Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


27 [njёzeteshtatё]

Nё hotel – Mbёrritja

 


‫27 [بیست و هفت]‬

‫در هتل – ورود به هتل‬

 

 
A keni ndonjё dhomё tё lirё?
‫اتاق خالی دارید؟‬
otâghe khâli dârid?
Kam rezervuar njё dhomё.
‫من یک اتاق رزرو کرده ام.‬
man yek otâgh rezerv karde-am.
Emri im ёshtё Myler.
‫اسم من مولر است.‬
esme man muler ast.
 
 
 
 
Dua njё dhomё teke.
‫من احتیاج به یک اتاق یک تخته دارم.‬
man be yek otâghe yek takhte ehtiâj dâram.
Dua njё dhomё çift.
‫من احتیاج به یک اتاق دو تخته دارم.‬
man be yek otâghe do takhte ehtiâj dâram.
Sa kushton dhoma pёr njё natё?
‫اتاق شبی چند است؟‬
otâgh shabi chand ast?
 
 
 
 
Dua njё dhomё me banjo.
‫یک اتاق با حمام می‌خواهم.‬
man yek otâgh bâ hammâm mikhâ-ham.
Dua njё dhomё me dush.
‫یک اتاق با دوش می‌خواهم.‬
man yek otâgh bâ doosh mikhâ-ham.
A mund ta shoh dhomёn?
‫می‌توانم اتاق را ببینم؟‬
mitavânam otâgh râ bebinam?
 
 
 
 
A ka garazh kёtu?
‫اینجا پارکینگ (گاراژ) دارد؟‬
injâ pârking dârad?
A ka kasafortё kёtu?
‫اینجا گاو صندوق دارد؟‬
injâ gâv sandogh dârad?
A ka faks kёtu?
‫اینجا فاکس دارد؟‬
injâ fâx vojud dârad?
 
 
 
 
Mirё, po e marr dhomёn.
‫خیلی خوب، من اتاق را می‌گیرم.‬
besyâr khob, man otâgh râ migiram.
Urdhёroni çelsat.
‫کلید ها اینجا هستند.‬
kelid-hâ injâ hastand?
Urdhёroni valixhen time.
‫چمدان من اینجاست.‬
chamedân-e man injâst?
 
 
 
 
Nё ç’orё hahet mёngjesi?
‫ساعت چند صبحانه سرو می‌شود؟‬
sâ-ate chand sohâne serv mishavad?
Nё ç’orё hahet dreka?
‫ساعت چند نهار سرو می‌شود؟‬
sâ-ate chand nahâr serv mishavad?
Nё ç’orё hahet darka?
‫ساعت چند شام سرو می‌شود؟‬
sâ-ate chand shâm serv mishavad?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Pushimet janë të rëndësishme për suksesin e të mësuarit

Nëse doni të mësoni me sukses, duhet të bëni shpesh pushim! Studimet e reja shkencore kanë arritur në këtë përfundim. Studiuesit ekzaminuan fazat e të mësuarit. Ata simuluan situata të ndryshme mësimore. Ne i marrim më mirë informacionet në pjesë të vogla. Kjo do të thotë se nuk duhet të mësojmë shumë njëherësh. Gjithmonë duhet të bëjmë pushime midis njësive mësimore. Suksesi ynë i të mësuarit varet gjithashtu nga proceset biokimike. Këto procese ndodhin në tru. Dhe përcaktojnë ritmin tonë optimal të të mësuarit. Kur mësojmë diçka të re, truri ynë lëshon substanca të caktuara. Këto substanca ndikojnë në aktivitetin e qelizave tona të trurit. Dy enzima të ndryshme luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në këtë proces. Ato lëshohen kur mësojmë përmbajtje të reja. Por, ato nuk lëshohen së bashku. Efekti i tyre shpaloset në intervale të ndryshme. Rezulton se ne mësojmë më mirë, kur të dyja enzimat janë të pranishme në të njëjtën kohë. Suksesi ynë rritet ndjeshëm kur bëjmë pushime më shpesh. Pra, ka kuptim që kohëzgjatja e fazave individuale të mësimit të varjojë. Kohëzgjatja e pushimeve gjithashtu duhet të jetë e ndryshme. Do të ishte ideale të bëni dy pushime me nga dhjetë minuta secili. Më pas një pushim prej pesë minutash. Pastaj një pushim prej 30 minutash. Gjatë pushimeve, truri ynë memorizon më mirë përmbajtjen e re. Ju duhet të largoheni nga vendi i studimit gjatë pushimeve. Gjithashtu është e këshillueshme të lëvizni gjatë tyre. Prandaj bëni një shëtitje të shkurtër mes studimit! Dhe mos t'ju vrasë ndërgjegjja - ju po mësoni ndërkohë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt