Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

 


17 [տասնյոթ]

տանը

 

 
Kёtu ёshtё shtёpia jonё.
Սա մեր տունն է:
Sa mer tunn e
Lart ёshtё çatia.
Վերևում տանիքն է:
Verevum tanik’n e
Poshtё ёshtё bodrumi.
Ներքևում նկուղն է:
Nerk’yevum nkughn e
 
 
 
 
Mbrapa shtёpisё ёshtё kopshti.
Տան հետևում պարտեզն է:
Tan hetevum partezn e
Para shtёpisё nuk ka rrugё.
Տան դիմաց փողոց չկա:
Tan dimats’ p’voghots’ ch’ka
Pranё shtёpisё ka pemё.
Տան կողքին ծառեր են:
Tan koghk’in tsarrer yen
 
 
 
 
Kjo ёshtё banesa ime.
Սա իմ բնակարանն է:
Sa im bnakarann e
Kjo ёshtё kuzhina dhe banjoja.
Սա խոհանոցն է ու լոգարանը:
Sa khohanots’n e u logarany
Atje ёshtё dhoma e ndenjes dhe dhoma e gjumit.
Այնտեղ հյուրասենյակն է ու ննջարանը:
Ayntegh hyurasenyakn e u nnjarany
 
 
 
 
Dera e shtёpisё ёshtё e mbyllur.
Տան դուռը փակ է:
Tan durry p’ak e
Por dritaret janё tё hapura.
Բայց պատուհանները բաց են:
Bayts’ patuhannery bats’ yen
Sot ёshtё nxehtё.
Այսօր շոգ է:
Aysor shog e
 
 
 
 
Ne shkojmё nё dhomёn e ndenjes.
Մենք գնում ենք հյուրասենյակ:
Menk’ gnum yenk’ hyurasenyak
Atje ёshtё njё divan dhe njё kolltuk.
Այնտեղ բազմոցն ու բազկաթոռն են:
Ayntegh bazmots’n u bazkat’vorrn yen
Uluni!
Նստեք!
Nstek’!
 
 
 
 
Atje ёshtё kompjuteri im.
Այնտեղ իմ համակարգիչն է:
Ayntegh im hamakargich’n e
Atje ёshtё magnetofoni im.
Այնտեղ իմ ձայնարկիչն է:
Ayntegh im dzaynarkich’n e
Televizori ёshtё i ri fare.
Հեռուստացույցը շատ նոր է:
Herrustats’uyts’y shat nor e
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Fjalët dhe fjalori

Çdo gjuhë ka fjalorin e vet. Ai përbëhet nga një numër i caktuar fjalësh. Një fjalë është një njësi e mëvetësishme e gjuhës Fjalët kanë gjithmonë kuptimin e tyre. Kjo i dallon ato nga tingujt ose rrokjet. Numri i fjalëve është i ndryshëm në çdo gjuhë. Për shembull, anglishtja ka shumë fjalë. Madje konsiderohet Kampioni i Botës në kategorinë e fjalorit. Anglishtja ndërkohë mund të ketë më shumë se një milion fjalë. Fjalori Oxford i anglishtes numëron më shumë se 600000 fjalë. Kinezishtja, spanjishtja dhe rusishtja kanë shumë më pak. Fjalori i një gjuhe gjithashtu varet nga historia e tij. Anglishtja është ndikuar nga shumë gjuhë dhe kultura. Si rezultat, fjalori i anglishtes është rritur ndjeshëm. Por, edhe sot fjalori i anglishtes vazhdon të rritet. Ekspertët vlerësojnë se 15 fjalë të reja shtohen çdo ditë. Këto vijnë kryesisht nga fusha e mediave të reja. Pa llogaritur terminologjinë shkencore. Pasi vetëm terminologjia kimike përmban mijëra fjalë. Pothuajse në të gjitha gjuhët, fjalët e gjata përdoren më rrallë se sa ato të shkurtra. Dhe shumica e folësve përdorin shumë pak fjalë. Kjo është arsyeja pse ne bëjmë dallimin midis fjalorit aktiv dhe atij pasiv. Fjalori pasiv përfshin fjalë që ne i kuptojmë. Por, që nuk i përdorim ose i përdorim shumë rrallë. Fjalori aktiv përfshin fjalët që ne përdorim rregullisht. Mjaftojnë pak fjalë për biseda ose tekste të thjeshta. Në anglisht ju duhet vetëm rreth 400 fjalë dhe 40 folje. Pra, mos u shqetësoni nëse fjalori juaj është i kufizuar!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt