Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


91 [nёntёdhjetёenjё]

Fjali nёnrenditёse me qё 1

 


‫91 [نود و یک]‬

‫جملات وابسته با "که" 1‬

 

 
Ndoshta moti nesёr do tё jetё mё i mirё.
‫فردا احتمالاً هوا بهتر می‌شود.‬
fardâ ehtemâlan havâ behtar mishavad.
Nga e dini kёtё?
‫از کجا این موضوع را می‌دانید؟‬
az kojâ in mozu-e râ midânid?
Shpresoj se do tё bёhet mё mirё.
‫امیدوارم که هوا بهتر بشود.‬
omidvâram ke havâ behtar beshavad.
 
 
 
 
Ai me siguri do tё vijё.
‫او(مرد) قطعاً می‌آید.‬
oo yaghinan mi-âyad.
A ёshtё e sigurtё?
‫مطمئن هستی؟‬
motma-en hasti?
Unё e di se ai do tё vijё.
‫من می‌دانم که او (مرد) می‌آید.‬
man midânam ke oo miâ-yad.
 
 
 
 
Me siguri do tё marrё nё telefon.
‫او (مرد) قطعاً تلفن می‌کند.‬
oo motma-enan telefon mikonad.
Me tё vёrtetё?
‫واقعاً؟‬
vâghe-an?
Besoj se do tё marrё nё telefon.
‫من فکر می‌کنم که او (مرد) تلفن می‌کند.‬
man fekr mikonam ke oo telefon mikonad.
 
 
 
 
Vera ёshtё me siguri e vjetёr.
‫این شراب حتماً قدیمی‌است.‬
in sharâb yaghinan ghadimi ast.
A e dini kёtё me siguri?
‫این را شما دقیقاً می‌دانید؟‬
in râ shomâ daghighan midânid?
Supozoj, se ёshtё e vjetёr.
‫من احتمال می‌دهم که شراب قدیمی‌باشد.‬
man ehtemâl midaham ke sharâb ghadimi ast.
 
 
 
 
Shefi ynё ёshtё i pashёm.
‫رئیس ما خوش تیپ است.‬
ra-ese mâ khosh tip ast.
A ju duket?
‫نظر شما این است؟‬
nazare shomâ in ast?
Mendoj madje se ёshtё shumё i pashёm.
‫به نظر من او خیلی خوش تیپ است.‬
be nazare man ke oo besyâr khosh tip ast.
 
 
 
 
Shefi ka njё shoqe me siguri.
‫رئیس حتماً یک دوست دختر دارد.‬
ra-es hatman yek dust dokhtar dârad.
Me tё vёrtetё e besoni?
‫واقعاً چنین فکری می‌کنید؟‬
vâghe-an chenin fekri mikonid?
Ёshtё mёse e mundur, qё ai tё ketё njё shoqe.
‫خیلی احتمال دارد که او دوست دختر داشته باشد.‬
khyli ehtemâl dârad ke oo yek dust dokhtar dâshte bâshad.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha spanjolle

Gjuha spanjolle u përket gjuhëve botërore. Më shumë se 380 milion njerëz kanë spanjishten si gjuhën e tyre amtare. Gjithashtu, shumë njerëz e flasin atë si gjuhë të dytë. Prandaj, spanjishtja është një nga gjuhët më të rëndësishme në planet. Është gjithashtu gjuha më e madhe romake. Folësit spanjollë e quajnë gjuhën e tyre español ose castellano. Termi castellano zbulon origjinën e gjuhës spanjolle. Ajo u zhvillua nga gjuha që flitej në rajonin e Kastilies. Që prej shekullit të 16-të, shumica e spanjollëve flisnin castellano. Sot termat español dhe castellano përdoren si sinonime. Ato gjithashtu mund të kenë një dimension politik. Spanjishtja u përhap përmes pushtimeve dhe kolonializmit. Spanjisht flitet gjithashtu në Afrikën Perëndimore dhe Filipinet. Por, shumica e njerëzve që flasin spanjisht jetojnë në Amerikë. Spanjishtja është gjuha mbizotëruese në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Numri i njerëzve që flasin spanjisht po rritet gjithashtu në SHBA. Rreth 50 milion njerëz në SHBA flasin spanjisht. Janë më tepër se në Spanjë! Spanjishtja në Amerikë është e ndryshme nga spanjishtja evropiane. Këto ndryshime prekin kryesisht fjalorin dhe gramatikën. Në Amerikë, për shembull, përdoret një kohë tjetër e shkuar. Edhe në fjalor gjenden shumë ndryshime. Disa fjalë ekzistojnë vetëm në Amerikë, të tjera vetëm në Spanjë. Spanjishtja nuk është e unifikuar as në Amerikë. Ka shumë versione të ndryshme të spanjishtes amerikane. Pas anglishtes, spanjishtja është gjuha e huaj më e mësuar në të gjithë botën. Ajo mund të mësohet relativisht shpejt... Çfarë po prisni? - ¡Vamos!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt