Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


37 [tridhjetёeshtatё]

Rrugёs

 


‫37 [سی و هفت]‬

‫در راه‬

 

 
Ai udhёton me motoçikletё.
‫او (مرد) با موتورسیکلت حرکت می‌کند.‬
oo bâ motorsiklet harekat mikonad.
Ai udhёton me biçikletё.
‫او (مرد) با دوچرخه حرکت می‌کند.‬
oo bâ docharkhe harekat mikonad.
Ai shkon nё kёmbё.
‫او (مرد) پیاده می‌رود.‬
oo pi-yâde miravad.
 
 
 
 
Ai udhёton me anije.
‫او (مرد) با کشتی حرکت می‌کند.‬
oo bâ kashti harekat mikonad.
Ai udhёton me varkё.
‫او (مرد) با قایق حرکت می‌کند.‬
oo bâ ghâyegh harekat mikonad.
Ai noton.
‫او (مرد) شنا می‌کند.‬
oo shenâ mikonad.
 
 
 
 
A ёshtё e rrezikshme kёtu?
‫اینجا جای خطرناکی است؟‬
injâ jâye khatarnâki ast?
A ёshtё e rrezikshme tё udhёtosh me auto-stop?
‫آیا تنهایی قدم زدن خطرناک است؟‬
âyâ tanhâyi ghadam zadan khatarnâk ast?
A ёshtё e rrezikshme tё shёtisёsh natёn?
‫آیا پیاده روی در شب خطرناک است؟‬
âyâ shab-hâ be piâde ravi raftan khatarnâk ast?
 
 
 
 
Kemi ngatёrruar rrugёn.
‫ما راه را (با ماشین) اشتباه رفته ایم.‬
mâ râh râ (bâ mâshin) eshtebâh rafte-im.
Jemi nё rrugё tё gabuar.
‫ما در مسیر اشتباه هستیم.‬
mâ dar masire eshtebâh hastim.
Duhet tё kthehemi.
‫ ما باید برگردیم.‬
mâ bâyad bar gardim.
 
 
 
 
Ku mund tё parkojmё kёtu?
‫اینجا کجا می‌شود پارک کرد؟‬
injâ kojâ mishavad pârk kard?
A ka vend parkimi kёtu?
‫آیا ‫اینجا پارکینگ هست؟‬
injâ pârking vojud dârad?
Sa kohё mund tё parkojmё kёtu?
‫چقدر می‌شود اینجا پارک کرد؟‬
che mod-dat mitavân injâ pârk kard?
 
 
 
 
A bёni ski?
‫شما اسکی می‌کنید؟‬
shomâ eski mikonid?
A do tё ngjiteni lart me ashensorin?
‫با تله سیژ (بالابر اسکی) بالا می‌روید؟‬
be tele-sij (bâlâbare eski) bâlâ miravid?
A mund tё marrёsh ketu hua slita pёr ski?
‫آیا می‌شود اینجا چوب اسکی کرایه کرد؟‬
âyâ mitavân injâ chube eski kerâye kard?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të folurit me veten

Kur dikush flet me veten, është e çuditshme për dëgjuesit. E megjithatë, pothuajse të gjithë njerëzit flasin me veten rregullisht. Psikologët vlerësojnë se më shumë se 95 përqind e të rriturve e bëjnë. Fëmijët thuajse gjithmonë flasin me veten kur luajnë. Të flasësh me veten është krejt normale. Ajo është një formë e veçantë e komunikimit. Ka shumë përparësi të biseduarit me veten herë pas here! Sepse duke folur, ne rendisim mendimet tona. Bisedat me veten janë momente në të cilat del zëri ynë i brendshëm. Mund të themi se ka të bëjë me të menduarit me zë të lartë. Njerëzit e hutuar flasin me veten veçanërisht shpesh. Tek ata, një zonë e caktuar në tru është më pak aktive. Prandaj ata janë më pak të organizuar. Përmes bisedave me veten arrijnë të jenë më metodikë. Të folurit me veten na ndihmon gjithashtu të marrim vendime. Dhe është një mënyrë e mirë për të larguar stresin. Të folurit me veten promovon përqëndrimin dhe na bën më produktivë. Kjo sepse të flasësh kërkon më tepër kohë se të mendosh. Gjatë të folurit ne jemi më të vetëdijshëm për mendimet tona. Testet e vështira mund t'i zgjidhim më mirë kur flasim me vete. Kjo është vërtetuar nga eksperimente të ndryshme. Ne mund ta inkurajojmë veten duke folur me vetveten. Shumë atletë flasin shpesh me vete për t'u motivuar. Për fat të keq, ne flasim me veten kryesisht në situata negative. Prandaj duhet të përpiqemi të formulojmë gjithçka pozitivisht. Shpesh duhet të përsërisim atë që dëshirojmë. Përmes bisedave ne mund të ndikojmë pozitivisht tek veprimet tona. Fatkeqësisht, kjo funksionon vetëm kur jemi realistë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt