Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


65 [gjashtёdhjetёepesё]

Mohore 2

 


65 [վաթսունհինգ]

ժխտում 2

 

 
A ёshtё e shtrenjtё unaza?
Այս մատանին թա՞նկ է:
Ays matanin t’a՞nk e
Jo, kushton vetёm njёqind euro.
Ոչ, դա արժե միայն հարյուր եվրո:
Voch’, da arzhe miayn haryur yevro
Por unё kam vetёm pesёdhjetё.
Բայց ես միայն հիսուն ունեմ:
Bayts’ yes miayn hisun unem
 
 
 
 
A je gati?
Արդեն պատրա՞ստ ես:
Arden patra՞st yes
Jo, akoma jo.
Ոչ, դեռ ոչ:
Voch’, derr voch’
Por do tё jem gati tani shpejt.
Բայց շոտով պատրաստ կլինեմ:
Bayts’ shotov patrast klinem
 
 
 
 
A do pёrsёri supё?
Ապուր ուզու՞մ ես:
Apur uzu՞m yes
Jo, nuk dua mё.
Ոչ, ես էլ չեմ ուզում:
Voch’, yes el ch’yem uzum
Por njё akullore.
Բայց մեկ պաղպաղակ:
Bayts’ mek paghpaghak
 
 
 
 
A keni shumё qё banoni kёtu?
Այստեղ արդեն երկա՞ր ես ապրում:
Aystegh arden yerka՞r yes aprum
Jo, vetёm njё muaj.
Ոչ, դեռ մեկ ամիս է:
Voch’, derr mek amis e
Por njoh shumё njerёz tashmё.
Բայց ես արդեն շատ մարդկանց եմ ճանաչում:
Bayts’ yes arden shat mardkants’ yem chanach’um
 
 
 
 
A do tё nisesh pёr nё shtёpi nesёr?
Վաղը տու՞ն ես գնում:
Vaghy tu՞n yes gnum
Jo, nё fundjavё.
Ոչ, շաբաթավերջին:
Voch’, shabat’averjin
Por do tё kthehem tё dielёn.
Բայց ես կիրակի օրը արդեն հետ եմ գալիս:
Bayts’ yes kiraki ory arden het yem galis
 
 
 
 
A tё ёshtё rritur vajza?
Քո դուստրը արդեն չափահա՞ս է:
K’vo dustry arden ch’ap’aha՞s e
Jo, ёshtё vetёm shtatёmbёdhjetё vjeç.
Ոչ, նա դեռ տասնյոթ տարեկան է:
Voch’, na derr tasnyot’ tarekan e
Por ka tashmё njё shok.
Բայց նա արդեն ընկեր ունի:
Bayts’ na arden ynker uni
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Çfarë na tregojnë fjalët

Ka miliona libra në të gjithë botën. Nuk dihet sesa janë shkruar deri më sot. Në këto libra janë ruajtur shumë dije. Nëse do të mund t'i lexoni të gjithë, do të dinit shumë për jetën. Pasi librat na tregojnë sesi ndryshon bota jonë. Çdo epokë ka librat e saj. Në to mund të shihni se çfarë është e rëndësishme për njerëzit. Fatkeqësisht, askush nuk mund t'i lexojë të gjithë librat. Sidoqoftë, teknologjia moderne mund të na ndihmojë të analizojmë librat. Përmes digjitalizimit, librat mund të ruhen si të dhëna. Më pas mund të analizohet përmbajtja e tyre. Në këtë mënyrë, gjuhëtarët shohin sesi ndryshon gjuha jonë. Është edhe më interesante të llogaritet shpeshtësia e fjalëve. Kjo ju lejon të zbulojnë kuptimin e disa gjërave. Shkencëtarët kanë analizuar më shumë se pesë milion libra. Librat i përkisnin pesë shekujve të fundit. Në total u analizuan 500 miliardë fjalë. Shpeshtësia e fjalëve tregon sesi njerëzit kanë jetuar më parë dhe sot. Idetë dhe tendencat pasqyrohen në gjuhë. Fjala burra, për shembull, ka humbur disa nga kuptimet e saj. Sot përdoret më rrallë se më parë. Shpeshtësia e fjalës gra, nga ana tjetër, është rritur ndjeshëm. Edhe çfarë na pëlqen të hamë mund të shihet tek fjalët. Në vitet 50-të, fjala ice cream ishte shumë e rëndësishme. Pastaj fjalët si pizza dhe pasta u bënë shumë të njohura. Prej disa vitesh, dominon fjala sushi. Ka një lajm të mirë për të gjithë dashamirësit e gjuhës… Gjuha jonë fiton më shumë fjalë çdo vit!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt