Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


38 [tridhjetёetetё]

Nё taksi

 


‫38 [سی و هشت]‬

‫در تاکسی‬

 

 
Thirrni ju lutem njё taksi.
‫لطفاً یک تاکسی صدا کنید.‬
lotfan yek tâxi sedâ konid.
Sa kushton deri te stacioni i trenit?
‫تا ایستگاه قطار کرایه چقدر می‌شود؟‬
tâ istgâhe ghatâr kerâye cheghadr ast?
Sa kushton deri nё aeroport?
‫تا فرودگاه کرایه چقدر می‌شود؟‬
tâ forudgâh kerâye cheghadr ast?
 
 
 
 
Drejt ju lutem.
‫لطفاً مستقیم بروید.‬
lotfan mostaghim beravid.
Djathtas ju lutem.
‫لطفاً اینجا سمت راست بپیچید.‬
lotfan injâ samte râst beravid.
Te cepi atje majtas ju lutem.
‫لطفاً آنجا سر نبش، سمت چپ بپیچید.‬
lotfan ânjâ sare nabsh samte chap beravid.
 
 
 
 
E kam me nxitim.
‫من عجله دارم.‬
man ajale dâram.
Kam kohё.
‫من وقت دارم.‬
man vaght dâram.
Ecni mё ngadalё ju lutem.
‫لطفاً آهسته تر برانید.‬
lotfan âheste-tar berânid.
 
 
 
 
Ndaloni kёtu ju lutem.
‫لطفاً اینجا توقف کنید.‬
lotfan injâ tavaghof konid.
Prisni njё moment ju lutem.
‫لطفاً یک لحظه صبر کنید.‬
lotfan yek lahze sabr konid.
Ja erdha.
‫من الان بر می‌گردم.‬
man al-ân bar migardam.
 
 
 
 
Llogarinё ju lutem.
‫لطفاً یک قبض رسید به من بدهید.‬
lotfan yek ghabze resid be man bedahid.
S’kam lekё tё vogla.
‫من پول خرد ندارم.‬
man poole khord nadâram.
Nё rregull, kusurin mbajeni.
‫درست است، بقیه پول برای خودتان.‬
dorost ast, baghi-e-ye pool barâye khodetân.
 
 
 
 
Mё çoni te kjo adresё.
‫مرا به این آدرس ببرید.‬
marâ be in âdres bebarid.
Mё çoni nё hotelin tim.
‫مرا به هتلم ببرید.‬
marâ be hotelam bebarid.
Mё çoni nё plazh.
‫مرا (با ماشین) به ساحل ببرید.‬
marâ (bâ mâshin) be sâhel bebarid.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjenitë gjuhësore

Shumica e njerëzve janë të kënaqur nëse mund të flasin një gjuhë të huaj. Por ka edhe njerëz që zotërojnë më shumë se 70 gjuhë. Ata i flasin rrjedhshëm dhe i shkruajnë në mënyrë korrekte ato. Mund të thuhet se këta njerëz janë hiperpoliglotë. Fenomeni i shumëgjuhësisë është i njohur që prej shekujsh. Ka shumë raporte për njerëz me një talent të tillë. Nga vjen ky talent ende nuk është hulumtuar saktësisht. Në fushën shkencore ekzistojnë shumë teori. Disa mendojnë se truri i poliglotëve është i strukturuar ndryshe. Ndryshimi është i dukshëm në qendrën Broca. Në këtë zonë të trurit prodhohet të folurit. Qelizat në këtë zonë janë të strukturuara ndryshe tek poliglotët. Prandaj është e mundur që ata të përpunojnë më mirë informacionin. Sidoqoftë, studimet e mëtejshme ende mungojnë për të konfirmuar këtë teori. Ndoshta ajo çka i diferencon është një motivim i veçantë. Fëmijët mësojnë shumë shpejt nga fëmijët e tjerë një gjuhë të huaj. Kjo sepse ata duan të integrohen në lojë. Duan të bëhen pjesë e grupit dhe të komunikojnë me të tjerët. Suksesi i tyre në të mësuar varet nga dëshira për integrim. Një teori tjetër thotë se masa e trurit rritet kur ne mësojmë. Sa më shumë që mësojmë, aq më i thjeshtë bëhet të mësuarit. Gjuhët, të cilat janë të ngjashme, mësohen më lehtë. Kush flet danisht, mëson shpejt suedisht ose norvegjisht. Shumë pyetje janë ende pa përgjigje. E sigurt është se inteligjenca nuk luan rol. Disa njerëz flasin shumë gjuhë, pavarësisht inteligjencës së tyre të ulët. Nevojitet shumë disiplinë edhe tek gjenitë më të mëdhenj të gjuhës. Kjo na ngushëllon paksa, apo jo?

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt