Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Bengali   >   Pёrmbajtja


8 [tetё]

Orёt

 


৮ [আট]

দিনের সময়

 

 
Mё falni!
মাফ করবেন!
māpha karabēna!
Sa ёshtё ora, ju lutem?
অনুগ্রহ করে বলুন, কটা বাজে?
Anugraha karē baluna, kaṭā bājē?
Faleminderit shumё.
আপনাকে অসংখ্য ধন্যবাদ ৷
Āpanākē asaṅkhya dhan'yabāda
 
 
 
 
Ёshtё ora njё.
এখন একটা বাজে ৷
ēkhana ēkaṭā bājē
Ёshtё ora dy.
এখন দুটো বাজে ৷
ēkhana duṭō bājē
Ёshtё ora tre.
এখন তিনটে বাজে ৷
ēkhana tinaṭē bājē
 
 
 
 
Ёshtё ora katёr.
এখন চারটে বাজে ৷
ēkhana cāraṭē bājē
Ёshtё ora pesё.
এখন পাঁচটা বাজে ৷
ēkhana pām̐caṭā bājē
Ёshtё ora gjashtё.
এখন ছটা বাজে ৷
ēkhana chaṭā bājē
 
 
 
 
Ёshtё ora shtatё.
এখন সাতটা বাজে ৷
ēkhana sātaṭā bājē
Ёshtё ora tetё.
এখন আটটা বাজে ৷
ēkhana āṭaṭā bājē
Ёshtё ora nёntё.
এখন নটা বাজে ৷
ēkhana naṭā bājē
 
 
 
 
Ёshtё ora dhjetё.
এখন দশটা বাজে ৷
ēkhana daśaṭā bājē
Ёshtё ora njёmbёdhjetё.
এখন এগারটা বাজে ৷
ēkhana ēgāraṭā bājē
Ёshtё ora dymbёdhjetё.
এখন বারোটা বাজে ৷
ēkhana bārōṭā bājē
 
 
 
 
Njё minutё ka gjashtёdhjetё sekonda.
ষাট সেকেন্ডে এক মিনিট হয় ৷
ṣāṭa sēkēnḍē ēka miniṭa haẏa
Njё orё ka gjashtёdhjetё minuta.
ষাট মিনিটে এক ঘন্টা হয় ৷
ṣāṭa miniṭē ēka ghanṭā haẏa
Njё ditё ka njёzetekatёr orё.
চব্বিশ ঘন্টায় এক দিন হয় ৷
cabbiśa ghanṭāẏa ēka dina haẏa
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Familjet gjuhësore

Rreth 7000 milion njerëz jetojnë në tokë. Dhe ata flasin rreth 7000 gjuhë të ndryshme! Si njerëzit, gjuhët gjithashtu mund të jenë të lidhura. Kjo do të thotë se ato e kanë origjinën nga e njëjta rrënjë e përbashkët. Por ka edhe gjuhë që janë plotësisht të izoluara. Ato nuk janë të lidhura gjenetikisht me asnjë gjuhë tjetër. Në Evropë, për shembull, baskishtja konsiderohet si një gjuhë e izoluar. Por shumica e gjuhëve kanë “prindër”, “fëmijë” ose “motra dhe vëllezër”. Ato i përkasin një familje gjuhësore të caktuar. Sesa të ngjashme janë gjuhët mund ta dalloni nga krahasimet. Gjuhëtarët tani kanë rreth 300 njësi gjenetike. Kjo përfshin 180 familje që përbëhen nga më shumë se një gjuhë. Pjesa tjetër përbën 120 gjuhë të izoluara. Familja më e madhe gjuhësore është ajo indo-evropiane. Përbëhet nga rreth 280 gjuhë. Ku përfshihen gjuhët romake, gjermanike dhe sllave. Ka më shumë se 3000 milion folës në të gjithë kontinentet! Familja gjuhësore sino-tibetan është mbizotëruese në Azi. Ajo ka më shumë se 1300 milion folës. Gjuha kryesore sino-tibetane është kinezishtja. Familja e tretë më e madhe gjuhësore është në Afrikë. Është emëruar pas zonës së përhapjes Niger-Kongo Ajo ka “vetëm” rreth 350 milion folës. Suahili është gjuha më e rëndësishme në këtë familje gjuhësore. Në shumicën e rasteve: sa më e afërt marrëdhënia, aq më i mirë mirëkuptimi. Njerëzit që flasin gjuhë të lidhura e kuptojnë mirë njëri-tjetrin. Ata mund ta mësojnë gjuhën tjetër relativisht shpejt. Pra, mësoni gjuhë - bashkimet familjare janë gjithmonë të këndshme!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Bengali Pёr fillestarёt