Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   pendżabski   >   Spis treści


16 [szesnaście]

Pory roku i pogoda

 


ਦਾਦਾ-ਦਾਦੀ/ਨਾਨਾ-ਨਾਨੀ

ਪੋਤਾ

 

 
To są pory roku:
ਲਾੜਾ
rutāṁ isa prakāra hudī'āṁ hana:
wiosna, lato,
ਸਮੂਹ
Basata,garamī
jesień i zima.
ਸਹਾਇਕ
patajhaṛa atē saradī
 
 
 
 
Lato jest gorące.
ਸ਼ਿਸ਼ੂ
garamī garama hudī hai.
Latem świeci słońce.
ਇਸਤਰੀ
Garamī vica sūraja camakadā hai.
Latem chodzimy chętnie na spacery.
ਵਿਆਹ ਦੀ ਪੇਸ਼ਕਸ਼
Sānū garamī vica ṭahilaṇā cagā lagadā hai.
 
 
 
 
Zimą jest zimno.
ਵਿਆਹ
Saradī ṭhaḍī hudī hai.
Zimą pada śnieg lub deszcz.
ਮਾਂ
Saradī vica barapha paindī hai jāṁ bāriśa hudī hai.
Zimą lubimy siedzieć w domu.
ਝਪਕੀ
Sānū garamī vica ghara vica rahiṇā cagā lagadā hai.
 
 
 
 
Jest zimno.
ਗੁਆਂਢੀ
Ṭhaḍa hai.
Pada deszcz.
ਨਵ-ਵਿਆਹਤ
Bāriśa hō rahī hai.
Wieje wiatr.
ਜੋੜਾ
Tūphānī hai.
 
 
 
 
Jest ciepło.
ਮਾਤਾ-ਪਿਤਾ
Garamī hai.
Jest słonecznie.
ਸਾਥੀ
Dhupa hai.
Jest pogodnie.
ਪਾਰਟੀ
Tikhī dhupa hai.
 
 
 
 
Jaka jest dzisiaj pogoda?
ਲੋਕ
Aja mausama kihō jihā hai?
Dzisiaj jest zimno.
ਪੇਸ਼ਕਸ਼
Aja ṭhaḍa hai.
Dzisiaj jest ciepło.
ਪੰਗਤੀ
Aja garamī hai.
 
 
 
 
 


Nauka a emocje

Cieszymy się, kiedy możemy rozmawiać w jakimś obcym języku. Jesteśmy dumni z siebie i naszych postępów. Jeśli natomiast nie ma efektów, jesteśmy zdenerowani i rozczarowani. Z nauką wiążą się zatem różne uczucia. Nowe badania dochodzą do dalszych interesujących wyników. Pokazują, że uczucia już podczas uczenia odgrywają jakąś rolę. Nasze emocje mają bowiam wpływ na efekt nauki. Dla naszego mózgu nauka jest zawsze jakimś zadaniem. I chce to zadanie rozwiązać. Czy mu się to uda, zależy od naszych uczuć. Jeśli uważamy, że problem możemy rozwiązać, jesteśmy pewni siebie. Ta emocjonalna stabilizacja pomaga nam w nauce. Pozytywne myślenie wzmacnia tym samym nasze intelektualne zdolności. Uczenie w stresie funkcjonuje o wiele gorzej. Wątpliwości czy niepokój uniemożliwiają dobre osiągnięcia. Szczególnie źle się uczymy, gdy odczuwamy strach. Wtedy nasz mózg nie może dobrze zapamiętać nowych treści. Dlatego ważne jest, by w czasie uczenia być zawsze zmotywowanym. Uczucia wpływają więc na proces uczenia. Ale uczenie wpływa też na nasze uczucia! Struktury mózgu, które przetwarzają fakty, przetwarzają także uczucia. W ten sposób nauka może uszczęśliwiać, a kto jest szczęśliwy - uczy się lepiej. Oczywiście nie zawsze uczenie sprawia przyjemność, może być też mozolne. Dlatego powinniśmy zawsze wyznaczać sobie małe cele. W ten sposób nie przeciążamy naszego mózgu. Zapewniamy sobie też możliwość spełnienia naszych oczekiwań. Naszym sukcesem jest później pochwała, która nas na nowo motywuje. Tak więc: ucz się i śmiej się przy tym!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język grecki należy do języków indoeuropejskich. Nie jest jednak blisko spokrewniony z żadnym innym językiem na świecie. Nie można mylić współczesnej greki z językiem starogreckim. Greka z czasów starożytnych jest wykładana dzisiaj w wielu szkołach i uniwersytetach. Wcześniej była językiem filozofii i nauki. Kto poznawał świat starożytny, język starogrecki był dla niego językiem komunikacji. Natomiast greka nowożytna jest dzisiaj językiem ojczystym około 13 milionów ludzi. Rozwinęła się z języka starogreckiego.

Ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie powstał współczesny język grecki. Pewne jest jednak to, że jego budowa jest prostsza niż języka starogreckiego. Greka nowożytna zawiera jednak jeszcze liczne archaiczne formy. Jest językiem bardzo spójnym, nie wykazujących mocnych dialektów. Pisany jest alfabetem greckim, który powstał prawie 2500 lat temu. Interesujące jest to, że greka należy do języków o największym zasobie słownictwa. Kto chętnie uczy się słówek, powinien więc zacząć od greckiego…

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum © Copyright 2007 - 2018 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - pendżabski dla początkujących