Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


39 [tridhjetёenёntё]

Avari makine

 


‫39 [سی و نه]‬

‫خرابی ماشین‬

 

 
Ku ёshtё pika tjetër e karburantit?
‫نزدیکترین ‫پمپ بنزین بعدی کجاست؟‬
pompe benzine ba-adi kojâst?
Mё ёshtё shfryrё goma.
‫لاستیکم پنجرشده است.‬
lâstikam panchar shode ast.
A mund tё ma ndёrroni rrotёn?
‫می‌توانید چرخ ماشین را عوض کنید؟‬
mitavânid charkhe mâshin râ avaz konid?
 
 
 
 
Kam nevojё pёr disa litra naftё.
‫من چند لیتر گازوئیل احتیاج دارم.‬
man be chand litr gâzoil niâz dâram.
S’kam mё benzinё.
‫من دیگر بنزین ندارم.‬
man digar benzin nadâram.
Mos keni ndonjё bidon rezervё?
‫گالن بنزین همراه دارید؟‬
gâlone zakhire-ye benzin hamrâh dârid?
 
 
 
 
Ku mund tё marr nё telefon?
‫کجا می‌توانم تلفن بزنم؟‬
kojâ mitavânam telefon bezanam?
Mё duhet njё shёrbim karrotreci.
‫من احتیاج به ماشین امداد خودرو (جهت بوکسل کردن) دارم.‬
man ehtiâj be mâshine emdâd khodro jahate boxel kardan dâram.
Po kёrkoj njё ofiçinё.
‫من دنبال یک تعمیرگاه هستم.‬
man donbâle yek ta-amirgâh hastam.
 
 
 
 
Ndodhi njё aksident.
‫یک تصادف شده است.‬
yek tasâdof rokh dâde ast.
Ku ёshtё telefoni mё i afёrt?
‫باجه تلفن بعدی کجاست؟‬
bâje telefone ba-adi kojâst?
A keni njё celular me vete?
‫تلفن همراه دارید؟‬
telefone hamrâh nazdetân hast?
 
 
 
 
Kemi nevojё pёr ndihmё.
‫ما احتیاج به کمک داریم.‬
mâ ehtiâj be komak dârim.
Thёrrisni njё mjek!
‫یک دکتر صدا کنید!‬
yek doktor sedâ konid.
Thёrrisni policinё!
‫پلیس را خبر کنید!‬
polis râ khabar konid.
 
 
 
 
Dokumentat ju lutem.
‫مدارکتان لطفاً.‬
madâreketân lotfan
Patentёn, ju lutem.
‫لطفاً گواهینامه تان را نشان دهید.‬
lotfan gâvâhi nâmeh-ye khod râ neshân dahid.
Dёshminё e automjetit, ju lutem.
‫لطفاً کارت خودرویتان را نشان دهید.‬
lotfan kârte khodro râ neshân dâhid.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Bebet me talent linguistik

Që para se të flasin, bebet dinë shumë rreth gjuhëve. Ky fakt është demonstruar nga eksperimente të ndryshme. Zhvillimi i fëmijëve hulumtohet në laboratorë specialë për foshnjat. Ku gjithashtu studiohet sesi fëmijët mësojnë të flasin. Bebet janë dukshëm më të zgjuara nga sa kemi menduar deri tani. Që kur janë 6 muaj ato kanë shumë aftësi gjuhësore. Për shembull, ato njohin gjuhën e tyre amtare. Bebet franceze dhe gjermane reagojnë ndryshe ndaj tingujve të caktuar. Sjelljet e ndryshme përcillen nga modele të ndryshme të theksit. Kështu që foshnjat kanë një lloj sensi për të dalluar tonin e gjuhës së tyre. Edhe fëmijët shumë të vegjël mund të memorizojnë disa fjalë. Prindërit janë shumë të rëndësishëm për zhvillimin gjuhësor të bebeve. Sepse foshnjat kanë nevojë për ndërveprim menjëherë pas lindjes. Ato dëshirojnë të komunikojnë me mamin dhe babin. Ndërveprimi duhet të shoqërohet me emocione pozitive. Prindërit nuk duhet të jenë të stresuar kur flasin me bebet e tyre. Është gjithashtu e gabuar nëse flasin pak me to. Stresi ose heshtja mund të kenë pasoja negative tek foshnjat. Zhvillimi i tyre gjuhësor mund të ndikohet negativisht. Të mësuarit për bebet fillon që në barkun e nënës! Ato reagojnë ndaj gjuhës që para se të lindin. Perceptojnë me saktësi sinjalet akustike. Këto sinjale njihen nga foshnjat pas lindjes. Bebet e palindura mësojnë gjithashtu ritmin e gjuhës. Ato mund të dëgjojnë zërin e nënës së tyre që në barkun e saj. Kështu që ju mund të flisni me fëmijën që nuk ka lindur ende. Por, mos e teproni… Fëmija do të ketë mjaft kohë pas lindjes për të ushtruar.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt