Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


22 [njёzetedy]

Bisedё e shkurtёr 3

 


22 [тIокIырэ тIурэ]

ЗэдэгущыIэгъу кIэкI 3

 

 
A pini duhan?
Тутын уешъуа?
Tutyn ueshua?
Mё pёrpara pija.
Сешъощтыгъ.
Seshoshhtyg.
Por tani nuk pi mё.
Ау джы сешъожьрэп.
Au dzhy seshozh'rjep.
 
 
 
 
A bezdiseni, nё qoftё se pi duhan?
Тутын хэзгъанэмэ узгъэохъущта?
Tutyn hjezganjemje uzgjeohushhta?
Jo, absolutisht jo.
Хьау, зыкIи арэп.
H'au, zykIi arjep.
Nuk bezdisem.
Ащ сэ сигъэохъущтэп.
Ashh sje sigjeohushhtjep.
 
 
 
 
Doni tё pini diçka?
Зыгорэм уешъощта?
Zygorjem ueshoshhta?
Njё konjak?
Коньяк?
Kon'jak?
Jo, mё mirё njё birrё.
Хьау, пивэмэ нахьышIу.
H'au, pivjemje nah'yshIu.
 
 
 
 
A udhёtoni shumё?
Бэрэ зекIо окIуа?
Bjerje zekIo okIua?
Po, nё tё shumtёn e rasteve pёr punё.
Ары, ау нахьыбэрэмкIэ Iофым ехьылIагъэу сэзекIо.
Ary, au nah'ybjerjemkIje Iofym eh'ylIagjeu sjezekIo.
Por tani po bёjmё pushime kёtu.
Ау мызыгъэгурэм гъэпсэфакIо мыщ тыщыI.
Au myzygjegurjem gjepsjefakIo myshh tyshhyI.
 
 
 
 
Sa vapё!
Сыдэу жъоркъ!
Sydjeu zhork!
Po, tani ёshtё me tё vёrtetё nxehtё.
Ары, непэ щэч хэмылъэу фэбае.
Ary, nepje shhjech hjemyljeu fjebae.
A dalim nё ballkon?
Балконым тытегъахь.
Balkonym tytegah'.
 
 
 
 
Nesёr kёtu ka festё.
Неущ мыщ чэщдэс щыIэщт.
Neushh myshh chjeshhdjes shhyIjeshht.
A do tё vini dhe ju?
Шъори шъукъэкIощта?
Shori shukjekIoshhta?
Po, edhe ne jemi tё ftuar.
Ары, тэри тыкъырагъэблэгъагъ.
Ary, tjeri tykyragjebljegag.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha dhe shkrimi

Çdo gjuhë përdoret për komunikim midis njerëzve. Kur flasim, ne shprehim atë që mendojmë dhe ndiejmë. Gjatë të folurit ne nuk i përmbahemi gjithmonë rregullave të gjuhës sonë. Ne përdorim gjuhën tonë, zhargonin tonë. Kjo është ndryshe në gjuhën e shkruar. Ku shfaqen të gjitha rregullat e gjuhës sonë. Vetëm përmes shkrimit, një gjuhë bëhet gjuhë e vërtetë. Ai e bën gjuhën të dukshme. Përmes shkrimit kalojnë njohuritë e mijëra viteve. Kjo është arsyeja pse shkrimi është baza e çdo kulture të zhvilluar. Shkrimi i parë u shpik më shumë se 5000 vjet më parë. Ky ishte shkrimi kuneiform i sumerianëve. I gdhendur në pllaka argjile. Ky shkrim kuneiform u përdor për tre mijëvjeçarë. Pothuajse për po aq gjatë kanë ekzistuar hieroglifët e egjiptianëve të lashtë. Kanë qenë të panumërt shkencëtarët që i kanë studiuar. Hieroglifët paraqesin një sistem shkrimi relativisht të ndërlikuar. Edhe pse ka shumë të ngjarë të jenë krijuar për një arsye të thjeshtë. Egjipti në atë kohë ishte një perandori e madhe me shumë banorë. Jeta e përditshme dhe mbi të gjitha ekonomia duhej të organizohej. Taksat dhe kontabiliteti duhej të menaxhoheshin në mënyrë efikase. Për këtë, egjiptianët e lashtë zhvilluan karakteret e tyre të shkrimit. Nga ana tjetër, sistemet e shkrimit alfabetik datojnë që nga sumerianët. Çdo sistem shkrimi zbulon shumë për njerëzit që e kanë përdorur. Për më tepër, çdo komb ka karakteristikat e veta në shkrimin e tij. Fatkeqësisht, shkrimi i dorës po humbet gjithnjë e më shumë. Teknologjia moderne e bën atë pothuajse të panevojshëm. Pra: Jo vetëm flisni, gjithashtu vazhdoni të shkruani!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt