Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


2 [dy]

Familja

 


‫2 [دو]‬

‫خانواده‬

 

 
gjyshi
‫پدربزرگ‬
pedar bozorg
gjyshja
‫مادربزرگ‬
mâdar bozorg
ai dhe ajo
‫او (پدربزرگ) و او (مادربزرگ)‬
oo (pedar bozorg) va oo (mâdar bozorg)
 
 
 
 
babai
‫پدر‬
pedar
nёna
‫مادر‬
mâdar
ai dhe ajo
‫او (پدر) و او (مادر)‬
oo (pedar) va oo (mâdar)
 
 
 
 
i biri / djali
‫پسر‬
pesar
e bija / vajza
‫دختر‬
dokhtar
ai dhe ajo
‫او (پسر) و او (دختر)‬
oo (pesar) va oo (dokhtar)
 
 
 
 
vёllai
‫برادر‬
barâdar
motra
‫خواهر‬
khâhar
ai dhe ajo
‫او (برادر) و او (خواهر)‬
oo (barâdar) va oo (khâhar)
 
 
 
 
xhaxhai, daja
‫عمو، دایی‬
amu, dâee
tezja, halla
‫عمه، خاله‬
amme, khâle
ai dhe ajo
‫او (عمو، دایی) و او (خاله، عمه)‬
oo (amu, dâee) va oo (khâle, amme)
 
 
 
 
Ne jemi njё familje.
‫ما یک خانواده هستیم.‬
mâ yek khânevâde hastim.
Familja nuk ёshtё e vogёl.
‫این ‫خانواده کوچک نیست.‬
khânevâde kuchak nist.
Familja ёshtё e madhe.
‫این ‫خانواده بزرگ است.‬
khânevâde bozorg ast.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

A flasim të gjithë afrikanisht?

Jo të gjithë kemi qenë më parë në Afrikë. Por ka mundësi që çdo gjuhë ka qenë atje më parë! Të paktën disa shkencëtarë e besojnë këtë. Sipas mendimit të tyre, origjina e të gjitha gjuhëve vjen nga Afrika. Nga atje ato u përhapën në të gjithë botën. Në total ka më shumë se 6000 gjuhë të ndryshme. Por, të gjitha duket se kanë një rrënjë të përbashkët afrikane. Studiuesit kanë krahasuar fonemat e gjuhëve me njëra tjetrën. Fonemat janë njësitë më të vogla diferencuese të kuptimit të një fjale. Nëse një fonemë ndryshon, kuptimi i një fjale gjithashtu ndryshon. Një shembull nga gjuha angleze mund ta sqarojë këtë. Në anglisht dip dhe tip i referohen dy gjërave të ndryshme. Pra në gjuhën angleze /d/ dhe /t/ janë dy fonema të ndryshme. Ky diversitet fonetik është më i madh në gjuhët e Afrikës. Por ai zvogëlohet ndjeshëm, sa më shumë që largohesh prej atje. Dhe kjo është pikërisht pika ky studiuesit shohin provat për tezën e tyre. Sepse popullsitë që zgjerohen, po bëhen më uniform. Diversiteti gjenetik zvogëlohet në skajet e tij të jashtme. Kjo për faktin se numri i “kolonëve” gjithashtu zvogëlohet. Sa më pak gjene të migrojnë, aq më uniform bëhet një popullatë. Mundësia e kombinimit të gjeneve bëhet më e pakët. Si rezultat, anëtarët e një popullate të migruar bëhen më të ngjashëm me njëri tjetrin. Shkencëtarët e quajnë këtë efekti themeltar. Kur njerëzit u larguan nga Afrika, ata morën gjuhën e tyre me vete. Sidoqoftë, më pak banorë gjithashtu kanë më pak fonema në bagazhin e tyre. Kështu, gjuhët individuale bëhen më uniforme me kalimin e kohës. Duket e vërtetuar që Homo sapiens vjen nga Afrika. Ne presim të shohim nëse kjo vlen edhe për gjuhën e tij…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt