Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Niqqud | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Hebraisht   >   Pёrmbajtja


47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

 


‫47 [ארבעים ושבע]‬

‫הכנות לנסיעה‬

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Ti duhet tё bёsh gati valixhen tonё!
S’duhet tё harrosh asgjё!
Tё duhet njё valixhe e madhe!
 
 
 
 
Mos harro pashaportёn!
Mos harro biletёn e fluturimit!
Mos harro çeqet e udhёtimit!
 
 
 
 
Merr kremin kundra-diellit me vete.
Merr syzet e diellit me vete.
Merr kapelen me vete.
 
 
 
 
A do ta marrёsh njё hartё rruge me vete?
A do ta marrёsh njё guidё me vete?
A do ta marrёsh njё çadёr me vete?
 
 
 
 
Mos harro pantallonat, kёmishat, çorapet.
Mos harro kravatat, rripat, xhaketat.
Mos harro pizhamat, kёmishat e natёs dhe bluzat.
 
 
 
 
Tё duhen kёpucё, sandale dhe çizme.
Tё duhen shami hundёsh, sapun dhe njё gёrshёrё thonjsh.
Tё duhet njё krёhёr, njё furçe dhёmbёsh dhe njё pastё dhёmbёsh.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Niqqud | Free Android app | Free iPhone app

E ardhmja e gjuhëve

Më tepër se 1,3 miliardë njerëz flasin kinezisht. Kjo e bën kinezishten gjuhën më të folur në botë. Kështu do të mbetet edhe për vitet në vazhdim. E ardhmja e shumë gjuhëve të tjera nuk duket aq pozitive. Shumë gjuhë lokale do të zhduken. Aktualisht fliten rreth 6000 gjuhë të ndryshme. Sipas ekspertëve, pjesa më e madhe e tyre janë të kërcënuara. Kjo do të thotë se rreth 90% e të gjitha gjuhëve do të zhduken. Shumica e tyre do të zhduken gjatë këtij shekulli. Pra çdo ditë vdes një gjuhë. Kuptimi i gjuhëve individuale do të ndryshojë në të ardhmen. Anglishtja është ende në vendin e dytë. Numri i folësve nativë të gjuhëve nuk mbetet konstant. Zhvillimi demografik është përgjegjës për këtë. Për disa dekada, gjuhë të tjera do të jenë mbizotëruese. Hindi/urdu dhe arabishtja do të renditen së shpejti në vendin e 2-të dhe të 3-të. Anglishtja do të zërë vetëm vendin e 4-të. Gjuha gjermane do të zhduket plotësisht nga Top Ten. Malajzishtja do të jetë një nga gjuhët më të rëndësishme. Ndërsa shumë gjuhë do të vdesin, gjuhë të reja do të lindin. Ato do të jenë gjuhë hibride. Këto forma gjuhësore hibride do të fliten kryesisht nëpër qytete. Do të zhvillohen edhe variante plotësisht të reja të gjuhëve. Pra, në të ardhmen do të ketë variante të ndryshme të gjuhës angleze. Numri i njerëzve bilingualë do të rritet ndjeshëm në të gjithë botën. Sesi do të flasim në të ardhmen është e paqartë. Por ne dimë se gjatë këtyre 100 viteve do të vazhdojë të ketë gjuhë të ndryshme. Kështu që mësimi nuk do të përfundojë kaq shpejt…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Hebraisht Pёr fillestarёt