Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

 


‫17 [هفده]‬

‫در خانه‬

 

 
Kёtu ёshtё shtёpia jonё.
‫اینجا خانه ماست.‬
injâ khâne-ye mast.
Lart ёshtё çatia.
‫بالا پشت بام است.‬
bâlâ poshte bâm ast.
Poshtё ёshtё bodrumi.
‫پائین زیرزمین است.‬
pâin zir-zamin ast.
 
 
 
 
Mbrapa shtёpisё ёshtё kopshti.
‫پشت خانه یک باغ است.‬
poshte khane yek bâgh ast.
Para shtёpisё nuk ka rrugё.
‫جلوی خانه هیچ خیابانی نیست.‬
jeloye khâne khiâbâni nist.
Pranё shtёpisё ka pemё.
‫درختانی در ‫کنار خانه هست.‬
kenâre khâne derakh-tâni hastand.
 
 
 
 
Kjo ёshtё banesa ime.
‫آپارتمان من ‫اینجاست.‬
injâ âpârtemâne man ast.
Kjo ёshtё kuzhina dhe banjoja.
‫اینجا آشپزخانه و حمام است.‬
injâ âsh-paz-khâne va hammâm ast.
Atje ёshtё dhoma e ndenjes dhe dhoma e gjumit.
‫آنجا اتاق نشیمن و اتاق خواب است.‬
ânjâ otâghe neschiman va otâghe khâb ast.
 
 
 
 
Dera e shtёpisё ёshtё e mbyllur.
‫درب خانه (درب اصلی) بسته است.‬
darbe khâne baste ast.
Por dritaret janё tё hapura.
‫اما پنجره‌ها باز هستند.‬
ammâ panjere-hâ bâz hastand.
Sot ёshtё nxehtё.
‫امروز خیلی گرم است.‬
emrooz khyli garm ast.
 
 
 
 
Ne shkojmё nё dhomёn e ndenjes.
‫ما به اتاق نشیمن می‌رویم.‬
mâ be otâghe neshiman miravim.
Atje ёshtё njё divan dhe njё kolltuk.
‫یک کاناپه و یک مبل ‫آنجا است.‬
ânjâ yek kânâpe va yek mobl gharâr dârand.
Uluni!
‫بفرمایید!‬
befarmâ-id!
 
 
 
 
Atje ёshtё kompjuteri im.
‫کامپیوتر من ‫آنجا است.‬
ânjâ kâmputer-e man gharâr dârad.
Atje ёshtё magnetofoni im.
‫دستگاه استریوی من ‫آنجا است.‬
ânjâ dastgâhe esterio-ye man gharâr dârad.
Televizori ёshtё i ri fare.
‫تلویزیون کاملاً نو است.‬
televi-zion kâmelan no ast.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Fjalët dhe fjalori

Çdo gjuhë ka fjalorin e vet. Ai përbëhet nga një numër i caktuar fjalësh. Një fjalë është një njësi e mëvetësishme e gjuhës Fjalët kanë gjithmonë kuptimin e tyre. Kjo i dallon ato nga tingujt ose rrokjet. Numri i fjalëve është i ndryshëm në çdo gjuhë. Për shembull, anglishtja ka shumë fjalë. Madje konsiderohet Kampioni i Botës në kategorinë e fjalorit. Anglishtja ndërkohë mund të ketë më shumë se një milion fjalë. Fjalori Oxford i anglishtes numëron më shumë se 600000 fjalë. Kinezishtja, spanjishtja dhe rusishtja kanë shumë më pak. Fjalori i një gjuhe gjithashtu varet nga historia e tij. Anglishtja është ndikuar nga shumë gjuhë dhe kultura. Si rezultat, fjalori i anglishtes është rritur ndjeshëm. Por, edhe sot fjalori i anglishtes vazhdon të rritet. Ekspertët vlerësojnë se 15 fjalë të reja shtohen çdo ditë. Këto vijnë kryesisht nga fusha e mediave të reja. Pa llogaritur terminologjinë shkencore. Pasi vetëm terminologjia kimike përmban mijëra fjalë. Pothuajse në të gjitha gjuhët, fjalët e gjata përdoren më rrallë se sa ato të shkurtra. Dhe shumica e folësve përdorin shumë pak fjalë. Kjo është arsyeja pse ne bëjmë dallimin midis fjalorit aktiv dhe atij pasiv. Fjalori pasiv përfshin fjalë që ne i kuptojmë. Por, që nuk i përdorim ose i përdorim shumë rrallë. Fjalori aktiv përfshin fjalët që ne përdorim rregullisht. Mjaftojnë pak fjalë për biseda ose tekste të thjeshta. Në anglisht ju duhet vetëm rreth 400 fjalë dhe 40 folje. Pra, mos u shqetësoni nëse fjalori juaj është i kufizuar!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt