Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


9 [nёntё]

Ditёt e javёs

 


9 [ինը]

շաբաթվա օրեր

 

 
e hёnё
երկուշաբթի
yerkushabt’i
e martё
երեքշաբթի
yerek’shabt’i
e mёrkurrё
չորեքշաբթի
ch’vorek’shabt’i
 
 
 
 
e enjte
հինգշաբթի
hingshabt’i
e premte
ուրբաթ
urbat’
e shtunё
շաբաթ
shabat’
 
 
 
 
e dielё
կիրակի
kiraki
java
մի շաբաթ
mi shabat’
nga e hёna nё tё dielё
երկուշաբթիից մինչև կիրակի
yerkushabt’iits’ minch’yev kiraki
 
 
 
 
Dita e parё ёshtё e hёna.
Առաջին օրը երկուշաբթին է:
Arrajin ory yerkushabt’in e
Dita e dytё ёshtё e marta.
Երկրորդ օրը երեքշաբթին է:
Yerkrord ory yerek’shabt’in e
Dita e tretё ёshtё e mёrkurra.
Երրորդ օրը չորեքշաբթին է:
Yerrord ory ch’vorek’shabt’in e
 
 
 
 
Dita e katёrt ёshtё e enjtja.
Չորրորդ օրը հինգշաբթին է:
Ch’vorrord ory hingshabt’in e
Dita e pestё ёshtё e premtja.
Հինգերորդ օրը ուրբաթն է:
Hingerord ory urbat’n e
Dita e gjashtё ёshtё e shtuna.
Վեցերորդ օրը շաբաթն է:
Vets’yerord ory shabat’n e
 
 
 
 
Dita e shtatё ёshtё e diela.
Յոթերորդ օրը կիրակին է:
Yot’yerord ory kirakin e
Java ka shtatё ditё.
Շաբաթն ունի յոթ օր:
Shabat’n uni yot’ or
Ne punojmё vetёm pesё ditё.
Մենք աշխատում ենք միայն հինգ օր:
Menk’ ashkhatum yenk’ miayn hing or
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha artificiale: Esperanto

Anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore në ditët e sotme. Të gjithë njerëzit supozohet të jenë në gjendje të komunikojnë duke e përdorur atë. Por, edhe gjuhë të tjera dëshirojnë të arrijnë këtë qëllim. Për shembull, gjuhët artificiale. Gjuhët artificiale janë krijuar dhe zhvilluar qëllimisht. Pra, ekziston një plan sipas të cilin janë ndërtuar. Në rastin e gjuhëve artificiale janë përzierë elementë nga gjuhë të ndryshme. Në këtë mënyrë, ato duhet të jenë të lehta për t'u mësuar nga sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Qëllimi i çdo gjuhe artificiale është komunikimi ndërkombëtar. Gjuha më e njohur artificiale është Esperanto. Ajo u prezantua për herë të parë në Varshavë në 1887. Themeluesi i saj ishte mjeku Ludwik L. Zamenhof. Ai besonte se shkaku kryesor i mosmarrëveshjeve mes njerëzve ishte problemi i komunikimit. Kjo është arsyeja pse ai dëshironte të krijonte një gjuhë që bashkon njerëzit. Me të, njerëzit duhet të flisnin me njëri tjetrin në një nivel të barabartë. Pseudonimi i mjekut ishte Dr. Esperanto, shpresëdhënësi. Kjo tregon sesa shumë besonte në ëndrrën e tij. Sidoqoftë, ideja e komunikimit universal është shumë më e vjetër. Deri më sot, janë zhvilluar shumë gjuhë të ndryshme artificiale (të planifikuara). Ato gjithashtu janë të lidhura me qëllime të tilla si toleranca dhe të drejtat e njeriut. Esperanto zotërohet sot nga folës në më shumë se 120 vende. Ekzistojnë edhe kritika ndaj Esperanto. Për shembull, 70% e fjalorit ka origjinë nga gjuha romake. Esperanto është gjithashtu një gjuhë indo-evropiane. Folësit shkëmbejnë ide në kongrese dhe në klube. Takimet dhe ligjëratat organizohen rregullisht. A jeni të interesuar për gjuhën Esperanto? Ĉu vi parolas Esperanton? – Jes, mi parolas Esperanton tre bone!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt