Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


66 [gjashtёdhjetёegjashtё]

Pёremrat pronor 1

 


66 [վաթսունվեց]

անձնական դերանուններ 1

 

 
unё – i imi
ես - իմ
yes - im
Nuk po e gjej çelsin tim.
Ես իմ բանալին չեմ գտնում:
Yes im banalin ch’yem gtnum
Nuk po e gjej biletёn time.
Ես իմ տոմսը չեմ գտնում:
Yes im tomsy ch’yem gtnum
 
 
 
 
ti – i yti
դու - քո
du - k’vo
A ke gjetur çelsin tёnd?
Դու քո բանալին գտե՞լ ես:
Du k’vo banalin gte՞l yes
A ke gjetur biletёn tёnde?
Դու քո տոմսը գտե՞լ ես:
Du k’vo tomsy gte՞l yes
 
 
 
 
ai – i tij
նա - նրա
na - nra
A e di, ku ёshtё çelёsi i tij?
Դու գիտե՞ս նրա բանալին որտեղ է:
Du gite՞s nra banalin vortegh e
A e di, ku ёshtё bileta e tij?
Դու գիտե՞ս նրա տոմսը որտեղ է:
Du gite՞s nra tomsy vortegh e
 
 
 
 
ajo – i saj
նա - իր
na - ir
Lekёt e saj kanё humbur.
Նրա գումարը չկա:
Nra gumary ch’ka
Edhe karta e saj e kreditit ka humbur.
Եվ իր վարկային քարտն էլ չկա:
Yev ir varkayin k’artn el ch’ka
 
 
 
 
ne – i yni
մենք - մեր
menk’ - mer
Gjyshi ynё ёshtё sёmurё.
Մեր պապիկը հիվանդ է:
Mer papiky hivand e
Gjyshja jonё ёshtё mirё.
Մեր տատիկը առողջ է:
Mer tatiky arroghj e
 
 
 
 
ju – i juaji
դուք - ձեր
duk’ - dzer
Fёmijё, ku ёshtё babi juaj?
Որտե՞ղ է ձեր հայրիկը:
Vorte՞gh e dzer hayriky
Fёmijё, ku ёshtё mami juaj?
Որտե՞ղ է ձեր մայրիկը:
Vorte՞gh e dzer mayriky
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha kreative

Kreativiteti është një cilësi e rëndësishme sot. Të gjithë duan të jenë krijues. Pasi njerëzit krijues konsiderohen inteligjentë. Edhe gjuha jonë duhet të jetë krijuese. Në të kaluarën njerëzit përpiqeshin të flisnin në mënyrë sa më korrekte. Sot duhet të flasin në mënyrë sa më kreative. Reklamimi dhe media e re janë një shembull për këtë. Ato na tregojnë sesi mund të luhet me gjuhën. Gjatë 50 viteve të fundit, rëndësia e kreativitetit është rritur ndjeshëm. Madje edhe disa kërkime e kanë pasur në fokus këtë fenomen. Psikologë, pedagogë dhe filozofë ekzaminuan procesin kreativ. Kreativiteti u përcaktua si aftësia për të krijuar diçka të re. Një folës kreativ prodhon forma të reja gjuhësore. Këto mund të jenë fjalë ose struktura gramatikore. Duke studiuar gjuhën kreative, studiuesit njohin sesi ndryshon gjuha. Por, jo të gjithë njerëzit i kuptojnë elementet e reja gjuhësore. Për të kuptuar gjuhën kreative keni nevojë për njohuri. Duhet të dini sesi funksionon gjuha. Madje duhet të njihni botën në të cilën jeton folësi. Vetëm kështu mund të kuptoni se çfarë kërkon të thotë. Një shembull është gjuha e adoleshentëve. Fëmijët dhe të rinjtë vazhdojnë të shpikin terma të reja. Shpesh, të rriturit nuk i kuptojnë këto fjalë. Janë botuar fjalorë që shpjegojnë zhargonin e të rinjve. Zakonisht ata vjetërsohen pas një brezi! Sidoqoftë, gjuha kreative mund të mësohet. Trajnuesit ofrojnë kurse të ndryshme për këtë. Rregulli më i rëndësishëm është gjithmonë: aktivizoni zërin tuaj të brendshëm!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt