Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


4 [katёr]

Nё shkollё

 


‫4 [چهار]‬

‫در مدرسه‬

 

 
Ku jemi?
‫ما کجا هستیم؟‬
mâ kojâ hastim?
Ne jemi nё shkollё.
‫ما در مدرسه هستیم.‬
mâ dar madrese hastim.
Ne kemi mёsim.
‫ما کلاس داریم.‬
mâ kelâse dars dârim
 
 
 
 
Kёta janё nxёnёsit.
‫اینها دانش آموزان کلاس هستند.‬
ânhâ dânesh-âmoozân hastand.
Kjo ёshtё mёsuesja.
‫این خانم معلم است.‬
in khânom-e moalem ast.
Kjo ёshtё klasa.
‫این کلاس است.‬
in kelâse dars ast.
 
 
 
 
Çfarё bёjmё ne?
‫چکار کنیم؟‬
mâ chekâr mikonim?
Ne mёsojmё.
‫ما درس می‌خوانیم.‬
mâ dars mikhânim.
Ne mёsojmё njё gjuhё.
‫ما زبان یاد می‌گیریم.‬
mâ yek zabân yâd migirim.
 
 
 
 
Unё mёsoj anglisht.
‫من انگلیسی یاد می‌گیرم.‬
man engelisi yâd migiram.
Ti mёson spanjisht.
‫تو اسپانیایی یاد می‌گیری.‬
to espâni-â-i yâd migiri.
Ai mёson gjermanisht.
‫او (مرد) آلمانی یاد می‌گیرد.‬
oo âlmâni yâd migirad.
 
 
 
 
Ne mёsojmё frëngjisht.
‫ما فرانسوی یاد می‌گیریم.‬
mâ farânsavi yâd migirim.
Ju mёsoni italisht.
‫شما ایتالیایی یاد می‌گیرید.‬
shomâ itâli-â-i yâd migirid.
Ata mёsojnё rusisht.
‫آنها روسی یاد می‌گیرند.‬
ânhâ rusi yâd migirand.
 
 
 
 
Tё mёsosh gjuhё tё huaja ёshtё interesante.
‫یادگیری زبان، کار جالبی است.‬
yâd-giri-ye zabân jâleb ast.
Duam ti kuptojmё njerёzit.
‫ما می‌خواهیم حرفهای مردم را بفهمیم.‬
mâ mikhâ-him ensânhâ râ befahmim.
Duam tё flasim me njerёzit.
‫ما می‌خواهیم با مردم صحبت کنیم.‬
mâ mikhâ-him bâ ensânhâ sohbat konim.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Dita e gjuhës amtare

A e doni gjuhën tuaj amtare? Atëherë duhet ta festoni në të ardhmen! Gjithmonë më 21 shkurt! Kjo është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare. Ajo festohet çdo vit që nga viti 2000. UNESCO vendosi për këtë datë. UNESCO është një organizatë e Kombeve të Bashkuara. Ajo kujdeset për tematika të shkencës, arsimit dhe kulturës. UNESCO përpiqet të mbrojë trashëgiminë kulturore të njerëzimit. Gjuhët janë gjithashtu një trashëgimi kulturore. Prandaj, ato duhet të mbrohen, kujdesen dhe promovohen. Diversiteti gjuhësor do të përkujtohet më 21 shkurt. Vlerësohet se ka 6000 deri 7000 gjuhë në të gjithë botën. Sidoqoftë, gjysma e tyre kërcënohen nga zhdukja. Çdo dy javë një gjuhë humbet përgjithmonë. Megjithatë, çdo gjuhë është një pasuri e madhe njohurie. Njohuritë e popujve janë mbledhur në gjuhë. Historia e një kombi pasqyrohet në gjuhën e tij. Përvojat dhe traditat gjithashtu kalohen përmes gjuhës. Për këtë arsye, gjuha amtare është pjesë e çdo identiteti kombëtar. Kur një gjuhë vdes, ne humbasim më shumë sesa fjalë. Më 21 shkurt duhet të mendojmë për të gjitha këto. Njerëzit duhet të kuptojnë se çfarë kuptimi kanë gjuhët. Dhe ata duhet të reflektojnë se çfarë mund të bëjnë për të mbrojtur gjuhët. Prandaj tregoni gjuhën që është e rëndësishme për ju! Ndoshta mund të përgatisni një ëmbëlsirë për të? Me një shkrim torte të bukur prej sheqeri. Në gjuhën tuaj amtare, natyrisht!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt