Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

 


‫16 [شانزده]‬

‫فصل های سال و آب و هوا‬

 

 
Kёto janё stinёt e vitit:
‫این ها فصل های سال هستند:‬
in-hâ fasl-hâye sâl hastand:
pranvera, vera
‫بهار، تابستان،‬
bahâr, tâbestân
vjeshta dhe dimri.
‫پائیز و زمستان.‬
pâiz va zemestân
 
 
 
 
Vera ёshtё e nxehtё.
‫تابستان گرم است.‬
tâbestân garm ast.
Nё verё dielli shkёlqen.
‫در تابستان خورشید می‌درخشد.‬
dar tâbestân khor-shid mi-tâbad.
Nё verё dalim shёtitje me qejf.
‫در تابستان دوست داریم پیاده روی کنیم.‬
dar tâbestân doost dârim piâde ravi konim.
 
 
 
 
Dimri ёshtё i ftohtё.
‫زمستان سرد است.‬
zemestân sard ast.
Nё dimёr bie borё ose shi.
‫در زمستان برف یا باران می‌بارد.‬
dar zemestân barf yâ bârân mibârad.
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf.
‫در زمستان دوست داریم در خانه بمانیم.‬
dar zemestân bish-tar doost dârim dar khâne bemânim.
 
 
 
 
Ёshtё ftohtё.
‫هوا ‫سرد است.‬
sard ast.
Bie shi.
‫باران می‌بارد.‬
bârân mibârad.
Fryn erё.
‫باد می‌وزد.‬
bâd mi-vazad.
 
 
 
 
Ёshtё ngrohtё.
‫هوا ‫گرم است.‬
garm ast.
Ёshtё ditë me diell.
‫هوا ‫آفتابی است.‬
âftâbi ast.
Ёshtё kohё e kthjellёt.
‫هوا صاف است.‬
havâ sâf ast.
 
 
 
 
Si ёshtё moti sot?
‫هوا امروز چطور است؟‬
havâ emrooz chetor ast?
Sot ёshtё ftohtё.
‫امروز سرد است.‬
emrooz sard ast.
Sot ёshtё ngrohtё.
‫امروز گرم است.‬
emrooz garm ast.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit dhe emocionet

Nëse ne mund të flasim në një gjuhë të huaj, ne jemi të lumtur. Ne jemi krenarë për veten tonë dhe përparimin tonë në të mësuar. Nga ana tjetër, nëse nuk jemi të suksesshëm, jemi të mërzitur ose të zhgënjyer. Ndjenjat e ndryshme janë të lidhura me të mësuarit. Sidoqoftë, studimet e reja vijnë me rezultate të mëtejshme interesante. Ata tregojnë se ndjenjat luajnë rol gjatë të mësuarit. Sepse emocionet tona kanë ndikim në suksesin tonë të të mësuarit. Të mësuarit është gjithmonë një detyrë për trurin tonë. Dhe ai dëshiron ta zgjidhë këtë detyrë. Nëse ai ka sukses, varet nga ndjenjat tona. Nëse mendojmë se mund ta zgjidhim problemin, kemi besim në vetvete. Ky stabilitet emocional na ndihmon gjatë të mësuarit. Të menduarit pozitiv promovon aftësitë tona intelektuale. Nga ana tjetër, të mësuarit nën stres funksionon shumë keq. Dyshimet ose shqetësimet pengojnë performancën e mirë. Ne mësojmë veçanërisht dobët kur kemi frikë. Në këtë rast, truri ynë nuk mund të ruajë mirë përmbajtje të reja. Prandaj është e rëndësishme që gjithmonë të jemi të motivuar të mësojmë. Sepse emocionet kanë ndikim në të mësuar. Por, të mësuarit ndikon gjithashtu tek ndjenjat tona! Strukturat e trurit që përpunojnë faktet, përpunojnë gjithashtu ndjenjat. Kështu që të mësuarit mund t'ju bëjë të lumtur, dhe ata që janë të lumtur mësojnë më mirë. Sigurisht, të mësuarit nuk është gjithmonë argëtues, gjithashtu mund të jetë i lodhshëm. Kjo është arsyeja pse ne duhet të vendosim gjithmonë synime të vogla. Për të mos e mbingarkuar trurin tonë. Dhe për të garantuar përmbushjen e pritshmërive tona. Suksesi ynë është më pas një shpërblim që na motivon përsëri. Pra: mësoni - dhe buzëqeshni ndërkohë që mësoni!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt