Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


100 [njёqind]

Ndajfoljet

 


‫100 [صد]‬

‫قیدها‬

 

 
njёherё – kurrё
‫ تا به حال – هرگز ‬
tâkonun - hargez
A keni qenё ndonjёherё nё Berlin?
‫آیا تا به حال در برلین بوده اید؟‬
âyâ tâ be hâl dar berlin bude-id?
Jo, asnjёherё.
‫نه، هرگز.‬
na, hargez.
 
 
 
 
dikush – askush
‫کسی – هیچکس‬
kasi - hichkas
A njihni ndonjё?
‫شما اینجا کسی را می‌شناسید؟‬
shomâ injâ kasi râ mishenâsid?
Jo, nuk njoh njeri kёtu.
‫نه، من کسی را اینجا نمی‌شناسم.‬
na, man injâ kasi râ nemishenâsam.
 
 
 
 
akoma – jo mё
‫یک کم دیگر - نه خیلی زیاد‬
hanuz ham - digar na
A do rrini akoma gjatё kёtu?
‫شما مدت بیشتری اینجا می‌مانید؟‬
shomâ mod-dat-e bishtari injâ mimânid?
Jo, nuk rri mё gjatё kёtu.
‫نه، من خیلی زیاد اینجا نمی‌مانم.‬
na, man digar ziâd injâ nemimânam.
 
 
 
 
akoma mё – jo mё
‫چیز دیگری - هیچ چیز دیگر‬
meghdâri digar - bishtar az in na
A dёshironi tё pini akoma?
‫می‌خواهید چیز دیگری بنوشید‬
mikha-heed meghdâri digar benushid?
Jo, s’dua mё.
‫نه، دیگر چیزی نمی‌خواهم.‬
na, bish az in nemikhâham.
 
 
 
 
diçka – akoma asgjё
‫قبلا چیزی – هنوز هیچ چیز‬
tâ hâlâ meghdâri - hanuz hich
A keni ngrёnё ndonjё gjё?
‫شما چیزی خورده اید؟‬
shomâ chizi khorde-id?
Jo, s’kam ngrёnё akoma asgjё.
‫نه، هنوز چیزی نخورده ام.‬
na, hanuz hich chiz nakhorde-am.
 
 
 
 
ndonjё akoma – askush mё
‫کس دیگری – هیچکس دیگر‬
kas-e digar - hich kas-e digar
A dёshiron dikush tjetёr njё kafe?
‫کس دیگری قهوه می‌خواهد؟‬
kas-e digari ghahve mikhâ-had?
Jo, askush mё.
‫نه، هیچ کسی نمی‌خواهد.‬
na, digar kasi nemikhâ-had
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha arabe

Gjuha arabe është një nga gjuhët më të rëndësishme në të gjithë botën. Më tepër se 300 milion njerëz flasin arabisht. Ata jetojnë në më shumë se 20 vende të ndryshme. Arabishtja i përket familjes gjuhësore afro-aziatike. Gjuha arabe daton disa mijëra vjet më parë. Fillimisht, gjuha u fol në Gadishullin Arabik. Nga atje u përhap më tej. Arabishtja e folur është shumë e ndryshme nga gjuha standarde. Ekzistojnë gjithashtu shumë dialekte të ndryshme arabe. Mund të thuhet se flitet ndryshe në çdo rajon. Folësit e dialekteve të ndryshme shpesh nuk mund ta kuptojnë fare njëri-tjetrin. Për këtë arsye, filmat nga vendet arabe zakonisht duhet të dublohen sipas rajoneve. Vetëm kështu mund të kuptohen në të gjithë territorin gjuhësor arab. Arabishtja klasike standarde pothuajse nuk flitet sot. Ajo gjendet vetëm në formën e shkruar. Librat dhe gazetat përdorin arabishten klasike standarde. Deri më tani, nuk ka një gjuhë arabe të vetme. Prandaj, termat teknikë zakonisht vijnë nga gjuhë të tjera. Anglishtja dhe frëngjishtja janë më dominuese në këtë fushë se çdo gjuhë tjetër. Interesi për arabishten është rritur ndjeshëm vitet e fundit. Gjithnjë e më shumë njerëz duan të mësojnë arabisht. Në çdo universitet dhe në shumë shkolla ofrohen kurse. Sidomos shkrimi i gjuhës arabe, u duket magjepsës shumë njerëzve. Ai shkruhet nga e djathta në të majtë. Shqiptimi dhe gramatika e arabishtes nuk janë aq të thjeshta. Ka shumë tinguj dhe rregulla, të cilat nuk ekzistojnë në gjuhë të tjera. Prandaj gjatë të mësuarit duhet ndjekur një rregull i caktuar. Fillimisht shqiptimi, pastaj gramatika, pastaj shkrimi…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt