Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


20 [njёzet]

Bisedё e shkurtёr 1

 


20 [тIокIы]

ЗэдэгущыIэгъу кIэкI 1

 

 
Rehatohuni!
Зижъугъэгупсэфыхь!
Zizhugjegupsjefyh'!
Rrini si nё shtёpinё tuaj!
Шъуадэжь фэдэу къызыщыжъугъэхъу!
Shuadjezh' fjedjeu kyzyshhyzhugjehu!
Çfarё dёshironi tё pini?
Сыда узэшъонэу уикIасэр?
Syda uzjeshonjeu uikIasjer?
 
 
 
 
A ju pёlqen muzika?
Музыкэр уикIаса?
Muzykjer uikIasa?
Mё pёlqen muzika klasike.
Сэ классикэ музыкэр сикIас.
Sje klassikje muzykjer sikIas.
Ja ku janё CD-tё e mia.
Сикомпакт-дискхэр моу щыIэх.
Sikompakt-diskhjer mou shhyIjeh.
 
 
 
 
A luani ndonjё instrument?
Музыкэ Iэмэ-псымэ горэм къеогъаIуа?
Muzykje Ijemje-psymje gorjem keogaIua?
Ja kitara ime.
Мыр сэ сигитар.
Myr sje sigitar.
A kёndoni me qejf?
Орэд къэпIоныр уикIаса?
Orjed kjepIonyr uikIasa?
 
 
 
 
A keni fёmijё?
Сабыйхэр уиIэха?
Sabyjhjer uiIjeha?
A keni qen?
Хьэ уиIа?
H'je uiIa?
A keni mace?
Чэтыу уиIа?
Chjetyu uiIa?
 
 
 
 
Ja librat e mi.
Мыхэр ситхылъых.
Myhjer sithylyh.
Po lexoj kёtё libёr.
Джыдэдэм мы тхылъым седжэ.
Dzhydjedjem my thylym sedzhje.
Çfarё lexoni me qejf?
Сыд узэджэнэу уикIасэр?
Syd uzjedzhjenjeu uikIasjer?
 
 
 
 
A shkoni me qejf nё koncert?
Концертым укIоныр уикIаса?
Koncertym ukIonyr uikIasa?
A shkoni me qejf nё teatёr?
Театрэм укIоныр уикIаса?
Teatrjem ukIonyr uikIasa?
A shkoni me qejf nё opera?
Оперэм укIоныр уикIаса?
Operjem ukIonyr uikIasa?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha amtare? Gjuha atërore!

Kur ishit fëmijë, nga kush e mësuat gjuhën? Me siguri do të thoni: Nga nëna! Shumica e njerëzve në botë mendojnë kështu. Termi gjuhë amtare ekziston pothuajse në të gjithë popujt. Si anglezët edhe kinezët e njohin këtë term. Ndoshta sepse nënat shpenzojnë më shumë kohë me fëmijët. Sidoqoftë, studimet më të fundit sjellin rezultate të ndryshme. Ato tregojnë se gjuha jonë është kryesisht gjuha e etërve tanë. Studiuesit ekzaminuan gjenetikën dhe gjuhët e popujve të përzier. Në popuj të tillë, prindërit vinin nga kultura të ndryshme. Këta popuj u shfaqën mijëra vjet më parë. Lëvizjet e mëdha të migracionit ishin arsyeja për këtë. Materiali gjenetik i këtyre popujve të përzier u analizua gjenetikisht. Më pas u krahasua me gjuhën e tyre. Shumica e popujve flasin gjuhën e të parëve të tyre meshkuj. Kjo do të thotë se gjuha kombëtare vjen nga kromozomi Y. Kështu që burrat e kanë sjellë me vete gjuhën e tyre në vendet e huaja. Dhe gratë atje janë adoptuar me gjuhën e re të burrave. Por edhe sot, baballarët kanë një ndikim të madh në gjuhën tonë. Sepse foshnjat orientohen drejt gjuhës së babait të tyre për të mësuar. Etërit flasin në mënyrë të konsiderueshme më pak me fëmijët e tyre. Struktura e fjalive mashkullore është gjithashtu më e thjeshtë se ajo femërore. Kjo e bën gjuhën e baballarëve më të përshtatshme për foshnjat. Ajo nuk i mbingarkon dhe prandaj është më e lehtë për t'u mësuar. Kjo është arsyeja pse fëmijët preferojnë të imitojnë më shumë babin sesa mamin. Sidoqoftë, fjalori i nënës formon më vonë gjuhën e fëmijës. Pra, edhe nëna edhe babai ndikojnë në gjuhën tonë. Duhej të quhej gjuha e prindërve!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt