Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


10 [dhjetё]

Dje – sot – nesёr

 


10 [տաս]

երեկ, այսօր, վաղը

 

 
Dje ishte e shtunё.
Երեկ շաբաթ օր էր:
Yerek shabat’ or er
Dje isha nё kinema.
Երեկ գնացել էի կինո:
Yerek gnats’yel ei kino
Filmi ishte interesant.
Ֆիլմը շատ հետաքրքիր էր:
Filmy shat hetak’rk’ir er
 
 
 
 
Sot ёshtё e dielё.
Այսօր կիրակի է:
Aysor kiraki e
Sot nuk punoj.
Այսօր ես չեմ աշխատում:
Aysor yes ch’yem ashkhatum
Po rri nё shtёpi.
Ես մնում եմ տանը:
Yes mnum yem tany
 
 
 
 
Nesёr ёshtё e hёnё.
Վաղը երկուշաբթի է:
Vaghy yerkushabt’i e
Nesёr do tё punoj pёrsёri.
Վաղը ես նորից աշխատում եմ.
Vaghy yes norits’ ashkhatum yem.
Unё punoj nё zyrё.
Ես աշխատում եմ գրասենյակում:
Yes ashkhatum yem grasenyakum
 
 
 
 
Kush ёshtё ky?
Այս ո՞վ է:
Ays vo՞v e
Ky ёshtё Peteri.
Սա Պետերն է:
Sa Petern e
Peteri ёshtё student.
Պետերը ուսանող է:
Petery usanogh e
 
 
 
 
Kush ёshtё kjo?
Այս ո՞վ է:
Ays vo՞v e
Kjo ёshtё Marta.
Սա Մարթան է:
Sa Mart’an e
Marta ёshtё sekretare.
Մարթան քարտուղարուհի է:
Mart’an k’artugharuhi e
 
 
 
 
Petri dhe Marta janё shokё.
Պետերն ու Մարթան ընկերներ են:
Petern u Mart’an ynkerner yen
Petri ёshtё shoku i Martёs.
Պետերը Մարթայի ընկերն է:
Petery Mart’ayi ynkern e
Marta ёshtё shoqja e Peterit.
Մարթան Պետերի ընկերուհին է:
Mart’an Peteri ynkeruhin e
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësosh në gjumë

Gjuhët e huaja janë pjesë e arsimit të përgjithshëm sot. Sikur përvetësimi i tyre të mos ishte aq i lodhshëm! Ka lajme të mira për të gjithë ata që kanë vështirësi me këtë. Pasi mësojmë në mënyrë më efektive gjatë gjumit tonë! Disa studime shkencore kanë arritur në këtë përfundim. Dhe ne mund ta përdorim atë veçanërisht në mësimin e gjuhëve! Në gjumë ne përpunojmë përvojat e ditës. Truri ynë analizon përshtypjet e reja. Gjithçka që kemi përjetuar, rindërtohet edhe një herë. Kështu, përmbajtjet e reja përforcohen në trurin tonë. Ajo çka regjistrohet veçanërisht mirë është ajo që kemi mësuar para se të flinim. Prandaj, mund të jetë e dobishme të përsëriturit e gjërave më të rëndësishme në mbrëmje. Një fazë e ndryshme e gjumit është përgjegjëse për një përmbajtje të caktuar mësimore. Gjumi REM mbështet mësimin psikomotor. Të luash muzikë ose sporte i përket kësaj kategorie. Në ndryshim nga kjo, mësimi i njohurive të pastra bëhet në gjumë të thellë. Këtu ne përsërisim gjithçka që kemi nxënë gjatë të mësuarit. Fjalorin dhe gramatikën gjithashtu! Kur ne mësojmë gjuhë, truri jonë duhet të punojë shumë. Duhet të ruajë fjalë dhe rregulla të reja. E gjitha kjo luhet përsëri në gjumë. Studiuesit e quajnë këtë Teoria Replay. Sidoqoftë, është e rëndësishme që të flihet mirë. Trupi dhe mendja duhet të rikuperohen siç duhet. Vetëm atëherë truri mund të funksionojë në mënyrë efikase. Mund të thuhet: gjumë i mirë, performancë e mirë kognitive. Ndërsa jemi duke pushuar, truri ynë është ende aktiv... Atëhere: Gute Nacht, good night, buona notte, dobrou noc!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt