim problemin, kemi besim në vetvete. Ky stabilitet emocional na ndihmon gjatë të mësuarit. Të menduarit pozitiv promovon aftësitë tona intelektuale. Nga ana tjetër, të mësuarit nën stres funksionon shumë keq. Dyshimet ose shqetësimet pengojnë performancën e mirë. Ne mësojmë veçanërisht dobët kur kemi frikë. Në këtë rast, truri ynë nuk mund të ruajë mirë përmbajtje të reja. Prandaj është e rëndësishme që gjithmonë të jemi të motivuar të mësojmë. Sepse emocionet kanë ndikim në të mësuar. Por, të mësuarit ndikon gjithashtu tek ndjenjat tona! Strukturat e trurit që përpunojnë faktet, përpunojnë gjithashtu ndjenjat. Kështu që të mësuarit mund t'ju bëjë të lumtur, dhe ata që janë të lumtur mësojnë më mirë. Sigurisht, të mësuarit nuk është gjithmonë argëtues, gjithashtu mund të jetë i lodhshëm. Kjo është arsyeja pse ne duhet të vendosim gjithmonë synime të vogla. Për të mos e mbingarkuar trurin tonë. Dhe për të garantuar përmbushjen e pritshmërive tona. Suksesi ynë është më pas një shpërblim që na motivon përsëri. Pra: mësoni - dhe buzëqeshni ndërkohë që mësoni!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt