Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


21 [njёzetenjё]

Bisedё e shkurtёr 2

 


21 [тIокIырэ зырэ]

ЗэдэгущыIэгъу кIэкI 2

 

 
Nga vini?
Тыдэ укъикIырэ?
Tydje ukikIyrje?
Nga Bazeli.
Базель сыкъекIы.
Bazel' sykekIy.
Bazeli ndodhet nё Zvicёr.
Базель Швейцарием ит.
Bazel' Shvejcariem it.
 
 
 
 
A mund t’ju prezantoj me zotin Myler?
Зиусхьанэу Мюллер нэIуасэ къызыфэсэгъэшI.
Ziush'anjeu Mjuller njeIuasje kyzyfjesjegjeshI.
Ai ёshtё i huaj.
Ар IэкIыбым къикIыгъ.
Ar IjekIybym kikIyg.
Ai flet disa gjuhё.
Ащ бзэ заулэ Iулъ.
Ashh bzje zaulje Iul.
 
 
 
 
Ёshtё hera e parё qe jeni kёtu?
Мыщ апэра укъызэрэкIорэр?
Myshh apjera ukyzjerjekIorjer?
Jo, vitin e kaluar isha kёtu.
Хьау, сэ мыщ гъэрекIуи сыщыIагъ.
H'au, sje myshh gjerekIui syshhyIag.
Por vetёm pёr njё javё.
Ау тхьамэфэриз ныIэп.
Au th'amjefjeriz nyIjep.
 
 
 
 
A ju pёlqen kёtu te ne?
Тадэжь шъугу рехьа?
Tadjezh' shugu reh'a?
Shumё mirё. Njerёzit janё tё sjellshёm.
Ары зэкIэри. ЦIыфхэри нэгушIох.
Ary zjekIjeri. CIyfhjeri njegushIoh.
Dhe natyra mё pёlqen shumё.
ЧIышъхьэшъо гъэпсыкIэри сыгу рехьы.
ChIyshh'jesho gjepsykIjeri sygu reh'y.
 
 
 
 
Çfarё profesioni keni?
Сыд сэнэхьата уиIэр?
Syd sjenjeh'ata uiIjer?
Jam pёrkthyes.
Сэ сызэдзэкIакIу.
Sje syzjedzjekIakIu.
Unё pёrkthej libra.
Сэ тхылъхэр зэсэдзэкIых.
Sje thylhjer zjesjedzjekIyh.
 
 
 
 
Vetёm jeni kёtu?
Уизакъоу мыщ ущыIа?
Uizakou myshh ushhyIa?
Jo, gruaja ime / burri im ёshtё gjithashtu kёtu.
Хьау, сшъузи / силIи мыщ щыI.
H'au, sshuzi / silIi myshh shhyI.
Dhe atje janё tё dy fёmijёt e mi.
СисабыитIуи модэ мары щыIэх.
SisabyitIui modje mary shhyIjeh.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët romake

700 milion njerëz flasin një gjuhë romake si gjuhën e tyre amtare. Kjo e bën grupin e gjuhëve romake një nga më të rëndësishmit në të gjithë botën. Gjuhët romake janë pjesë e familjes së gjuhëve indo-evropiane. Të gjitha gjuhët romake e kanë origjinën nga latinishtja. Kjo do të thotë se ato janë pasardhëse të gjuhës së Romës. Baza e të gjitha gjuhëve romake ishte latinishtja vulgare. Me këtë nënkuptohet latinishtja e folur në antikitetin e vonë. Latinishtja vulgare u përhap në të gjithë Evropën përmes pushtimeve romake. Nga ku u zhvilluan më pas gjuhët dhe dialektet romake. Vetë latinishtja është gjuhë italike. Ka gjithsej rreth 15 gjuhë romake. Numri i saktë është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ekzistojnë gjuhë të pavarura apo vetëm dialekte. Me kalimin e kohës disa gjuhë romake janë zhdukur. Sidoqoftë, janë formuar gjuhë të tjera të bazuara në gjuhën romake. Këto janë gjuhët kreole. Sot, spanjishtja është gjuha romake me prezencën më të madhe në botë. E cila ka më tepër se 380 milion folës në mbarë botën. Gjuhët romake janë shumë interesante për shkencëtarët. Pasi historia e këtij grupi gjuhësor është dokumentuar shumë mirë. Tekstet latine ose romake kanë ekzistuar për 2.500 vjet. Gjuhëtarët i përdorin ato për të shqyrtuar evolucionin e gjuhëve individuale. Kështu, rregullat nga të cilat është zhvilluar gjuha mund të hulumtohen. Shumë nga këto rezultate mund të transferohen në gjuhë të tjera. Gramatika e gjuhëve romake është strukturuar në mënyrë të ngjashme. Mbi të gjitha, fjalori i gjuhëve është shumë i ngjashëm. Nëse flisni një gjuhë romake, mund të mësoni lehtë një tjetër. Faleminderit latinisht!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt