Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


11 [njёmbёdhjetё]

Muajt

 


১১ [এগারো]

মাস

 

 
janar
জানুয়ারী
jānuẏārī
shkurt
ফেব্রুয়ারী
phēbruẏārī
mars
মার্চ
mārca
 
 
 
 
prill
এপ্রিল
ēprila
maj
মে
qershor
জুন
juna
 
 
 
 
Kёto janё gjashtё muaj.
এইগুলি হল ছয় মাস ৷
ē'iguli hala chaẏa māsa
janar, shkurt, mars,
জানুয়ারী, ফেব্রুয়ারী, মার্চ
jānuẏārī, phēbruẏārī, mārca
prill, maj dhe qershor.
এপ্রিল, মে এবং জুন ৷
ēprila, mē ēbaṁ juna
 
 
 
 
korriku
জুলাই
julā'i
gushti
আগস্ট
āgasṭa
shtatori
সেপ্টেম্বর
sēpṭēmbara
 
 
 
 
tetori
অক্টোবর
akṭōbara
nёntori
নভেম্বর
nabhēmbara
dhjetori
ডিসেম্বর
ḍisēmbara
 
 
 
 
Edhe kёto janё gjashtё muaj.
এইগুলিও হল ছয় মাস ৷
ē'iguli'ō hala chaẏa māsa
korrik, gusht, shtator
জুলাই, আগস্ট, সেপ্টেম্বর
julā'i, āgasṭa, sēpṭēmbara
tetor, nёntor dhe dhjetor.
অক্টোবর, নভেম্বর এবং ডিসেম্বর ৷
akṭōbara, nabhēmbara ēbaṁ ḍisēmbara
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Latinishtja, gjuhë e gjallë?

Sot, anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore. Mësohet në të gjithë botën dhe është gjuha zyrtare e shumë kombeve. Më parë, latinishtja kishte këtë funksion. Latinishtja u fol fillimisht nga romakët. Që ishin banorët e Lazios, me Romën si qendër. Me zgjerimin e Perandorisë Romake, gjuha u përhap. Në antikitet, latinishtja ishte gjuha amtare e shumë popujve. Ata jetonin në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, latinishtja e folur ishte e ndryshme nga latinishtja klasike. Ishte një zhargon i quajtur latinishtja vulgare. Kishte dialekte të ndryshme në trevat e romanizuara. Në mesjetë, gjuhët kombëtare evoluan nga dialektet. Gjuhët që rrjedhin nga latinisht janë gjuhë romake. Italishtja, spanjishtja, dhe portugalishtja përfshihen në këtë kategori. Frëngjishtja dhe rumanishtja bazohen gjithashtu në latinisht. Në të vërtetë latinishtja nuk u shua kurrë. Ajo ishte një gjuhë e rëndësishme tregtare deri në shekullin e 19-të. Dhe mbeti si gjuha e të arsimuarve. Latinishtja është ende e rëndësishme për shkencën sot. Pasi shumë terma teknikë kanë origjinë latine. Për më tepër, latinishtja mësohet ende në shkolla si gjuhë e huaj. Dhe universitetet shpesh presin njohuri të gjuhës latine. Pra, latinishtja nuk është shuar, edhe nëse nuk flitet më. Latinishtja po përjeton një rikthim në vitet e fundit. Numri i njerëzve që duan të mësojnë Latinisht ka filluar të rritet përsëri. Konsiderohet ende si çelësi i gjuhës dhe kulturës së shumë vendeve. Pra, guxoni të provoni Latinisht! Audaces fortuna adiuvat, fati i mirë i ndihmon të guximshmit!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt