Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


11 [njёmbёdhjetё]

Muajt

 


11 [տասնմեկ]

ամիսներ

 

 
janar
հունվար
hunvar
shkurt
փետրվար
p’yetrvar
mars
մարտ
mart
 
 
 
 
prill
ապրիլ
april
maj
մայիս
mayis
qershor
հունիս
hunis
 
 
 
 
Kёto janё gjashtё muaj.
Սրանք վեց ամիսներ են:
Srank’ vets’ amisner yen
janar, shkurt, mars,
հունվար, փետրվար, մարտ
hunvar, p’yetrvar, mart
prill, maj dhe qershor.
ապրիլ, մայիս հունիս
april, mayis hunis
 
 
 
 
korriku
հուլիս
hulis
gushti
օգոստոս
ogostos
shtatori
սեպտեմբեր
september
 
 
 
 
tetori
հոկտեմբեր
hoktember
nёntori
նոյեմբեր
noyember
dhjetori
դեկտեմբեր
dektember
 
 
 
 
Edhe kёto janё gjashtё muaj.
Սրանք նույնպես վեց ամիսներ են:
Srank’ nuynpes vets’ amisner yen
korrik, gusht, shtator
հուլիս, օգոստոս, սեպտեմբեր
hulis, ogostos, september
tetor, nёntor dhe dhjetor.
Հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր
Hoktember, noyember, dektember
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Latinishtja, gjuhë e gjallë?

Sot, anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore. Mësohet në të gjithë botën dhe është gjuha zyrtare e shumë kombeve. Më parë, latinishtja kishte këtë funksion. Latinishtja u fol fillimisht nga romakët. Që ishin banorët e Lazios, me Romën si qendër. Me zgjerimin e Perandorisë Romake, gjuha u përhap. Në antikitet, latinishtja ishte gjuha amtare e shumë popujve. Ata jetonin në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, latinishtja e folur ishte e ndryshme nga latinishtja klasike. Ishte një zhargon i quajtur latinishtja vulgare. Kishte dialekte të ndryshme në trevat e romanizuara. Në mesjetë, gjuhët kombëtare evoluan nga dialektet. Gjuhët që rrjedhin nga latinisht janë gjuhë romake. Italishtja, spanjishtja, dhe portugalishtja përfshihen në këtë kategori. Frëngjishtja dhe rumanishtja bazohen gjithashtu në latinisht. Në të vërtetë latinishtja nuk u shua kurrë. Ajo ishte një gjuhë e rëndësishme tregtare deri në shekullin e 19-të. Dhe mbeti si gjuha e të arsimuarve. Latinishtja është ende e rëndësishme për shkencën sot. Pasi shumë terma teknikë kanë origjinë latine. Për më tepër, latinishtja mësohet ende në shkolla si gjuhë e huaj. Dhe universitetet shpesh presin njohuri të gjuhës latine. Pra, latinishtja nuk është shuar, edhe nëse nuk flitet më. Latinishtja po përjeton një rikthim në vitet e fundit. Numri i njerëzve që duan të mësojnë Latinisht ka filluar të rritet përsëri. Konsiderohet ende si çelësi i gjuhës dhe kulturës së shumë vendeve. Pra, guxoni të provoni Latinisht! Audaces fortuna adiuvat, fati i mirë i ndihmon të guximshmit!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt