Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


75 [shtatёdhjetёepesё]

tё argumentosh diçka 1

 


75 [յոթանասունհինգ]

ինչ որ բան հիմնավորել 1

 

 
Pse nuk vini?
Ինչու՞ չեք գալիս:
Inch’u՞ ch’yek’ galis
Moti ёshtё kaq i keq.
Եղանակը վատն է:
Yeghanaky vatn e
Nuk vij, sepse moti ёshtё shumё i keq.
Ես չեմ գալիս, որովհետև եղանակը վատն է:
Yes ch’yem galis, vorovhetev yeghanaky vatn e
 
 
 
 
Pse nuk vjen ai?
Ինչու՞ չէ նա գալիս:
Inch’u՞ ch’e na galis
Ai nuk ёshtё i ftuar.
Նա հրավիրված չէ:
Na hravirvats ch’e
Ai nuk vjen se nuk ёshtё i ftuar.
Նա չի գալիս, որովհետև նա հրավիրված չէ:
Na ch’i galis, vorovhetev na hravirvats ch’e
 
 
 
 
Pse nuk vjen?
Ինչու՞ չես գալիս:
Inch’u՞ ch’yes galis
Unё nuk kam kohё.
Ես ժամանակ չունեմ:
Yes zhamanak ch’unem
Nuk vij, sepse nuk kam kohё.
Ես չեմ գալիս, որովհետև ժամանակ չունեմ:
Yes ch’yem galis, vorovhetev zhamanak ch’unem
 
 
 
 
Pse nuk rri?
Ինչու՞ չես մնում:
Inch’u՞ ch’yes mnum
Unё duhet tё punoj akoma.
Ես պետք է դեռ աշխատեմ:
Yes petk’ e derr ashkhatem
Nuk rri, sepse mё duhet tё punoj akoma.
Ես չեմ մնում, որովհետև ես պետք է դեռ աշխատեմ:
Yes ch’yem mnum, vorovhetev yes petk’ e derr ashkhatem
 
 
 
 
Pse po ikni tani?
Ինչու՞ եք արդեն գնում:
Inch’u՞ yek’ arden gnum
Unё jam i lodhur.
Ես հոգնած եմ:
Yes hognats yem
Po shkoj, sepse jam i lodhur.
Ես գնում եմ, որովհետև հոգնած եմ:
Yes gnum yem, vorovhetev hognats yem
 
 
 
 
Pse po ikni tani?
Ինչու՞ եք արդեն գնում:
Inch’u՞ yek’ arden gnum
Ёshtё vonё tashmё.
Արդեն ուշ է:
Arden ush e
Po shkoj, sepse ёshtё vonё.
Ես գնում եմ, որովհետև արդեն ուշ է:
Yes gnum yem, vorovhetev arden ush e
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha amtare = emocionale, gjuha e huaj = racionale?

Kur mësojmë gjuhë të huaja, ne promovojmë trurin tonë. Mësimi ndryshon të menduarit. Ne bëhemi më kreativë dhe fleksibël. Edhe të menduarit kompleks është më i thjeshtë për personat shumë gjuhësh. Gjatë mësimit ne trajnojmë memorien. Sa më shumë që mësojmë, aq më mirë funksionon. Kush ka mësuar shumë gjuhë, mëson dhe gjëra të tjera më shpejt. Mund të mendojë me përqendim mbi një temë për një kohë më të gjatë. Problemet mund t'i zgjidhë më shpejt. Personat multilingualë (shumë gjuhësh) vendosin më mirë. Por, mënyra sesi ata marrin vendime varet edhe nga gjuhët. Gjuha në të cilën mendojmë, ndikon në vendimet tona. Psikologët ekzaminuan shumë persona për një studim. Të gjithë ishin bilingualë. Krahas gjuhës së tyre amtare, ata flisnin një gjuhë tjetër. Personat e testuar duhej t'i përgjigjeshin një pyetje. Pyetja kishte të bënte me zgjidhjen e një problemi. Ata duhej të zgjidhnin mes dy opsioneve. Një opsion kishte dukshëm më tepër risk se tjetri. Personat e testuar duhej t'i përgjigjeshin kësaj pyetje në të dy gjuhët. Përgjigjet ndryshuan kur gjuhët ndryshuan! Kur flisnin gjuhën amtare, ata zgjodhën opsionin me risk. Nga ana tjetër, në gjuhë të huaja ata zgjodhën opsionin më të sigurt. Pas këtij eksperimenti, personat e testuar duhej të vendosnin baste. Edhe në këtë rast ndryshimi ishte i dukshëm. Kur përdorën gjuhën e huaj ishin më të kujdesshëm. Shkencëtarët supozojnë se ne jemi më të përqendruar kur flasim në gjuhë të huaj. Prandaj vendimet që marrim nuk janë emocionale por racionale…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt