Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


71 [shtatёdhjetёenjё]

tё duash diçka

 


‫71 [هفتاد و یک]‬

‫چیزی خواستن‬

 

 
Çfarё doni?
‫چه می‌خواهید؟‬
shomâ che mikhâhid?
A doni tё luani futboll?
‫می‌خواهید فوتبال بازی کنید؟‬
mikhâhid footbâl bâzi konid?
A doni tё vizitoni shokёt?
‫می‌خواهید بروید دوستانتان را ببینید؟‬
mikhâhid be molâghâte doostân beravid?
 
 
 
 
dua
‫خواستن‬
khâstan
Nuk dua tё vij vonё.
‫من نمی‌خواهم دیر برسم.‬
man nemikhâham dir biâyam.
Unё nuk dua tё shkoj atje.
‫من نمی‌خواهم آنجا بروم.‬
man nemikhâham ânjâ beravam.
 
 
 
 
Dua tё shkoj nё shtёpi.
‫من می‌خواهم به خانه بروم.‬
man mikhâham be khâne beravam.
Dua tё rri nё shtёpi.
‫من می‌خواهم در خانه بمانم.‬
man mikhâham dar khâne bemânam.
Dua tё rri vetёm.
‫من می‌خواهم تنها باشم.‬
man mikhâham tanhâ bâsham.
 
 
 
 
Do tё rrish kёtu?
‫می‌خواهی اینجا بمانی؟‬
to mikhâhi injâ bemâni?
Do tё hash kёtu?
‫می‌خواهی اینجا غذا بخوری؟‬
to mikhâhi injâ ghazâ bokhori?
A do tё flesh kёtu?
‫می‌خواهی اینجا بخوابی؟‬
to mikhâhi injâ bekhâbi?
 
 
 
 
A doni tё niseni nesёr?
‫می‌خواهید فردا راه بیفتید (با ماشین)؟‬
mikhâhid fardâ râh bioftid (bâ mâschin)?
A do tё rrini deri nesёr?
‫می‌خواهید تا فردا بمانید؟‬
mikhâhid tâ fardâ bemânid?
Doni ta paguani llogarinё nesër?
‫می‌خواهید صورت حساب را فردا پرداخت نمائید؟‬
mikhâhid surat hesâb râ fardâ pardâkht namâ-id?
 
 
 
 
A doni tё shkoni nё disko?
‫می‌خواهید به دیسکو بروید؟‬
mikhâhid be disko beravid?
A do tё shkoni nё kinema?
‫می‌خواهید به سینما بروید؟‬
mikhâhid be sinemâ beravid?
A do shkoni nё kafe?
‫می‌خواهید به کافه بروید؟‬
mikhâhid be kâfe beravid?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Indonezia, vendi i shumë gjuhëve

Republika e Indonezisë është një nga vendet më të mëdha në botë. Rreth 240 milion njerëz jetojnë në shtetin ishullor. Këta njerëz i përkasin shumë grupeve të ndryshme etnike. Vlerësohet se ka pothuajse 500 grupe etnike në Indonezi. Këto grupe kanë shumë tradita të ndryshme kulturore. Ata gjithashtu flasin shumë gjuhë të ndryshme! Në Indonezi fliten rreth 250 gjuhë. Për më tepër, ka edhe shumë dialekte. Gjuhët indoneziane klasifikohen kryesisht sipas grupeve etnike. Ekziston, për shembull, gjuha javanase ose balineze. Ky numër i madh gjuhësh sjell padyshim probleme. Ato pengojnë një ekonomi dhe administrim efikas. Prandaj u vendos një gjuhë kombëtare. Që prej pavarësisë, më 1945, gjuha bahasa është gjuha kombëtare e Indonezisë. Ajo mësohet në çdo shkollë krahas gjuhës amtare. Sidoqoftë, jo të gjithë banorët e Indonezisë e flasin këtë gjuhë. Vetëm rreth 70% e indonezianëve flasin bahasa Indonesia. Bahasa Indonesia është gjuha amtare e “vetëm” 20 milion njerëzve. Gjuhët e shumta rajonale kanë ende rëndësi të madhe. Për dashamirësit e gjuhëve, gjuha indoneziane është veçanërisht interesante. Të mësuarit e indonezishtes ka shumë përparësi. Gjuha konsiderohet relativisht e thjeshtë. Rregullat e gramatikës mund të mësohen shpejt. Mund të mbështeten në shqiptim për drejtshkrimin. As ortografia nuk është e vështirë. Shumë fjalë indoneziane e kanë prejardhjen nga gjuhë të tjera. Dhe: Indonezishtja së shpejti do të jetë një nga gjuhët më të rëndësishme… A janë këto arsye të mjaftueshme për të filluar me mësimin e saj?

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt