Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


8 [tetё]

Orёt

 


8 [ութ]

ժամեր

 

 
Mё falni!
Ներեցեք:
Nerets’yek’
Sa ёshtё ora, ju lutem?
Ժամը քանի՞սն է:
Zhamy k’ani՞sn e
Faleminderit shumё.
Շատ շնորհակալություն:
Shat shnorhakalut’yun
 
 
 
 
Ёshtё ora njё.
Ժամը մեկն է: (տասներեքն է)
Zhamy mekn e (tasnerek’n e)
Ёshtё ora dy.
Ժամը երկուսն է: (տասնչորսն է)
Zhamy yerkusn e (tasnch’vorsn e)
Ёshtё ora tre.
Ժամը երեքն է:(տասնհինգն է)
Zhamy yerek’n e(tasnhingn e)
 
 
 
 
Ёshtё ora katёr.
Ժամը չորսն է: (տասնվեցն է)
Zhamy ch’vorsn e (tasnvets’n e)
Ёshtё ora pesё.
Ժամը հինգն է: (տասնյոթն է)
Zhamy hingn e (tasnyot’n e)
Ёshtё ora gjashtё.
Ժամը վեցն է: (տասնութն է)
Zhamy vets’n e (tasnut’n e)
 
 
 
 
Ёshtё ora shtatё.
Ժամը յոթն է: ( տասնինն է)
Zhamy yot’n e ( tasninn e)
Ёshtё ora tetё.
Ժամը ութն է: (քսանն է)
Zhamy ut’n e (k’sann e)
Ёshtё ora nёntё.
Ժամը ինն է: ( քսանմեկն է)
Zhamy inn e ( k’sanmekn e)
 
 
 
 
Ёshtё ora dhjetё.
Ժամը տասն է: ( քսաներկուսն է)
Zhamy tasn e ( k’sanerkusn e)
Ёshtё ora njёmbёdhjetё.
Ժամը տասնմեկն է: (քսաներեքն է)
Zhamy tasnmekn e (k’sanerek’n e)
Ёshtё ora dymbёdhjetё.
Ժամը տասներկուսն է: (քսանչորսն է)
Zhamy tasnerkusn e (k’sanch’vorsn e)
 
 
 
 
Njё minutё ka gjashtёdhjetё sekonda.
Մեկ րոպեն ունի վաթսուն վայրկյան:
Mek ropen uni vat’sun vayrkyan
Njё orё ka gjashtёdhjetё minuta.
Մեկ ժամն ունի վաթսուն րոպե:
Mek zhamn uni vat’sun rope
Njё ditё ka njёzetekatёr orё.
Մեկ օրն ունի քսանչորս ժամ:
Mek orn uni k’sanch’vors zham
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Familjet gjuhësore

Rreth 7000 milion njerëz jetojnë në tokë. Dhe ata flasin rreth 7000 gjuhë të ndryshme! Si njerëzit, gjuhët gjithashtu mund të jenë të lidhura. Kjo do të thotë se ato e kanë origjinën nga e njëjta rrënjë e përbashkët. Por ka edhe gjuhë që janë plotësisht të izoluara. Ato nuk janë të lidhura gjenetikisht me asnjë gjuhë tjetër. Në Evropë, për shembull, baskishtja konsiderohet si një gjuhë e izoluar. Por shumica e gjuhëve kanë “prindër”, “fëmijë” ose “motra dhe vëllezër”. Ato i përkasin një familje gjuhësore të caktuar. Sesa të ngjashme janë gjuhët mund ta dalloni nga krahasimet. Gjuhëtarët tani kanë rreth 300 njësi gjenetike. Kjo përfshin 180 familje që përbëhen nga më shumë se një gjuhë. Pjesa tjetër përbën 120 gjuhë të izoluara. Familja më e madhe gjuhësore është ajo indo-evropiane. Përbëhet nga rreth 280 gjuhë. Ku përfshihen gjuhët romake, gjermanike dhe sllave. Ka më shumë se 3000 milion folës në të gjithë kontinentet! Familja gjuhësore sino-tibetan është mbizotëruese në Azi. Ajo ka më shumë se 1300 milion folës. Gjuha kryesore sino-tibetane është kinezishtja. Familja e tretë më e madhe gjuhësore është në Afrikë. Është emëruar pas zonës së përhapjes Niger-Kongo Ajo ka “vetëm” rreth 350 milion folës. Suahili është gjuha më e rëndësishme në këtë familje gjuhësore. Në shumicën e rasteve: sa më e afërt marrëdhënia, aq më i mirë mirëkuptimi. Njerëzit që flasin gjuhë të lidhura e kuptojnë mirë njëri-tjetrin. Ata mund ta mësojnë gjuhën tjetër relativisht shpejt. Pra, mësoni gjuhë - bashkimet familjare janë gjithmonë të këndshme!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt