Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


23 [njёzetetre]

Mёsoj gjuhё tё huaja

 


‫23 [بیست و سه]‬

‫یادگیری زبانهای خارجی‬

 

 
Ku keni mёsuar spanjisht?
‫شما کجا اسپانیایی یاد گرفتید؟‬
shomâ kojâ espâniâ-i yâd gereftid?
A dini portugalisht?
‫پرتقالی هم بلدید؟‬
porteghâli ham baladid?
Po, di dhe pak italisht.
‫بله، کمی‌ایتالیایی هم بلدم.‬
bale, itâliâ-i ham ghadri baladam.
 
 
 
 
Mendoj se flisni shumё mirё.
‫به نظر من شما خیلی خوب صحبت می‌کنید.‬
be nazare man shomâ khyli khub sohbat mikonid.
Gjuhёt janё gati të ngjashme.
‫این ‫زبان ها خیلی شبیه هم هستند.‬
zabân-hâ tâ hade ziâdi shabih-e ham hastand.
Mund t’ju kuptoj mirё.
‫من آنها (زبانها) را خوب متوجه می‌شوم.‬
man ânhâ (zabân-hâ) râ khub motevajeh mishavam.
 
 
 
 
Por tё flasёsh dhe tё shkruash ёshtё e vёshtirё.
‫اما صحبت کردن و نوشتن مشکل است.‬
ammâ sohbat kardan va neveshtan moshkel ast.
Bёj akoma shumё gabime.
‫من هنوز خیلی اشتباه می‌کنم.‬
man hanuz khyli eshtebâh mikonam.
Ju lutem mё korrigjoni.
‫لطفاً هر بار اشتباه مرا تصحیح کنید.‬
lotfan har bâr marâ tas-hih konid.
 
 
 
 
Shqiptimi juaj ёshtё mjaft i mirё.
‫تلفظ شما خیلی خوب است.‬
talafoze shomâ khyli khub ast.
Ju keni njё nuancë në shqiptim.
‫فقط کمی‌لهجه دارید.‬
faghat kami lahje dârid.
Dalloheni se nga vini.
‫می‌شود فهمید اهل کجا هستید.‬
mitavân fahmid ahle kojâ hastid.
 
 
 
 
Cila ёshtё gjuha juaj amtare?
‫زبان مادری شما چیست؟‬
zabâne mâdari-e shomâ chist?
A frekuentoni ndonjё kurs gjuhe?
‫شما به کلاس زبان می‌روید؟‬
shomâ be kelâse zabân mi-ravid?
Çfarё libri pёrdorni?
‫از کدام کتاب درسی استفاده می‌کنید؟‬
az kodâm ketâbe darsi estefâde mikonid?
 
 
 
 
Nuk e di pёr momentin, se si quhet.
‫الان نمی‌دانم اسم آن چیست.‬
al-ân nemidânam esme ân chist.
S’mё kujtohet titulli.
‫عنوان کتاب یادم نمی‌آید.‬
onvâne ketâb yâdam nemi-âyad.
E kam harruar.
‫نام آن را فراموش کرده ام.‬
nâme ân râ farâmush karde-am.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët gjermanike

Gjuhët gjermanike i përkasin familjes së gjuhëve indo-evropiane. Ky grup gjuhësor karakterizohet nga veçoritë e tij fonologjike. Ndryshimet fonetike i dallojnë këto gjuhë nga të tjerat. Ka rreth 15 gjuhë gjermanike. Ato janë gjuha amtare e 500 milion njerëzve në të gjithë botën. Numri i saktë i gjuhëve individuale është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ka gjuhë të pavarura ose vetëm dialekte. Gjuha më e rëndësishme gjermanike është anglishtja. Ka pothuajse 350 milion folës nativë në të gjithë botën. Pas saj vijnë gjermanishtja dhe holandishtja. Gjuhët gjermanike klasifikohen në grupe të ndryshme. Ka gjuhë gjermanike veriore, gjermanike perëndimore dhe gjermanike lindore. Gjuhët gjermanike veriore janë gjuhët skandinave. Anglishtja, Gjermanishtja dhe Holandishtja janë gjuhë gjermanike perëndimore. Të gjitha gjuhët gjermanike lindore janë zhdukur. Këtu përfshihej gjuha gotike për shembull. Kolonizimi përhapi gjuhët gjermanike në të gjithë botën. Si rezultat, holandishtja kuptohet në Karaibe dhe në Afrikën e Jugut. Të gjitha gjuhët gjermanike janë derivate të një rrënjë të përbashkët. Është e paqartë nëse ka pasur një gjuhë proto me forma të njëtrajtshme gjuhësore. Përveç kësaj, ekzistojnë vetëm pak tekste të vjetra gjermanike. Në dallim nga gjuhët romake, vështirë se ka ndonjë burim. Për këtë arsye, gjuhët gjermanike janë më të vështira për t'u studiuar. Edhe për kulturën e popujve gjermanikë dihet relativisht pak. Popujt gjermanikë nuk formonin një njësi. Ata nuk kishin një identitet të përbashkët. Prandaj, shkenca duhet të mbështetet në burime të tjera. Pa grekët dhe romakët, do të dinim shumë pak për popujt gjermanikë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt