Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


36 [tridhjetёegjashtё]

Transporti lokal publik

 


‫36 [سی و شش]‬

‫حمل و نقل عمومی‌‫/ عبور و مرور درون شهری‬

 

 
Ku ёshtё stacioni i autobusit?
‫ایستگاه اتوبوس کجاست؟‬
istgâhe otobus kojâst?
Cili autobus shkon nё qendёr?
‫کدام اتوبوس به مرکز شهر می‌رود؟‬
kodâm otobus be markaze shahr miravad?
Cilёn linjё duhet tё marr?
‫کدام خط (چه اتوبوسی) باید سوار شوم؟‬
che khat-ti (che otobusi) bâyad savâr shavam?
 
 
 
 
A mё duhet tё ndёrroj autobus?
‫باید اتوبوس عوض کنم؟‬
bâyad vasile-ye naghli-ye râ avaz konam?
Ku duhet tё ndёrroj autobus?
‫کجا باید اتوبوس را عوض کنم؟‬
kojâ bâyad vasile-ye naghli-ye râ avaz konam?
Sa kushton njё biletё?
‫قیمت یک بلیط چند است؟‬
ghymate yek belit chand ast?
 
 
 
 
Sa stacione janё deri nё qendёr?
‫تا مرکز شهر چند ایستگاه است؟‬
tâ markaze shahr chand istgâh ast?
Ju duhet tё zbrisni kёtu.
‫شما باید اینجا پیاده شوید.‬
shomâ bâyad injâ piâde shavid.
Ju duhet tё zbrisni mbrapa.
‫شما باید از قسمت عقب ماشین پیاده شوید.‬
shomâ bâyad az ghesmate aghabe mâshin piâde shavid.
 
 
 
 
Metroja tjetёr vjen pёr 5 minuta.
‫متروی (زیرمینی) بعدی 5 دقیقه دیگر می‌آید.‬
metro-ye (zir zamini) ba-adi panj daghighe-ye digar mi-âyad.
Tramvaji tjetёr vjen pёr 10 minuta.
‫تراموای بعدی 10 دقیقه دیگر می‌آید.‬
metro-ye ba-adi dah daghighe-ye digar mi-âyad.
Autobusi tjetёr vjen pёr 15 minuta.
‫اتوبوس بعدی 15 دقیقه دیگر می‌آید.‬
otobuse ba-adi pânzdah daghighe-ye digar mi-âyad.
 
 
 
 
Kur niset metroja e fundit?
‫آخرین مترو (زیرزمینی) کی حرکت می‌کند؟‬
âkharin metro (zir zamini) key harekat mikonad?
Kur niset tramvaji i fundit?
‫آخرین تراموا کی حرکت می‌کند؟‬
âkharin metro key harekat mikonad?
Kur niset autobusi i fundit?
‫آخرین اتوبوس کی حرکت می‌کند؟‬
âkharin otobus key harekat mikonad?
 
 
 
 
A keni njё biletё?
‫شما بلیط دارید؟‬
shomâ belit dârid?
Biletё? – Jo, nuk kam.
‫بلیط؟ نه ندارم.‬
belit? na nadâram.
Atёherё duhet tё paguani gjobё.
‫پس باید جریمه بپردازید.‬
pas bâyad jarime bepardâzid.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Zhvillimi i gjuhës

Se përse ne flasim me njëri tjetrin, është e qartë. Ne duam të shkëmbejmë ide dhe të kuptohemi me njëri tjetrin. Sesi u zhvillua gjuha është jo shumë e qartë. Për këtë ekzistojnë teori të ndryshme. Megjithatë, një gjë është e sigurt, gjuha është një fenomen shumë i vjetër. Karakteristika të caktuara fizike ishin një parakusht për të folur. Ato ishin të domosdoshme për të formuar tinguj. Edhe neandertalët kishin aftësinë të përdorin zërin e tyre. Kjo i diferencoi ata nga kafshët. Për më tepër, një zë i fortë dhe i vendosur ishte i rëndësishëm për mbrojtjen. Me të mund të kërcënonin ose frikësonin armiqtë. Në atë kohë u shpikën mjetet e punës dhe zjarri. Këto dije duhej të transmetoheshin tek të tjerët. Gjuha ishte e rëndësishme edhe për gjuetinë në grupe. Qysh 2 milion vjet më parë kishte një formë të thjeshtë komunikimi mes njerëzve. Elementet e para gjuhësore ishin shenjat dhe gjestet. Por njerëzit donin të komunikonin edhe në errësirë. Për më tepër, ata duhej të ishin në gjendje të bisedonin pa e parë njëri tjetrin. Prandaj u zhvillua zëri që zëvendësoi shenjat. Gjuha, në kuptimin që ka sot, është më e vjetër se 50000 vjet. Kur Homo sapiens u largua nga Afrika, gjuha u shpërnda nëpër botë. Gjuhët u ndanë nga njëra tjetra në rajone të ndryshme. Kështu u zhvilluan familje të ndryshme gjuhësore. Megjithëse ato përmbanin vetëm themelet e sistemeve gjuhësore të mëvonshme. Gjuhët e para ishin shumë më pak të ndërlikuara sesa gjuhët e sotme. Ato u zhvilluan më tej përmes gramatikës, fonologjisë dhe semantikës. Mund të thuhet se gjuhë të ndryshme paraqesin zgjidhje të ndryshme. Problemi ka qenë gjithmonë i njëjti: si të shpreh atë që mendoj?

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt