Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


18 [tetёmbёdhjetё]

Pastrim shtёpie

 


‫18 [هجده]‬

‫نظافت خانه‬

 

 
Sot ёshtё e shtunё.
‫امروز شنبه است.‬
emrooz shanbe ast.
Sot kemi kohё.
‫ما امروز وقت داریم.‬
mâ emrooz vaght dârim.
Sot pastrojmё shtёpinё.
‫امروز آپارتمان را تمیز می‌کنیم.‬
emrooz âpârtemân râ tamiz mikonim.
 
 
 
 
Unё pastroj banjon.
‫من حمام را تمیز می‌کنم.‬
man hammâm râ tamiz mikonam.
Burri im lan makinёn.
‫شوهرم اتومبیل را می‌شوید.‬
show-haram otomobil râ mishu-yad.
Fёmijёt lajnё biçikletat.
‫بچه‌ها دوچرخه‌ها را تمیز می‌کنند.‬
bache-hâ do-char-khe-hâ râ tamiz miko-nand.
 
 
 
 
Gjyshja ujit lulet.
‫مادربزرگ به گلها آب می‌دهد.‬
mâdar-bozorg be golhâ âb mi-dahad.
Fёmij ёt pastrojnё dhomёn.
‫بچه‌ها اتاقشان را تمیز می‌کنند.‬
bache-hâ otâghe-shân râ tamiz miko-nand.
Burri im pastron tavolinёn e shkrimit.
‫شوهرم میز تحریرش را مرتب می‌کند.‬
show-haram mize tahri-rash râ moratab mikonad.
 
 
 
 
Fus rrobat nё lavatriçe.
‫من لباسها را درون ماشین لباس شوئی می‌گذارم.‬
man lebâs-hâ râ darune mâshine lebâs-shui mirizam.
Var rrobat.
‫من لباسها را آویزان می‌کنم.‬
man lebâs-hâ râ âvizân mikonam.
Hekuros rrobat.
‫من لباسها را اتو می‌کنم.‬
man lebâs-hâ râ otu mikonam.
 
 
 
 
Dritaret janё tё pista.
‫پنجره‌ها کثیف هستند.‬
panjere-hâ kasif hastand.
Dyshemeja ёshtё e pistё.
‫کف اتاق کثیف است.‬
kafe otâgh kasif ast.
Enёt janë të palara.
‫ظرفها کثیف است.‬
zarf-hâ kasif ast.
 
 
 
 
Kush i lan dritaret?
‫کی پنجره‌ها را تمیز می‌کند؟‬
ki panjere-hâ râ tamiz mikonad?
Kush e merr pluhurin?
‫کی جارو می‌کند؟‬
ki jâru mikonad?
Kush i lan enёt?
‫کی ظرفها را می‌شوید؟‬
ki zarf-hâ râ mi-shu-yad?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit e hershëm

Gjuhët e huaja po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme në ditët e sotme. Kjo vlen edhe për jetën profesionale. Prandaj, numri i njerëzve që mësojnë gjuhë të huaja po rritet. Shumë prindër dëshirojnë që fëmijët e tyre të mësojnë gjuhë. Është më mirë në moshë të re. Tashmë ka shumë shkolla fillore ndërkombëtare në të gjithë botën. Kopshtet e fëmijëve me arsim shumëgjuhësh po bëhen gjithnjë e më popullorë. Ka shumë përparësi fillimi i mësimit kaq herët. Kjo ka të bëjë me zhvillimin e trurit tonë. Deri në moshën 4 vjeçare, truri ynë formon strukturat gjuhësore. Këto rrjete nervore na ndihmojnë të mësojmë. Në një moshë më të vonshme, strukturat e reja nuk formohen aq mirë. Fëmijët me moshë më të madhe dhe të rriturit i mësojnë gjuhët më vështirë. Prandaj ne duhet të promovojmë në mënyrë aktive zhvillimin e hershëm të trurit tonë. Me pak fjalë: sa më i ri, aq më mirë. Por, ka edhe njerëz që kritikojnë mësimin e hershëm. Ata mendojnë se polilingualizmi është mbingarkesë për fëmijët e vegjël. Përveç kësaj, ekziston frika se ata nuk do të mësojnë asnjë gjuhë ashtu si duhet. Megjithatë, nga pikëpamja shkencore, këto dyshime janë të pabazuara. Shumica e gjuhëtarëve dhe neuropsikologëve janë optimistë. Studimet e tyre mbi këtë çështje kanë dhënë rezultate pozitive. Fëmijët zakonisht argëtohen gjatë mësimit të gjuhëve. Dhe: Nëse fëmijët mësojnë gjuhë, ata gjithashtu mendojnë për gjuhët. Prandaj, duke mësuar gjuhë të huaja ata njihen me gjuhën e tyre amtare. Ata do të përfitojnë nga njohuritë e gjuhëve gjatë gjithë jetës së tyre. Ndoshta është më mirë të fillojnë me gjuhë më të vështira. Sepse truri i fëmijëve mëson shpejt dhe në mënyrë intuitive. Për të është njësoj të regjistrojë hello, ciao dhe néih hóu!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt