Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


34 [tridhjetёekatёr]

Nё tren

 


‫34 [سی و چهار]‬

‫در قطار‬

 

 
A ёshtё ky treni pёr Berlin?
‫این قطار به برلین می‌رود؟‬
in ghatâr-ist ke be berlin miravad?
Kur niset treni?
‫قطار کی حرکت می‌کند؟‬
ghatâr che moghe harekat mikonad?
Kur arrin nё Berlin?
‫کی ‫قطار به برلین می‌رسد؟‬
ghatâr che moghe be berlin miresad?
 
 
 
 
Mё falni, a mund tё kaloj?
‫ببخشید، اجازه هست عبور کنم (رد شوم)؟‬
bebakh-shid, ejâze hast obur konam?
Mё duket se ky ёshtё vendi im.
‫فکر می‌کنم اینجا جای من است.‬
fekr mikonam injâ jâye man ast.
Mё duket se ju jeni ulur nё vendin tim.
‫فکر می‌کنم شما روی صندلی من نشسته اید.‬
fekr mikonam shomâ rooye sandali-e man neshaste-id.
 
 
 
 
Ku ёshtё vagoni me shtretёr?
‫کوپه خواب کجا است؟‬
kup-pe-ye khâb kojâst?
Vagoni me shtretёr ёshtё nё fund tё trenit.
‫ کوپه خواب در انتهای قطار است.‬
kup-pe-ye khâb dar entehâye ghatâr ast.
Ku ёshtё vagoni restorant? – Nё fillim.
‫و رستوران قطار کجاست؟ درابتدای قطار.‬
va resturân-e ghatâr kojâst? dar ebtedâye ghatâr.
 
 
 
 
A mund tё fle poshtё?
‫می‌توانم پایین بخوابم؟‬
mitavânam pâ-in bekhâbam?
A mund tё fle nё mes?
‫می‌توانم وسط بخوابم؟‬
mitavânam vasat bekhâbam?
A mund tё fle lart?
‫می‌توانم بالا بخوابم؟‬
mitavânam bâlâ bekhâbam?
 
 
 
 
Kur arrijmё nё kufi?
‫کی به مرز می‌رسیم؟‬
key be marz miresim?
Sa zgjat udhёtimi pёr nё Berlin?
‫سفر به برلین چقدر طول می‌کشد؟‬
safar be berlin che mod-dat tool mikeshad?
A ёshtё treni me vonesё?
‫قطار تاخیر دارد؟‬
ghatâr ta-akhir dârad?
 
 
 
 
A keni ndonjё gjё pёr tё lexuar?
‫چیزی برای خواندن دارید؟‬
chizi barâye khândan dârid?
A mund tё marrёsh ndonjё gjё pёr tё ngrёnё dhe pirё kёtu?
‫اینجا می‌شود خوراکی یا نوشیدنی پیدا کرد؟‬
injâ mitavân khorâki yâ nushidani tahi-ye kard?
A mund tё mё zgjoni nё orёn 7.00?
‫ممکن است مرا ساعت 7 بیدار کنید؟‬
momken ast marâ sâ-ate haft bidâr konid?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Foshnjat janë lexues të buzëve!

Kur foshnjat mësojnë të flasin, ata vërejnë gojën e prindërve të tyre. Ky është përfundimi i psikologëve të zhvillimit. Kur janë rreth gjashtë muaj, foshnjat fillojnë të lexojnë buzët. Kështu ata mësojnë sesi të formojnë gojën për të nxjerrë tinguj. Kur foshnjat janë një vjeç, ato mund të kuptojnë disa fjalë. Në këtë moshë ato fillojnë t'i shohin njerëzit sërish në sy. Kështu ato marrin shumë informacione të rëndësishme. Duke i parë në sy ato kuptojnë nëse prindërit e tyre janë të lumtur apo të trishtuar. Ato fillojnë të njihen me botën e emocioneve. Bëhet interesante nëse ju flisni në një gjuhë të huaj. Foshnjat fillojnë, përsëri, të përpiqen të lexojnë buzët. Kështu ato mësojnë sesi të formojnë tinguj të huaj gjithashtu. Prandaj, kur flisni me foshnjat, gjithmonë duhet t'i shikoni. Për më tepër, foshnjat kanë nevojë për dialog për të zhvilluar gjuhën. Prindërit shpesh përsërisin atë që thotë foshnja e tyre. Kështu foshnjat marrin feedback-un. Kjo është shumë e rëndësishme për fëmijët e vegjël. Në këtë mënyrë ata dinë nëse i kuptoni. Konfirmimi i motivon foshnjat. Ato vazhdojnë të kënaqen duke mësuar të flasin. Pra, nuk është e mjaftueshme që fëmijët të dëgjojnë të dhëna audio. Studimet kanë vërtetuar se foshnjat janë me të vërtetë në gjendje të lexojnë buzët. Në eksperimente, fëmijëve të vegjël u janë treguan video pa zë. Videot ishin në gjuhën amtare të foshnjave dhe në gjuhë të huaj. Foshnjat i shikonin më gjatë videot në gjuhën e tyre. Ato ishin gjithashtu dukshëm më të vëmendshme. Fjalët e para të bebeve janë të njëjta në të gjithë botën. Mami dhe Babi - kjo është e lehtë për t'u shqiptuar në të gjitha gjuhët!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt