Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Persisht   >   Pёrmbajtja


10 [dhjetё]

Dje – sot – nesёr

 


‫10 [ده]‬

‫دیروز – امروز – فردا‬

 

 
Dje ishte e shtunё.
‫دیروز شنبه بود.‬
dirooz shanbe bud.
Dje isha nё kinema.
‫دیروز ‫من سینما بودم.‬
man dirooz sinemâ budam.
Filmi ishte interesant.
‫فیلم جالبی بود.‬
filme jâlebi bud.
 
 
 
 
Sot ёshtё e dielё.
‫امروز یکشنبه است.‬
emrooz yek-shanbe ast.
Sot nuk punoj.
‫من امروز کار نمی‌کنم.‬
man emrooz kâr nemikonam.
Po rri nё shtёpi.
‫من امروز در خانه می‌مانم (هستم).‬
man emrooz dar khâne mimânam.
 
 
 
 
Nesёr ёshtё e hёnё.
‫فردا دوشنبه است.‬
fardâ do-shanbe ast.
Nesёr do tё punoj pёrsёri.
‫من فردا دوباره کار می‌کنم.‬
man fardâ dobâre kâr mikonam.
Unё punoj nё zyrё.
‫من در اداره کار می‌کنم.‬
man dar edâre kâr mikonam.
 
 
 
 
Kush ёshtё ky?
‫این کیست؟‬
oo kist?
Ky ёshtё Peteri.
‫این پیتر است.‬
oo peter ast.
Peteri ёshtё student.
‫پیتر دانشجو است.‬
peter dâneshju ast.
 
 
 
 
Kush ёshtё kjo?
‫این کیست؟‬
oo kist?
Kjo ёshtё Marta.
‫این مارتا است.‬
oo mârtâ ast.
Marta ёshtё sekretare.
‫مارتا منشی است.‬
mârtâ monshi ast.
 
 
 
 
Petri dhe Marta janё shokё.
‫پیتر و مارتا با هم دوست هستند.‬
peter va mârtâ bâ ham doost hastand.
Petri ёshtё shoku i Martёs.
‫پیتر دوست پسر مارتا است.‬
peter doost pesar-e mârtâ ast.
Marta ёshtё shoqja e Peterit.
‫مارتا دوست دختر پیتر است.‬
mârtâ doost dochtar-e peter ast.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësosh në gjumë

Gjuhët e huaja janë pjesë e arsimit të përgjithshëm sot. Sikur përvetësimi i tyre të mos ishte aq i lodhshëm! Ka lajme të mira për të gjithë ata që kanë vështirësi me këtë. Pasi mësojmë në mënyrë më efektive gjatë gjumit tonë! Disa studime shkencore kanë arritur në këtë përfundim. Dhe ne mund ta përdorim atë veçanërisht në mësimin e gjuhëve! Në gjumë ne përpunojmë përvojat e ditës. Truri ynë analizon përshtypjet e reja. Gjithçka që kemi përjetuar, rindërtohet edhe një herë. Kështu, përmbajtjet e reja përforcohen në trurin tonë. Ajo çka regjistrohet veçanërisht mirë është ajo që kemi mësuar para se të flinim. Prandaj, mund të jetë e dobishme të përsëriturit e gjërave më të rëndësishme në mbrëmje. Një fazë e ndryshme e gjumit është përgjegjëse për një përmbajtje të caktuar mësimore. Gjumi REM mbështet mësimin psikomotor. Të luash muzikë ose sporte i përket kësaj kategorie. Në ndryshim nga kjo, mësimi i njohurive të pastra bëhet në gjumë të thellë. Këtu ne përsërisim gjithçka që kemi nxënë gjatë të mësuarit. Fjalorin dhe gramatikën gjithashtu! Kur ne mësojmë gjuhë, truri jonë duhet të punojë shumë. Duhet të ruajë fjalë dhe rregulla të reja. E gjitha kjo luhet përsëri në gjumë. Studiuesit e quajnë këtë Teoria Replay. Sidoqoftë, është e rëndësishme që të flihet mirë. Trupi dhe mendja duhet të rikuperohen siç duhet. Vetëm atëherë truri mund të funksionojë në mënyrë efikase. Mund të thuhet: gjumë i mirë, performancë e mirë kognitive. Ndërsa jemi duke pushuar, truri ynë është ende aktiv... Atëhere: Gute Nacht, good night, buona notte, dobrou noc!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Persisht Pёr fillestarёt