Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

 


‫5 [پنج]‬

‫کشورها و زبانها‬

 

 
Xhoni ёshtё nga Londra.
‫جان اهل لندن است.‬
jân ahle landan ast.
Londra ndodhet nё Britaninё e Madhe.
‫لندن در انگلستان است.‬
landan dar engelestân gharâr dârad.
Ai flet anglisht.
‫او (مرد) انگلیسی صحبت می‌کند.‬
oo engelisi sohbat mikonad.
 
 
 
 
Maria ёshtё nga Madridi.
‫ماریا اهل مادرید است.‬
mâryâ ahle mâdrid ast.
Madridi ndodhet nё Spanjё.
‫مادرید در اسپانیا است.‬
mâdrid dar espâniâ gharâr dârad,
Ajo flet spanjisht.
‫او اسپانیایی صحبت می‌کند.‬
oo espâni-â-i sohbat mikonad.
 
 
 
 
Petri dhe Marta janё nga Berlini.
‫پیتر و مارتا اهل برلین هستند.‬
peter va mârtâ ahle berlin hastand.
Berlini ndodhet nё Gjermani.
‫برلین در آلمان است.‬
berlin dar âlmân gharâr dârad.
Flisni ju te dy gjermanisht?
‫هر دوی شما آلمانی صحبت می‌کنید؟‬
har do-ye shomâ âlmâni sohbat mikonid?
 
 
 
 
Londra ёshtё njё kryeqytet.
‫لندن یک پایتخت است.‬
landan yek pâyetakht ast.
Madridi dhe Berlini janё gjithashtu kryeqytete.
‫مادرید و برلین هم پایتخت هستند.‬
mâdrid va berlin ham pâyetakht hastand.
Kryeqytetet janё tё mёdhenj dhe tё zhurmshёm.
‫شهرهای ‫پایتخت، بزرگ و پرسروصدا هستند.‬
pâyetakht-hâ bozorg va por sar-o sedâ hastand.
 
 
 
 
Franca ndodhet nё Europё.
‫فرانسه در اروپا است.‬
farânce dar orupâ gharâr dârad.
Egjipti ndodhet nё Afrikё.
‫مصر در آفریقا است.‬
mesr dar âfrighâ gharâr dârad.
Japonia ndodhet nё Azi.
‫ژاپن در آسیا است.‬
jâpon dar âsiâ gharâr dârad.
 
 
 
 
Kanadaja ndodhet nё Amerikёn e Veriut.
‫کانادا در آمریکای شمالی است.‬
kânâdâ dar âmirikâ-ye shomâli gharâr dârad.
Panamaja ndodhet nё Amerikёn Qendrore.
‫پاناما در آمریکای مرکزی است.‬
pânâmâ dar âmrikâ-ye markazi gharâr dârad.
Brazili ndodhet nё Amerikёn e Jugut.
‫برزیل در آمریکای جنوبی است.‬
berezil dar âmrikâ-ye jonubi gharâr dârad.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët dhe dialektet

Ka 6000 deri 7000 gjuhë të ndryshme në të gjithë botën. Numri i dialekteve është natyrisht shumë më i lartë Por, cili është ndryshimi midis gjuhës dhe dialektit? Dialektet gjithmonë kanë një ngjyrim të lokalizuar qartë. Pra, ato i përkasin varieteteve rajonale të gjuhës. Kjo do të thotë se dialektet janë një formë gjuhësore me qasje më të vogël. Si rregull, dialektet vetëm fliten, nuk shkruhen. Ata formojnë sistemin e tyre gjuhësor. Dhe ndjekin rregullat e tyre. Teorikisht, çdo gjuhë mund të ketë disa dialekte. Të gjitha dialektet i përkasin gjuhës standarde të një vendi. Gjuha standarde kuptohet nga të gjithë njerëzit e një vendi. Me të, edhe folësit e dialekteve të ndryshme mund të komunikojnë me njëri tjetrin. Pothuajse të gjitha dialektet po bëhen gjithnjë e më pak të rëndësishme. Ju vështirë se dëgjoni dialekte që fliten më nëpër qytete. Gjuha standarde flitet zakonisht edhe në jetën profesionale. Prandaj folësit e dialekteve shpesh konsiderohen si ruralë dhe të paarsimuar. E megjithatë ata mund të gjenden në të gjitha nivelet shoqërore. Pra folësit e dialekteve nuk janë më pak inteligjentë se të tjerët. Përkundrazi! Ata që flasin dialekt, kanë shumë përparësi. Për shembull në një kurs gjuhe. Folësit e dialekteve e dinë që ekzistojnë forma të ndryshme gjuhësore. Dhe ata kanë mësuar të kalojnë shpejt midis stileve gjuhësore. Prandaj, folësit e dialekteve posedojnë një kompetencë më të lartë të variacionit. Ata mund të kuptojnë se cili stil gjuhësor përshtatet me një situatë të caktuar. Kjo madje është vërtetuar shkencërisht. Pra: Keni guxim të përdorni dialekt - ia vlen!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt