Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


44 [dyzetёekatёr]

Tё dalёsh mbёmjeve

 


‫44 [چهل و چهار]‬

‫گردش عصر (شب)‬

 

 
A ka kёtu ndonjё diskotekё?
‫آیا اینجا دیسکو هست؟‬
dar injâ disko vojud dârad?
A ka kёtu ndonjё klub nate?
‫آیا اینجا کاباره هست؟‬
dar injâ kâbâre vojud dârad?
A ka kёtu ndonjё bar?
‫آیا اینجا بار هست؟‬
âyâ injâ yek bâr vojud dârad?
 
 
 
 
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё teatёr?
‫امشب برنامه تاتر چیست؟‬
emshab barnâme-ye tâ-âtr chist?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё kinema?
‫برنامه امشب سینما چیست؟‬
barnâme-ye emshabe sinemâ chist?
Çfarё shfaqet sot nё mbrёmje nё televizor?
‫امشب تلویزیون چی نشان می‌دهد؟‬
emshab televizion chi neshân midahad?
 
 
 
 
A ka mё bileta pёr teatёr?
‫هنوز بلیط تئاتر دارند؟‬
hanuz belite tâ-âtr mojud ast?
A ka mё bileta pёr kinema?
‫ هنوز بلیط سینما دارند؟‬
hanuz belite sinemâ mojud ast?
A ka mё bileta pёr ndeshjen e futbollit?
‫ هنوز بلیط برای تماشای بازی فوتبال دارند؟‬
hanuz belit barâye tamâshâye bâzi-e-ye footbâl mojud ast?
 
 
 
 
Dua tё ulem nё fund.
‫من دوست دارم کاملا عقب بنشینم.‬
man doost dâram kâmelan aghab beneshinam.
Dua tё ulem diku nё mes.
‫من دوست دارم یک جایی در وسط بنشینم.‬
man doost dâram yek jây-i dar vasat beneshinam.
Dua tё ulem nё fillim.
‫من دوست دارم کاملا جلو بنشینم.‬
man doost dâram kâmelan jelo beneshinam.
 
 
 
 
A mund tё mё rekomandoni diçka?
‫می‌توانید چیزی به من توصیه کنید؟‬
mitavânid chizi be man tosie konid?
Kur fillon shfaqja?
‫نمایش چه موقع شروع می‌شود؟‬
namâyesh che moghe shoru mishavad?
A mund tё mё gjeni njё biletё?
‫می‌توانید برای من یک بلیط بگیرید؟‬
mitavânid barâye man yek belit tahiye konid?
 
 
 
 
A ka ndonjё fushё golfi kёtu afёr?
‫آیا این نزدیکی‌ها، زمین گلف هست؟‬
âyâ in nazdiki-hâ yek zamine golf vojud dârad?
A ka kёtu afёr ndonjё fushё tenisi?
‫آیا این نزدیکی‌ها، زمین تنیس هست؟‬
âyâ in nazdiki-hâ yek zamine tenis vojud dârad?
A ka kёtu afёr ndonjё pishinё tё mbyllur?
‫آیا این نزدیکی‌ها، استخر سرپوشیده هست؟‬
âyâ in nazdiki-hâ yek estakhre sar-pushide vojud dârad?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha malteze

Shumë evropianë që duan të përmirësojnë anglishten e tyre, udhëtojnë në Maltë. Në shtetin ishullor në jug të Evropës, anglishtja është gjuha zyrtare. Malta është e njohur për shkollat e shumta të gjuhëve. Por, kjo nuk është arsyeja pse vendi është kaq interesant për gjuhëtarët. Atyre u intereson Malta për një arsye tjetër. Republika e Maltës ka një gjuhë tjetër zyrtare: maltezisht (ose malti) Kjo gjuhë buron nga një dialekt arab. Prandaj malti është gjuha e vetme semite në Evropë. Megjithatë, sintaksa dhe fonologjia ndryshojnë nga arabishtja. Gjithashtu, maltezishtja shkruhet me shkronja latine. Sidoqoftë, alfabeti përmban disa karaktere të veçanta. Shkronjat c dhe y mungojnë plotësisht. Fjalori përmban elemente nga shumë gjuhë. Përveç fjalëve nga arabishtja, dallohen fjalët nga italishtja dhe anglishtja. Fenikasit dhe Kartagjenasit gjithashtu kanë ndikuar në gjuhë. Për disa studiues, malti është një gjuhë arabe kreole. Gjatë gjithë historisë së saj, Malta është pushtuar nga fuqi të ndryshme. Të gjithë lanë gjurmët e tyre në ishujt Malta, Gozo dhe Komino. Për një kohë të gjatë, malti ishte vetëm një zhargon vendas. Ajo mbeti gjithsesi gjuha amtare e maltezëve “të vërtetë”. E cila u transmetua gojarisht tek të tjerët. Në shekullin e 19-të, u fillua të shkruhej në këtë gjuhë. Numri i folësve sot vlerësohet të jetë rreth 330000. Që prej vitit 2004, Malta është anëtare e Bashkimit Evropian. Kjo e bën maltin një nga gjuhët zyrtare në Evropë. Për maltezët gjuha është thjesht pjesë e kulturës së tyre. Ata janë të kënaqur kur të huajt duan të mësojnë malti. Padyshim ka shkolla të mjaftueshme gjuhësore në Maltë…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt