Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


20 [njёzet]

Bisedё e shkurtёr 1

 


‫20 [بیست]‬

‫گفتگوی کوتاه 1‬

 

 
Rehatohuni!
‫راحت باشید! ‬
râhat bâshid!
Rrini si nё shtёpinё tuaj!
‫منزل خودتان است.‬
manzele khodetân ast.
Çfarё dёshironi tё pini?
‫چه میل دارید بنوشید؟‬
che mail dârid benushid?
 
 
 
 
A ju pёlqen muzika?
‫موسیقی دوست دارید؟‬
musighi doost dârid?
Mё pёlqen muzika klasike.
‫من موسیقی کلاسیک دوست دارم.‬
man musighi-e kelâsik doost dâram.
Ja ku janё CD-tё e mia.
‫اینها سی دی های من هستند.‬
inhâ CD hâye man hastand.
 
 
 
 
A luani ndonjё instrument?
‫شما ساز می‌زنید؟‬
shomâ sâz minawozid?
Ja kitara ime.
‫این گیتار من است.‬
in gitâre man ast.
A kёndoni me qejf?
‫شما دوست دارید آواز بخوانید؟‬
shomâ dust dârid âvâz bekhânid?
 
 
 
 
A keni fёmijё?
‫شما بچه دارید؟‬
shomâ bache dârid?
A keni qen?
‫شما سگ دارید؟‬
shomâ sag dârid?
A keni mace?
‫شما گربه دارید؟‬
shomâ gorbe dârid?
 
 
 
 
Ja librat e mi.
‫اینها کتاب های من هستند.‬
inhâ ketâb-hâye man hastand.
Po lexoj kёtё libёr.
‫من الان دارم این کتاب را می‌خوانم.‬
man al-ân dâram in ketâb râ mikhânam.
Çfarё lexoni me qejf?
‫دوست دارید چیزی بخونید؟‬
dost dâridchizii bekhonid ?
 
 
 
 
A shkoni me qejf nё koncert?
‫دوست دارید به کنسرت بروید؟‬
shomâ alâ-ghe-mand be konsert raftan hastid?
A shkoni me qejf nё teatёr?
‫دوست دارید به تئاتر بروید؟‬
shomâ alâ-ghe-mand be tâ-âtr raftan hastid?
A shkoni me qejf nё opera?
‫دوست دارید به اپرا بروید؟‬
shomâ alâ-ghe-mand be operâ raftan hastid?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha amtare? Gjuha atërore!

Kur ishit fëmijë, nga kush e mësuat gjuhën? Me siguri do të thoni: Nga nëna! Shumica e njerëzve në botë mendojnë kështu. Termi gjuhë amtare ekziston pothuajse në të gjithë popujt. Si anglezët edhe kinezët e njohin këtë term. Ndoshta sepse nënat shpenzojnë më shumë kohë me fëmijët. Sidoqoftë, studimet më të fundit sjellin rezultate të ndryshme. Ato tregojnë se gjuha jonë është kryesisht gjuha e etërve tanë. Studiuesit ekzaminuan gjenetikën dhe gjuhët e popujve të përzier. Në popuj të tillë, prindërit vinin nga kultura të ndryshme. Këta popuj u shfaqën mijëra vjet më parë. Lëvizjet e mëdha të migracionit ishin arsyeja për këtë. Materiali gjenetik i këtyre popujve të përzier u analizua gjenetikisht. Më pas u krahasua me gjuhën e tyre. Shumica e popujve flasin gjuhën e të parëve të tyre meshkuj. Kjo do të thotë se gjuha kombëtare vjen nga kromozomi Y. Kështu që burrat e kanë sjellë me vete gjuhën e tyre në vendet e huaja. Dhe gratë atje janë adoptuar me gjuhën e re të burrave. Por edhe sot, baballarët kanë një ndikim të madh në gjuhën tonë. Sepse foshnjat orientohen drejt gjuhës së babait të tyre për të mësuar. Etërit flasin në mënyrë të konsiderueshme më pak me fëmijët e tyre. Struktura e fjalive mashkullore është gjithashtu më e thjeshtë se ajo femërore. Kjo e bën gjuhën e baballarëve më të përshtatshme për foshnjat. Ajo nuk i mbingarkon dhe prandaj është më e lehtë për t'u mësuar. Kjo është arsyeja pse fëmijët preferojnë të imitojnë më shumë babin sesa mamin. Sidoqoftë, fjalori i nënës formon më vonë gjuhën e fëmijës. Pra, edhe nëna edhe babai ndikojnë në gjuhën tonë. Duhej të quhej gjuha e prindërve!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt