Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


71 [shtatёdhjetёenjё]

tё duash diçka

 


71 [յոթանասունմեկ]

ինչ որ բան ցանկանալ

 

 
Çfarё doni?
Դուք ի՞նչ եք ուզում:
Duk’ i՞nch’ yek’ uzum
A doni tё luani futboll?
ՈՒզու՞մ եք ֆուտբոլ խաղալ:
Uzu՞m yek’ futbol khaghal
A doni tё vizitoni shokёt?
ՈՒզու՞ք եք ընկերների այցելել:
Uzu՞k’ yek’ ynkerneri ayts’yelel
 
 
 
 
dua
ուզենալ, ցանկանալ
uzenal, ts’ankanal
Nuk dua tё vij vonё.
Ես չեմ ուզում ուշ գալ:
Yes ch’yem uzum ush gal
Unё nuk dua tё shkoj atje.
Ես չեմ ուզում այնտեղ գնալ:
Yes ch’yem uzum ayntegh gnal
 
 
 
 
Dua tё shkoj nё shtёpi.
Ես ուզում եմ տուն գնալ:
Yes uzum yem tun gnal
Dua tё rri nё shtёpi.
Ես ուզում եմ տանը մնալ:
Yes uzum yem tany mnal
Dua tё rri vetёm.
Ես ուզում եմ միայնակ լինել:
Yes uzum yem miaynak linel
 
 
 
 
Do tё rrish kёtu?
ՈՒզո՞մ ես այստեղ մնալ:
Uzo՞m yes aystegh mnal
Do tё hash kёtu?
ՈՒզու՞մ ես այստեղ ուտել:
Uzu՞m yes aystegh utel
A do tё flesh kёtu?
ՈՒզու՞մ ես այստեղ քնել:
Uzu՞m yes aystegh k’nel
 
 
 
 
A doni tё niseni nesёr?
ՈՒզու՞մ եք վաղը մեկնել:
Uzu՞m yek’ vaghy meknel
A do tё rrini deri nesёr?
ՈՒզու՞մ եք մինչև վաղը մնալ:
Uzu՞m yek’ minch’yev vaghy mnal
Doni ta paguani llogarinё nesër?
ՈՒզու՞մ եք վաղը հաշիվը փակել:
Uzu՞m yek’ vaghy hashivy p’akel
 
 
 
 
A doni tё shkoni nё disko?
ՈՒզու՞մ եք դիսկոտեկ գնալ:
Uzu՞m yek’ diskotek gnal
A do tё shkoni nё kinema?
ՈՒզու՞մ եք կինո գնալ:
Uzu՞m yek’ kino gnal
A do shkoni nё kafe?
ՈՒզու՞մ եք սրճարան գնալ:
Uzu՞m yek’ srcharan gnal
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Indonezia, vendi i shumë gjuhëve

Republika e Indonezisë është një nga vendet më të mëdha në botë. Rreth 240 milion njerëz jetojnë në shtetin ishullor. Këta njerëz i përkasin shumë grupeve të ndryshme etnike. Vlerësohet se ka pothuajse 500 grupe etnike në Indonezi. Këto grupe kanë shumë tradita të ndryshme kulturore. Ata gjithashtu flasin shumë gjuhë të ndryshme! Në Indonezi fliten rreth 250 gjuhë. Për më tepër, ka edhe shumë dialekte. Gjuhët indoneziane klasifikohen kryesisht sipas grupeve etnike. Ekziston, për shembull, gjuha javanase ose balineze. Ky numër i madh gjuhësh sjell padyshim probleme. Ato pengojnë një ekonomi dhe administrim efikas. Prandaj u vendos një gjuhë kombëtare. Që prej pavarësisë, më 1945, gjuha bahasa është gjuha kombëtare e Indonezisë. Ajo mësohet në çdo shkollë krahas gjuhës amtare. Sidoqoftë, jo të gjithë banorët e Indonezisë e flasin këtë gjuhë. Vetëm rreth 70% e indonezianëve flasin bahasa Indonesia. Bahasa Indonesia është gjuha amtare e “vetëm” 20 milion njerëzve. Gjuhët e shumta rajonale kanë ende rëndësi të madhe. Për dashamirësit e gjuhëve, gjuha indoneziane është veçanërisht interesante. Të mësuarit e indonezishtes ka shumë përparësi. Gjuha konsiderohet relativisht e thjeshtë. Rregullat e gramatikës mund të mësohen shpejt. Mund të mbështeten në shqiptim për drejtshkrimin. As ortografia nuk është e vështirë. Shumë fjalë indoneziane e kanë prejardhjen nga gjuhë të tjera. Dhe: Indonezishtja së shpejti do të jetë një nga gjuhët më të rëndësishme… A janë këto arsye të mjaftueshme për të filluar me mësimin e saj?

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt