Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


74 [shtatёdhjetёekatёr]

tё lutesh pёr diçka

 


‫74 [هفتاد و چهار]‬

‫خواهش کردن درمورد چیزی‬

 

 
A mund tё m’i prisni flokёt?
‫امکان دارد موهای مرا کوتاه کنید؟‬
emkân dârad muhâye marâ kutâh konid?
Jo shumё shkurt, ju lutem.
‫لطفاً خیلی کوتاه نشود.‬
lotfan khyli kutâh nashavad.
Pak mё shkurt, ju lutem.
‫لطفاً کمی‌کوتاهتر.‬
lotfan kami kutâh-tar.
 
 
 
 
A mund t’i zhvilloni fotografitё?
‫ممکن است این عکسها را ظاهر کنید؟‬
momken ast in aks-hâ râ zâher konid?
Fotografitё janё nё CD.
‫عکسها روی سی دی هستند.‬
aks-hâ rooye CD hastand.
Fotografitё janё nё kamera.
‫عکس ها روی دوربین هستند.‬
aks-hâ rooye durbin hastand.
 
 
 
 
A mund ta rregulloni orёn?
‫می‌توانید این ساعت را تعمیر کنید؟‬
mitavânid in sâ-at râ ta-amir konid?
Gota ёshtё e thyer.
‫شیشه شکسته است.‬
shishe shekaste ast.
Bateria ёshtё bosh.
‫باتری خالی است.‬
bâtry khâli ast.
 
 
 
 
A mund ta hekurosni kёmishёn?
‫ممکن است این پیراهن را اتو کنید؟‬
momken ast in pirâhan râ otu konid?
A mund t’i pastroni pantallonat?
‫ممکن است این شلوار را تمیز کنید؟‬
momken ast in shalvâr râ tamiz konid?
A mund t’i riparoni kёpucёt?
‫ممکن است این کفش را تعمیر کنید؟‬
momken ast in kash râ ta-amir konid?
 
 
 
 
A mund tё mё jepni pёr tё ndezur?
‫ممکن است به من یک فندک (آتش) بدهید؟‬
momken ast be man yek fandak (âtash) bedahid?
A keni shkrepse ose çakmak?
‫شما کبریت یا فندک دارید؟‬
shomâ kebrit yâ fandak dârid?
A keni njё tavёll duhani?
‫شما زیرسیگاری دارید؟‬
shomâ zir sigâri dârid?
 
 
 
 
A pini puro?
‫شما سیگار برگ می‌کشید؟‬
shomâ sigâre barg mikeshid?
A pini cigare?
‫شما سیگار می‌کشید؟‬
shoma sigâr mikeshid?
A pini me llullё?
‫شما پیپ می‌کشید؟‬
shomâ pip mikeshid?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Mësimi dhe leximi

Mësimi dhe leximi janë të ndërlidhura. Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë mësimit të gjuhëve të huaja. Kush dëshiron të mësojë mirë një gjuhë të huaj, duhet të lexojë shumë tekste. Duke lexuar literaturë në gjuhë të huaj, ne përpunojmë të gjithë fjalinë. Kështu truri ynë mëson fjalorin dhe gramatikën në një kontekst. Kjo e ndihmon të regjistrojë mirë përmbajtjet e reja. Memoria jonë e ka më të vështirë të kujtojë fjalë të veçuara. Ndërsa lexojmë, mësojmë kuptimin e fjalëve. Në këtë mënyrë ne zhvillojmë një ndjenjë për gjuhën e re. Sigurisht, letërsia në gjuhën e huaj nuk duhet të jetë shumë e vështirë. Tregimet e shkurtra moderne ose romanet e krimit shpesh janë argëtuese. Gazetat ditore kanë avantazhin se ato janë gjithmonë aktuale. Librat për fëmijë ose komikë janë gjithashtu të përshtatshëm për të mësuar. Imazhet lehtësojnë të kuptuarit e gjuhës së re. Pavarësisht letërsisë që zgjidhni – ajo duhet të jetë e gjallë! Kjo do të thotë se në të duhet të ndodhin shumë ngjarje, në mënyrë që gjuha të ndryshojë. Nëse nuk arrini të gjeni diçka të përshtatshme, mund të përdorni libra shkollorë specifikë. Ka shumë libra me tekste të thjeshta për fillestarë. E rëndësishme është të përdorni një fjalor gjatë kohës që lexoni. Kur nuk kuptoni një fjalë ju mund të kontrolloni për të. Gjatë leximit truri ynë është aktiv dhe mëson shpejt informacionin e ri. Të gjitha fjalët që nuk i kuptoni, mund t'i mbani shënim. Kështu mund t'i përsërisni shpesh. Gjithashtu ndihmon shënimi në tekst me ngjyra i fjalëve të panjohura. Do t'i njihni menjëherë kur t'i lexoni sërish. Kush lexon çdo ditë tekste në një gjuhë të huaj, përparon shumë shpejt. Pasi truri ynë mëson shpejt ta imitojnë gjuhën e re. Mund të ndodhë që në një moment, të mendoni në gjuhë të huaj…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt