Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


67 [gjashtёdhjetёeshtatё]

Pёremrat pronor 2

 


67 [վաթսունյոթ]

անձնական դերանուններ 2

 

 
syzet
ակնոց
aknots’
Ka harruar syzet e tij.
Նա իր ակնոցը մոռացել է:
Na ir aknots’y morrats’yel e
Ku i ka ai syzet e tij ?
Որտե՞ղ է նրա ակնոցը:
Vorte՞gh e nra aknots’y
 
 
 
 
ora
ժամացույց
zhamats’uyts’
Ora e tij ёshtё e prishur.
Նրա ժամացույց փչացել է:
Nra zhamats’uyts’ p’ch’ats’yel e
Ora ёshtё nё mur.
Ժամացույցը կախված է պատից:
Zhamats’uyts’y kakhvats e patits’
 
 
 
 
pashaporta
անձնագիր
andznagir
Ai e ka humbur pashaportёn e tij.
Նա կորցրել է իր անձնագիրը:
Na korts’rel e ir andznagiry
Ku e ka pashaportёn ai?
Որտե՞ղ է նրա անձնագիրը:
Vorte՞gh e nra andznagiry
 
 
 
 
ata, ato – i / e tyre
նա - իր
na - ir
Fёmijёt nuk po i gjejnё prindёrit e tyre.
Երեխաները չեն կարողանում գտնել իրենց ծնողներին:
Yerekhanery ch’yen karoghanum gtnel irents’ tsnoghnerin
Ja ku po vijnё prindёrit e tyre!
Ահա գալիս են նրանց ծնողները:
Aha galis yen nrants’ tsnoghnery
 
 
 
 
Ju – Juaj
Դուք - Ձեր
Duk’ - Dzer
Si ishte udhёtimi juaj, zoti Myler?
Ինչպես էր Ձեր ճամբորդությունը, պարոն Մյուլլեր:
Inch’pes er Dzer chambordut’yuny, paron Myuller
Ku ёshtё gruaja juaj, zoti Myler?
Որտե՞ղ է Ձեր կինը, պարոն Մյուլլեր:
Vorte՞gh e Dzer kiny, paron Myuller
 
 
 
 
Ju – Juaj
Դուք - Ձեր
Duk’ - Dzer
Si ishte udhёtimi juaj, zonja Shmid?
Ինչպե՞ս էր Ձեր ճամբորդությունը, տիկին Շմիդ:
Inch’pe՞s er Dzer chambordut’yuny, tikin Shmid
Si ёshtё burri juaj, zonja Shmid?
Որտե՞ղ է Ձեր ամուսինը, տիկին Շմիդ:
Vorte՞gh e Dzer amusiny, tikin Shmid
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Mutacioni gjenetik bën të mundur të folurin

Njeriu është krijesa e vetme e gjallë në tokë që mund të flasë. Kjo e dallon nga kafshët dhe bimët. Sigurisht që kafshët dhe bimët gjithashtu komunikojnë me njëri tjetrin. Sidoqoftë, ata nuk flasin një gjuhë të artikuluar. Po pse mund të flasë njeriu? Për të folur, nevojiten karakteristika të caktuara organike. Këto veçori fizike gjenden vetëm tek njerëzit. Kjo nuk do të thotë se njeriu i zhvilloi ato. Asgjë nuk ndodh pa një arsye në historinë e evolucionit. Në një moment të caktuar njeriu filloi të flasë. Se kur ndodhi kjo nuk dihet ekzaktësisht. Por duhet të ketë ndodhur diçka që u dha njerëzve gjuhën. Studiuesit besojnë se përgjegjës ishte një mutacion gjenetik. Antropologët kanë krahasuar përbërjen gjenetike të qenieve të ndryshme të gjalla. Dihet se një gjen i caktuar ndikon në gjuhë. Njerëzit që e kanë të dëmtuar këtë gjen, kanë probleme me të folurin. Ata nuk mund të shprehen mirë dhe kanë vështirësi për t'i kuptuar fjalët. Ky gjen u ekzaminua tek njerëzit, majmunët dhe minjtë. Tek njerëzit dhe shimpanzetë është shumë i ngjashëm. Mund të dallohen vetë dy ndryshime të vogla. Këto dallime janë të dukshme në tru. Së bashku me gjenet e tjera, ato ndikojnë në aktivitete të caktuara të trurit. Kjo i lejon njerëzit të flasin, por jo majmunët. Sidoqoftë, enigma e gjuhës njerëzore ende nuk është zgjidhur. Pasi vetëm mutacioni i gjenit nuk është i mjaftueshëm që të mund të flasësh. Studiuesit implementuan variantin e gjenit njerëzor tek minjtë. Gjithsesi ata nuk mundën të flisnin… Megjithëse britmat e tyre tingëllonin ndryshe!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt