Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   telugu   >   Spis treści


1 [jeden]

Osoby

 


1 [ఒకటి]

వ్యక్తులు

 

 
ja
నేను
Nēnu
ja i ty
నేను మరియు నువ్వు
Nēnu mariyu nuvvu
my obaj / obie / oboje
మన ఇద్దరం
Mana iddaraṁ
 
 
 
 
on
అతను
Atanu
on i ona
అతను మరియు ఆమె
Atanu mariyu āme
oni oboje
వారిద్దరూ
Vāriddarū
 
 
 
 
mężczyzna
పురుషుడు
Puruṣuḍu
kobieta
స్త్రీ
Strī
dziecko
పిల్లవాడు
Pillavāḍu
 
 
 
 
rodzina
కుటుంబం
Kuṭumbaṁ
moja rodzina
నా కుటుంబం
Nā kuṭumbaṁ
Moja rodzina jest tutaj.
నా కుటుంబం ఇక్కడ ఉంది
Nā kuṭumbaṁ ikkaḍa undi
 
 
 
 
(Ja) Jestem tutaj.
నేను ఇక్కడ ఉన్నాను
Nēnu ikkaḍa unnānu
Ty jesteś tutaj.
నువ్వు ఇక్కడ ఉన్నావు
Nuvvu ikkaḍa unnāvu
On jest tutaj i ona jest tutaj.
అతను, ఆమె ఇక్కడ ఉన్నారు
Atanu, āme ikkaḍa unnāru
 
 
 
 
(My) Jesteśmy tutaj.
మేము ఇక్కడ ఉన్నాము
Mēmu ikkaḍa unnāmu
Wy jesteście tutaj.
మీరు ఇక్కడ ఉన్నారు
Mīru ikkaḍa unnāru
Oni wszyscy są tutaj.
వాళ్లందరూ ఇక్కడ ఉన్నారు
Vāḷlandarū ikkaḍa unnāru
 
 
 
 


Języki kontra Alzheimer

Kto chciałby zachować formę, powinien uczyć się języków. Znajomość języków może zapobiegać demencji. Dowiodły tego liczne naukowe badania. Wiek uczących się nie ma tutaj znaczenia. Istotne jest tylko, by regularnie trenować mózg. Nauka słówek aktywuje różne obszary mózgu. Rejony te kierują ważnymi procesami poznawczymi. Wielojęzyczni są przez to bardziej uważni. Mogą się także lepiej koncentrować. Władanie kilkoma językami ma jednak jeszcze inne korzyści. Ludzie, znający wiele języków potrafią lepiej dokonywać wyborów. Szybciej podejmują decyzje. Jest to spowodowane tym, że mózg nauczył się wybierać. Na jedną rzecz zna co najmniej dwa pojęcia. Każde takie pojęcie przedstawia jedną możliwą opcję. Osoby wielojęzyczne muszą więc dokonywać ciągłych wyborów. Ich mózg wyćwiczył wybieranie z wielu możliwości. A trening taki pobudza nie tylko centrum językowe. Wiele obszarów mózgu czerpie korzyści z wielojęzyczności. Znajomość języków oznacza także lepszą kontrolę poznawczą. Oczywiście przez znajomość języków demencji nie da się uniknąć. Jednak u osób wielojęzycznych choroba postępuje wolniej. Ich mózg zdaje się lepiej kompensować jej skutki. Demencja u osób uczących się objawia się w słabszej formie. Zaburzenia i zaniki pamięci występują rzadziej. Z nauki języka czerpią więc korzyści zarówno starsi, jak i młodzi. A z każdym językiem łatwiej jest nauczyć się nowego. Zamiast leków powinniśmy więc sięgać do słownika!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Albański należy do języków indoeuropejskich. Nie jest jednak spokrewniony z żadnym innym językiem z tej grupy. Jak dokładnie powstał albański, nie wiadomo. Dzisiaj w tym języku mówi się głównie w Albanii i w Kosowo. Jest językiem ojczystym dla około 6 milionów ludzi. Albański dzieli się na dwie duże grupy dialektów. Rzeka Shkumbin tworzy linię podziału między północnym a południowym dialektem. W niektórych miejscach znacznie się różnią.

Pisany język albański został utworzony dopiero w XX w. Pisze się w nim łacińskimi literami. Gramatyka częściowo przybliżona jest do greckiego i rumuńskiego. Zbieżności można znaleźć też z językami południowosłowiańskimi. Wszystkie te podobieństwa musiały powstać przez wzajemne kontakty. Kto interesuje się językami, powinien nauczyć się albańskiego! Jest językiem wyjątkowym!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - telugu dla początkujących