Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


15 [pesёmbёdhjetё]

Fruta dhe perime

 


‫15 [پانزده]‬

‫میوه‌ها و مواد غذایی‬

 

 
Kam njё luleshtrydhe.
‫من یک توت فرنگی دارم.‬
man yek toot farangi dâram.
Kam njё kivi dhe njё pjepёr.
‫من یک کیوی و یک خربزه دارم.‬
man yek kivi va yek khar-boze dâram.
Kam njё portokall dhe njё qitro.
‫من یک پرتقال و یک گریپ فروت دارم.‬
man yek porteghâl va yek grip-forut dâram.
 
 
 
 
Kam njё mollё dhe njё mango.
‫من یک سیب و یک انبه دارم.‬
man yek sib va yek anbe dâram.
Kam njё banane dhe njё ananas.
‫من یک موز و یک آناناس دارم.‬
man yek moze va yek ânânâs dâram.
Po bёj njё sallatё me fruta.
‫من (دارم) سالاد میوه درست می‌کنم.‬
man yek sâlâde mive dorost mikonam.
 
 
 
 
Unё ha njё fetë bukë të thekur.
‫من نان تست می‌خورم.‬
man yek nâne tost mikhoram.
Unё ha njё fetë bukë të thekur me gjalpё.
‫من نان تست با کره می‌خورم.‬
man nâne tost bâ kare mikhoram.
Unё ha njё fetë bukë të thekur me gjalpё dhe marmalatё.
‫من نان تست با کره و مربا می‌خورم.‬
man yek nâne tost bâ kare va morabâ mikhoram.
 
 
 
 
Unё ha njё sanduiç.
‫من ساندویچ می‌خورم.‬
man yek sândevich mikhoram.
Unё ha njё sanduiç me margarinё.
‫من ساندویچ با مارگارین می‌خورم.‬
man yek sândewich bâ mârgârin mikhoram.
Unё ha njё sanduiç me margarinё dhe domate.
‫من ساندویچ با مارگارین و گوجه فرنگی می‌خورم.‬
man sândewich bâ mârgârin va goje farangi mikhoram.
 
 
 
 
Duam bukё dhe oriz.
‫ما نان و برنج لازم داریم.‬
mâ nân va berenj lâzem dârim.
Duam peshk dhe biftek.
‫ما ماهی و استیک لازم داریم.‬
mâ mâhi va estek lâzem dârim.
Duam pica dhe makarona.
‫ما پیتزا و اسپاگتی لازم داریم.‬
mâ pitzâ va espâgeti lâzem dârim.
 
 
 
 
Pёr çfarё kemi nevojё tjetёr?
‫دیگر چی لازم داریم؟‬
mâ che chizi digari lâzem dârim?
Na duhen karrota dhe domate pёr supёn.
‫ما برای سوپ، هویج و گوجه فرنگی لازم داریم.‬
mâ barâye sup havij va goje farangi lâzem dârim.
Ku ka nje supermarket?
‫سوپرمارکت کجاست؟‬
super mârket kojâst?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Media dhe gjuha

Gjuha jonë ndikohet nga media gjithashtu. Në veçanti, mediat e reja luajnë një rol shumë të rëndësishëm. Përmes SMS-ve, email-it dhe chat-it është zhvilluar një gjuhë e veçantë. Kjo gjuhë mediatike është natyrisht e ndryshme në çdo vend. Sidoqoftë, disa karakteristika mund të gjenden në të gjitha gjuhët e mediave. Mbi të gjitha, shpejtësia është shumë e rëndësishme për ne si përdorues. Megjithëse shkruajmë, duam të krijojmë komunikim direkt. Kjo do të thotë që ne dëshirojmë të shkëmbejmë informacionin sa më shpejt të jetë e mundur. Pra, ne simulojmë një situatë të vërtetë bisede. Kjo i ka dhënë gjuhës sonë një karakter oral. Fjalët ose fjalitë shumë shpesh shkurtohen. Rregullat e gramatikës ose pikësimit kryesisht nuk merren parasysh. Drejtshkrimi ynë është më i lirshëm, dhe parafjalët shpesh mungojnë plotësisht. Ndjenjat shprehen rrallë gojarisht në gjuhën e mediave. Këtu ne preferojmë të përdorim të ashtuquajturat emoticons. Këto janë simbole që kanë për qëllim të tregojnë atë që ne po ndiejmë për momentin. Ekzistojnë gjithashtu kode të veçanta për SMS dhe një zhargon për komunikimin në chat. Gjuha e mediave pra, është një gjuhë shumë e reduktuar. Por, ajo përdoret në një mënyrë të ngjashme nga të gjithë përdoruesit. Studimet tregojnë se arsimimi apo intelekti nuk përbëjnë asnjë ndryshim. Veçanërisht të rinjtë pëlqejnë të përdorin gjuhën e mediave. Kjo është arsyeja pse kritikët besojnë se gjuha jonë është në rrezik. Shkenca e sheh fenomenin në mënyrë më pak pesimiste. Pasi fëmijët mund të dallojnë kur dhe si duhet të shkruajnë. Ekspertët besojnë se madje, gjuha e re e mediave ka avantazhe. Pasi ajo mund të promovojë aftësitë gjuhësore dhe kreativitetin tek fëmijët. Dhe: sot po shkruhet më tepër – jo më letra, por e-maile! Jemi të lumtur për këtë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt