Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


18 [tetёmbёdhjetё]

Pastrim shtёpie

 


18 [տասնութ]

տան մաքրություն

 

 
Sot ёshtё e shtunё.
Այսօր շաբաթ է:
Aysor shabat’ e
Sot kemi kohё.
Այսօր մենք ժամանակ ունենք:
Aysor menk’ zhamanak unenk’
Sot pastrojmё shtёpinё.
Այսօր մենք բնակարանն ենք մաքրում:
Aysor menk’ bnakarann yenk’ mak’rum
 
 
 
 
Unё pastroj banjon.
Ես մաքրում եմ լոգարանը:
Yes mak’rum yem logarany
Burri im lan makinёn.
Ամուսինս ավտոմեքենան է լվանում:
Amusins avtomek’yenan e lvanum
Fёmijёt lajnё biçikletat.
Երեխաները մաքրում են հեծանիվները:
Yerekhanery mak’rum yen hetsanivnery
 
 
 
 
Gjyshja ujit lulet.
Տատիկը ջրում է ծաղիկները:
Tatiky jrum e tsaghiknery
Fёmij ёt pastrojnё dhomёn.
Երեխաները հավաքում են մանկական սենյակը:
Yerekhanery havak’um yen mankakan senyaky
Burri im pastron tavolinёn e shkrimit.
Ամուսինս հավաքում է իր գրասեղանը:
Amusins havak’um e ir graseghany
 
 
 
 
Fus rrobat nё lavatriçe.
Ես դնում եմ հագուստը լվացքի մեքենայի մեջ:
Yes dnum yem hagusty lvats’k’i mek’yenayi mej
Var rrobat.
Ես կախում եմ լվացքը:
Yes kakhum yem lvats’k’y
Hekuros rrobat.
Ես արդուկում եմ հագուստը:
Yes ardukum yem hagusty
 
 
 
 
Dritaret janё tё pista.
Լուսամուտները կեղտոտ են:
Lusamutnery keghtot yen
Dyshemeja ёshtё e pistё.
Հատակը կեղտոտ է:
Hataky keghtot e
Enёt janë të palara.
Սպասքը կեղտոտ է:
Spask’y keghtot e
 
 
 
 
Kush i lan dritaret?
Ո՞վ է մաքրում լուսամուտները:
VO՞v e mak’rum lusamutnery
Kush e merr pluhurin?
Ո՞վ է մաքրում փոշեծծիչով:
VO՞v e mak’rum p’voshetstsich’ov
Kush i lan enёt?
Ո՞վ է լվանում սպասքը:
VO՞v e lvanum spask’y
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit e hershëm

Gjuhët e huaja po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme në ditët e sotme. Kjo vlen edhe për jetën profesionale. Prandaj, numri i njerëzve që mësojnë gjuhë të huaja po rritet. Shumë prindër dëshirojnë që fëmijët e tyre të mësojnë gjuhë. Është më mirë në moshë të re. Tashmë ka shumë shkolla fillore ndërkombëtare në të gjithë botën. Kopshtet e fëmijëve me arsim shumëgjuhësh po bëhen gjithnjë e më popullorë. Ka shumë përparësi fillimi i mësimit kaq herët. Kjo ka të bëjë me zhvillimin e trurit tonë. Deri në moshën 4 vjeçare, truri ynë formon strukturat gjuhësore. Këto rrjete nervore na ndihmojnë të mësojmë. Në një moshë më të vonshme, strukturat e reja nuk formohen aq mirë. Fëmijët me moshë më të madhe dhe të rriturit i mësojnë gjuhët më vështirë. Prandaj ne duhet të promovojmë në mënyrë aktive zhvillimin e hershëm të trurit tonë. Me pak fjalë: sa më i ri, aq më mirë. Por, ka edhe njerëz që kritikojnë mësimin e hershëm. Ata mendojnë se polilingualizmi është mbingarkesë për fëmijët e vegjël. Përveç kësaj, ekziston frika se ata nuk do të mësojnë asnjë gjuhë ashtu si duhet. Megjithatë, nga pikëpamja shkencore, këto dyshime janë të pabazuara. Shumica e gjuhëtarëve dhe neuropsikologëve janë optimistë. Studimet e tyre mbi këtë çështje kanë dhënë rezultate pozitive. Fëmijët zakonisht argëtohen gjatë mësimit të gjuhëve. Dhe: Nëse fëmijët mësojnë gjuhë, ata gjithashtu mendojnë për gjuhët. Prandaj, duke mësuar gjuhë të huaja ata njihen me gjuhën e tyre amtare. Ata do të përfitojnë nga njohuritë e gjuhëve gjatë gjithë jetës së tyre. Ndoshta është më mirë të fillojnë me gjuhë më të vështira. Sepse truri i fëmijëve mëson shpejt dhe në mënyrë intuitive. Për të është njësoj të regjistrojë hello, ciao dhe néih hóu!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt