Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


19 [nёntёmbёdhjetё]

Nё kuzhinё

 


‫19 [نوزده]‬

‫در آشپزخانه‬

 

 
E ke kuzhinёn tё re?
‫تو یک آشپزخانه جدید داری؟‬
to yek âsh-paz-khâne-ye jadid dâri?
Çfarё do tё gatuash sot?
‫امروز چی می‌خواهی بپزی؟‬
emrooz che ghazâi mikhâ-hi be-pazi?
Gatuan me korent apo me gaz?
‫تو با اجاق برقی یا جاق گاز غذا می‌پزی؟‬
to bâ bargh yâ bâ gâz ghazâ mipazi?
 
 
 
 
A ti pres qepёt?
‫پیازها را قاچ کنم؟‬
piâz-hâ râ ghârch konam?
A ti qёroj patatet?
‫سیب زمینی ها را پوست بکنم؟‬
sib-zamini-hâ râ poost be-kanam?
A ta laj sallatёn?
‫کاهو را بشویم؟‬
kâhu râ be-shu-yam?
 
 
 
 
Ku jane gotat?
‫لیوانها کجاست؟‬
livân-hâ kojâ hastand?
Ku janё enёt?
‫ظرفها کجاست؟‬
zarf-hâ kojâ hastand?
Ku ёshtё kompleti?
‫قاشق و چنگال و کارد کجا هستند؟‬
ghâ-shogh va changâl va kârd kojâ hastand?
 
 
 
 
A ke hapёse kanaçesh?
‫قوطی بازکن داری؟‬
to yek darb-bâz-kone ghuti dâri?
A ke hapёse shishesh?
‫درب بازکن بطری داری؟‬
to yek darb-bâz-kone botri dâri?
A ke tapёxjerrёse?
‫چوب پنبه کش داری؟‬
to yek chub-panbe-kesh dâri?
 
 
 
 
Do e gatuash supёn te kjo tenxherja?
‫توی این قابلمه سوپ می‌پزی؟‬
to tooye in ghâblame sup mipazi?
Do e skuqësh peshkun nё kёtё tigan?
‫ماهی را توی این ماهی تابه سرخ می‌کنی؟‬
to mâhi râ dar in mâhi-tâbe sorkh mikoni?
Do i pjekёsh perimet te ky gril?
‫تو سبزی را با گریل کباب می‌کنی؟‬
to sabzi râ bâ geril kabâb mikoni?
 
 
 
 
Unё shtroj tavolinёn.
‫من میز را می‌چینم.‬
man miz râ mi-chinam.
Kёtu janё thikat, pirunjtё dhe lugёt.
‫کارد، چنگال و قاشق ها اینجا هستند.‬
kârd-hâ, changâl-hâ va ghâ-shogh-hâ injâ hastand.
Kёtu janё gotat, pjatat dhe picetat.
‫لیوانها، بشقابها و دستمال سفره‌ها اینجا هستند.‬
livân-hâ, boshghâb-hâ va dastmâl sofreh-hâ injâ hastand.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit dhe llojet e të mësuarit

Kush përparon pak në të mësuar, ndoshta mëson në mënyrë të gabuar. Kjo do të thotë se ai nuk po mëson në mënyrën që i përshtatet tipit të tij. Në përgjithësi ekzistojnë katër lloje të mësuari. Këto lloje të mësuari kanë të bëjnë me organet shqisore. Ekzistojnë lloje të mësuarit dëgjimor, vizual, komunikativ dhe motorik. Nxënësit e llojit dëgjimor, mësojnë më mirë atë që dëgjojnë. Për shembull, ata mund të mbajnë mend më mirë një melodi. Kur mësojnë ata lexojnë me zë dhe mësojnë fjalorin me zë të lartë po ashtu. Këta janë njerëz që shpesh flasin me veten e tyre. CD-të ose ligjëratat mbi temën janë të dobishëm për ta. Nxënësi i llojit vizual, mëson më mirë atë që shikon. Për të, është e rëndësishme leximi i informacionit. Gjatë të mësuarit ai mban shumë shënime. Atij gjithashtu i pëlqen të mësojë me figura, tabela dhe letra shënimesh. Ky lloj, lexon shumë dhe ëndërron shpesh dhe me ngjyra. Në një mjedis të bukur, mund të mësojë më mirë. Lloji komunikativ preferon bisedat dhe diskutimet. Ai ka nevojë për ndërveprim dhe dialog me të tjerët. Gjatë orës së mësimit shtron shumë pyetje dhe i pëlqen të mësojë në grup. Lloji motorik mëson përmes lëvizjes. Ai preferon metodën learning by doing dhe dëshiron të provojë gjithçka. Gjatë të mësuarit i pëlqen të jetë aktiv fizikisht ose të përtypë çamçakëz. Ai nuk dëshiron teori, por eksperimente. E rëndësishme është që pothuajse të gjithë njerëzit janë një përzierje e këtyre llojeve. Pra, nuk ka njeri që përfaqëson një lloj të vetëm. Kjo është arsyeja pse ne mësojmë më mirë kur i përfshijmë të gjitha organet tona shqisore. Atëherë truri ynë aktivizohet në shumë mënyra dhe ruan mirë përmbajtjen e re. Dëgjoni, lexoni dhe diskutoni fjalorin! Dhe pastaj luani sport!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt