Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


3 [tre]

Njoh

 


‫3 [سه]‬

‫آشنا شدن‬

 

 
Tungjatjeta! / Ç’kemi!
‫سلام‬
salâm!
Mirёdita!
‫روز بخیر!‬
ruz be khair!
Si jeni?
‫حالت چطوره؟ / چطوری‬
hâlet chetore?
 
 
 
 
Vini nga Europa?
‫شما از اروپا می‌آیید؟ ‬
shomâ az orupâ mi-âyid?
Vini nga Amerika?
‫شما از امریکا می‌آیید؟‬
shomâ az âmrikâ mi-âyid?
Vini nga Azia?
‫شما از آسیا می‌آیید؟‬
shomâ az âsiâ mi-âyid?
 
 
 
 
Nё cilin hotel po rrini?
‫در کدام هتل اقامت دارید؟‬
dar kodâm hotel eghâmat dârid?
Sa kohё keni kёtu?
‫چقدر از اقامتتان در اینجا می‌گذرد؟‬
che moddat az eghâmate-tân dar injâ migozarad?
Sa do tё rrini?
‫چقدر اینجا می‌مانید؟‬
che moddat injâ mimânid?
 
 
 
 
A ju pёlqen kёtu?
‫از اینجا خوشتان می‌آید؟‬
az injâ khoshetân mi-ây-yad?
Kёtu po i kaloni pushimet?
‫برای مسافرت اینجا هستید؟ / در تعطیلات هستید؟‬
barâye mosâferat injâ hastid?
Ejani ndonjёherё pёr vizitё!
‫سری به من بزنید!‬
sari be man bezanid
 
 
 
 
Kjo është adresa ime.
‫این آدرس من است.‬
in âdrese man ast.
A do tё shihemi nesёr?
‫فردا همدیگر را می‌بینیم؟‬
fardâ ham digar râ mibinim?
Mё vjen keq, por kam punё.
‫متاسفم، من کار دارم.‬
mota-asefam, man kâr dâram.
 
 
 
 
Mirupafshim!
‫خداحافظ!‬
khodâ hâfez!
Mirupafshim!
‫خدا نگهدار!‬
khodâ negahdâr!
Shihemi pastaj!
‫تا بعد!‬
tâ ba-ad!
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Alfabete

Ne mund të komunikojmë me anë të gjuhës. Ne u tregojmë të tjerëve atë që mendojmë ose ndiejmë. Shkrimi gjithashtu ka këtë funksion. Shumica e gjuhëve kanë një formë të shkruar. Shkrimi përbëhet nga karaktere. Këto karaktere mund të duken të ndryshme. Shume shkrime përbëhen nga shkronja. Këto shkrime quhen alfabete. Një alfabet është një set i organizuar i simboleve grafike. Këto karaktere kombinohen për të krijuar fjalë sipas rregullave të caktuara. Çdo karakter ka një shqiptim të caktuar. Termi alfabet vjen nga greqishtja. Ku dy shkronjat e para janë “alfa” dhe “beta”. Gjatë historisë ka pasur shumë alfabete të ndryshme. Për më shumë se 3000 vjet, njerëzit kanë përdorur karaktere. Më herët karakteret ishin simbole magjike. Vetëm pak njerëz e dinin se çfarë do të thoshin. Më vonë karakteret e humben kuptimin e tyre simbolik. Shkronjat nuk kanë asnjë kuptim sot. Vetëm duke u kombinuar me shkronja të tjera ato kanë një kuptim. Shkrime si ato të gjuhës kineze funksionojnë ndryshe. Ato ngjajnë me figura dhe shpesh përshkruajnë çfarë kuptimi kanë. Kur shkruajmë, ne kodojmë mendimet tona. Ne përdorim karaktere për të regjistruar njohuritë tona. Truri ynë ka mësuar të deshifrojë alfabetin. Karakteret bëhen fjalë, fjalët bëhen ide. Kështu, një tekst mund të mbijetojë mijëra vjet. Dhe të vazhdojë të kuptohet…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt