Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


21 [njёzetenjё]

Bisedё e shkurtёr 2

 


‫21 [بیست و یک]‬

‫گفتگوی کوتاه 2‬

 

 
Nga vini?
‫شما از کجا می‌آیید؟‬
shomâ az kojâ mi-âyid?
Nga Bazeli.
‫از بازل.‬
az bâzel.
Bazeli ndodhet nё Zvicёr.
‫بازل در سوییس است.‬
bâzel dar suis gharâr dârad.
 
 
 
 
A mund t’ju prezantoj me zotin Myler?
‫می‌توانم آقای مولر را به شما معرفی کنم؟‬
mitavânam âghâye muler râ be shomâ mo-a-refi konam?
Ai ёshtё i huaj.
‫او خارجی است.‬
oo khâreji ast.
Ai flet disa gjuhё.
‫او به چندین زبان صحبت می‌کند.‬
oo be chan-din zabân tasalot dârad.
 
 
 
 
Ёshtё hera e parё qe jeni kёtu?
‫شما برای اولین بار اینجا هستید؟‬
shomâ barâye av-valin bâr injâ hastid?
Jo, vitin e kaluar isha kёtu.
‫نه، من سال گذشته هم اینجا بودم.‬
na, man sâle ghozashte ham injâ budam.
Por vetёm pёr njё javё.
‫اما فقط یک هفته.‬
ammâ tanhâ yek hafte.
 
 
 
 
A ju pёlqen kёtu te ne?
‫از اینجا خوشتان می‌آید؟‬
az injâ khoshetân mi-ayad?
Shumё mirё. Njerёzit janё tё sjellshёm.
‫خیلی خوب است. مردم خیلی مهربان هستند.‬
mardom besiâr mehrabân hastand.
Dhe natyra mё pёlqen shumё.
‫و ‫از مناظر اینجا هم خوشم می‌آید.‬
az manâzere injâ ham kho-sham mi-âyad.
 
 
 
 
Çfarё profesioni keni?
‫شغل شما چیست؟‬
shoghle shomâ chist?
Jam pёrkthyes.
‫من مترجم هستم.‬
man motarjem hastam.
Unё pёrkthej libra.
‫من کتاب ترجمه می‌کنم.‬
man ketâb tarjome mikonam.
 
 
 
 
Vetёm jeni kёtu?
‫شما اینجا تنها هستید؟‬
shomâ injâ tanhâ hastid?
Jo, gruaja ime / burri im ёshtё gjithashtu kёtu.
‫نه، خانمم / شوهرم هم اینجاست.‬
na, khânomam / show-haram ham injâst.
Dhe atje janё tё dy fёmijёt e mi.
‫و آنها هم دو فرزند من هستند.‬
va do farzandam ânjâ hastand.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët romake

700 milion njerëz flasin një gjuhë romake si gjuhën e tyre amtare. Kjo e bën grupin e gjuhëve romake një nga më të rëndësishmit në të gjithë botën. Gjuhët romake janë pjesë e familjes së gjuhëve indo-evropiane. Të gjitha gjuhët romake e kanë origjinën nga latinishtja. Kjo do të thotë se ato janë pasardhëse të gjuhës së Romës. Baza e të gjitha gjuhëve romake ishte latinishtja vulgare. Me këtë nënkuptohet latinishtja e folur në antikitetin e vonë. Latinishtja vulgare u përhap në të gjithë Evropën përmes pushtimeve romake. Nga ku u zhvilluan më pas gjuhët dhe dialektet romake. Vetë latinishtja është gjuhë italike. Ka gjithsej rreth 15 gjuhë romake. Numri i saktë është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ekzistojnë gjuhë të pavarura apo vetëm dialekte. Me kalimin e kohës disa gjuhë romake janë zhdukur. Sidoqoftë, janë formuar gjuhë të tjera të bazuara në gjuhën romake. Këto janë gjuhët kreole. Sot, spanjishtja është gjuha romake me prezencën më të madhe në botë. E cila ka më tepër se 380 milion folës në mbarë botën. Gjuhët romake janë shumë interesante për shkencëtarët. Pasi historia e këtij grupi gjuhësor është dokumentuar shumë mirë. Tekstet latine ose romake kanë ekzistuar për 2.500 vjet. Gjuhëtarët i përdorin ato për të shqyrtuar evolucionin e gjuhëve individuale. Kështu, rregullat nga të cilat është zhvilluar gjuha mund të hulumtohen. Shumë nga këto rezultate mund të transferohen në gjuhë të tjera. Gramatika e gjuhëve romake është strukturuar në mënyrë të ngjashme. Mbi të gjitha, fjalori i gjuhëve është shumë i ngjashëm. Nëse flisni një gjuhë romake, mund të mësoni lehtë një tjetër. Faleminderit latinisht!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt