Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


13 [trembёdhjetё]

Veprimtaritё

 


‫13 [سیزده]‬

‫فعالیتها‬

 

 
Çfarё bёn Marta?
‫مارتا چکار می‌کند؟‬
mârtâ che-kâr mikonad?
Ajo punon nё zyrё.
‫او در اداره کار می‌کند.‬
oo dar edâre kâr mikonad.
Ajo punon nё kompjuter.
‫او با کامپیوتر کار می‌کند.‬
oo bâ kâmputer kâr mikonad.
 
 
 
 
Ku ёshtё Marta?
‫مارتا کجاست؟‬
mârtâ kojâst?
Nё kinema.
‫در سینما.‬
dar sinemâ.
Ajo po shikon njё film.
‫او فیلم تماشا می‌کند.‬
oo yek film tamâshâ mikonad.
 
 
 
 
Çfarё bёn Peteri?
‫پیتر چکار می‌کند؟‬
peter che-kâr mikonad?
Ai studion nё universitet.
‫او در دانشگاه تحصیل می‌کند.‬
oo dar dânesh-gâh tahsil mikonad.
Ai studion gjuhё te huaja.
‫او در رشته زبان درس می‌خواند.‬
oo dar reshte-ye zabân tahsil mikonad.
 
 
 
 
Ku ёshtё Peteri?
‫پیتر کجاست؟‬
peter kojâst?
Nё kafene.
‫در کافه.‬
dar kâfe.
Ai pi kafe.
‫او (مرد) قهوه می‌نوشد.‬
oo (mard) ghah-ve minushad.
 
 
 
 
Ku shkoni me qejf?
‫کجا دوست دارند بروند؟‬
kojâ doost dârand beravand?
Nё koncert.
‫به کنسرت.‬
be konsert.
Ata dёgjojnё me kёnaqёsi muzikё.
‫آنها دوست دارند موسیقی گوش کنند‬
ânhâ be shanidane musighi alâghe-mandand.
 
 
 
 
Ku nuk shkoni me qejf?
‫آنها کجا دوست ندارند بروند؟‬
be kojâ doost nadârand beravand?
Nё disko.
‫به دیسکو.‬
be disco.
Atyre nuk u pёlqen tё kёrcejnё.
‫آنها دوست ندارند برقصند.‬
ânhâ be raghsidan alâghe nadârand.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët kreole

A e dini se gjermanishtja flitet edhe në Paqësorin e Jugut? Kjo është absolutisht e vërtetë! Unserdeutsch flitet në një pjesë të Papua Guinesë së Re dhe Australisë. Është një gjuhë kreole. Gjuhët kreole lindin nga situata të kontaktit gjuhësor. Kjo ndodh në rastet kur disa gjuhë të ndryshme takohen me njëra tjetrën. Shumë gjuhë kreole tani janë pothuajse në zhdukje. Sidoqoftë, në të gjithë botën, 15 milion njerëz ende flasin një gjuhë kreole Gjuhët kreole janë gjithmonë gjuhë amtare. Kjo është e ndryshme tek gjuhët pidgin. Gjuhët pidgin janë forma shumë të reduktuara gjuhësore. Ato shërbejnë vetëm për komunikim shumë të thjeshtë. Shumica e gjuhëve kreole e kanë origjinën në periudhën koloniale. Prandaj gjuhët kreole shpesh bazohen në gjuhët evropiane. Një shenjë dalluese e gjuhëve kreole është fjalori i kufizuar. Gjuhët kreole kanë gjithashtu sistemin e tyre fonetik. Gramatika e gjuhëve kreole është thjeshtuar shumë. Rregullat e ndërlikuara thjesht injorohen nga folësit. Çdo gjuhë kreole është një pjesë e rëndësishme e identitetit kombëtar. Kjo është arsyeja pse ka shumë letërsi të shkruar në gjuhë kreole. Gjuhëtarët janë veçanërisht të interesuar për gjuhët kreole. Pasi ato tregojnë sesi gjuhët zhvillohen dhe shuhen përsëri. Tek gjuhët kreole është e mundur të studiohet zhvillimi i gjuhës. Ato gjithashtu dëshmojnë se gjuha mund të ndryshojë dhe të përshtatet. Disiplina që studion gjuhët kreole quhet kreolistikë. Një nga fjalitë më të njohura në gjuhën kreole vjen nga Xhamajka. Bob Marley e bëri atë të famshme në të gjithë botën – a e dini cila është? Është, No woman, no cry! (= No, woman, don't cry!)

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt